O nas
Kontakt

Nastolatek przyznał się do napaści na niemieckiego parlamentarzystę

Laura Kowalczyk

Nastolatek przyznał się do napaści na niemieckiego parlamentarzystę

Według doniesień mediów 17-latek oddał się w ręce policji w niemieckim kraju związkowym Saksonia po ataku, w wyniku którego centrolewicowy poseł do Parlamentu Europejskiego wymagał operacji.

Jak wynika z komunikatu prasowego wydanego w sobotę przez jego partię, 41-letni Matthias Ecke został „poważnie ranny” w piątkowy wieczór po napaści ze strony czterech młodych mężczyzn w Dreźnie podczas rozwieszania plakatów wyborczych.

Ecke jest głównym kandydatem Partii Socjaldemokratycznej (SPD) w Saksonii w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nastolatek zgłosił się na policję w Dreźnie wczesnym rankiem w niedzielę i oświadczył, że jest „sprawcą, który potrącił polityka SPD” – podała policja w oświadczeniu. Według mediów Der Spiegel 17-latek nie podał żadnych szczegółowych informacji.

SPD za atak na Ecke obwiniła zwolenników skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). „Ich zwolennicy są teraz całkowicie pozbawieni zahamowań i najwyraźniej postrzegają nas, demokratów, jako uczciwą grę” – stwierdzono w sobotnim oświadczeniu. Saksonia jest jednym z bastionów politycznych AfD.

W sobotę policja poinformowała o czterech podejrzanych, których wiek szacuje się na 17–20 lat. Dochodzenie w sprawie pozostałych podejrzanych jest w toku.

Na niedzielę w Berlinie i Dreźnie zwołano antyskrajnie prawicowe protesty.

„Tego rodzaju działania zagrażają demokracji” – powiedział w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, również członek SPD, przemawiając na kongresie europejskich partii socjalistycznych w Berlinie. Powiedział, że takie ataki wynikają z „dyskursu, atmosfery stworzonej w wyniku stawiania ludzi przeciwko sobie”.

Ecke jest tylko najbardziej głośną ofiarą przemocy. Według policji, w piątek pracownik kampanii Zielonych, który również rozwieszał plakaty, został zaatakowany przez grupę czterech osób.

W zeszłym tygodniu dwie posłanki Zielonych padły ofiarą przemocy podczas kampanii w Essen w zachodnich Niemczech, a inna posłanka została otoczona w samochodzie przez kilkudziesięciu demonstrantów we wschodniej części kraju.

Według tymczasowych danych policji w 2023 r. w Niemczech popełniono 2790 przestępstw wobec polityków, w porównaniu z 1806 w roku poprzednim, ale mniej niż 2840 odnotowanych w 2021 r., kiedy odbywały się wybory do organów legislacyjnych.