O nas
Kontakt

Nastoletnie marzenia: Poznaj kolejne pokolenie działaczy klimatycznych

Laura Kowalczyk

The European Commission

W tym odcinku Road to Green reporter TylkoGliwice Cyril Fourneris udaje się do Katalonii w Hiszpanii, aby spotkać się z ludnością cywilną, która przyczynia się do ochrony środowiska i zachęca innych, aby robili to samo.

Czy jesteś za młody, aby dbać o środowisko lub być aktywistą klimatycznym?

Ambasador dobrej woli UE Francisco Vera i ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego Olivia Mandle twierdzą, że nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć.

Te dwie nastolatki poszły w ślady Grety Thunburg i przewodzą kolejnemu pokoleniu działaczy klimatycznych, inspirując zwykłych ludzi do wniesienia wkładu w ochronę naturalnych ekosystemów.

„Wiele osób mówi, że dzieci nie powinny rozmawiać o zmianach klimatycznych, ponieważ nie są ekspertami. Uważam jednak, że najbardziej ekspertami i najbardziej uprawnionymi osobami, które mogą rozmawiać o zmianach klimatycznych, są dzieci, ponieważ to one najbardziej cierpią, „Vera powiedziała TylkoGliwice.

Kolumbijski młodzieniec ma zaledwie 14 lat i od dziecka podnosi świadomość na temat zmian klimatycznych. Założył Guardianes por la Vida, ruch dziecięcy walczący ze zmianami klimatycznymi, który cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

„Myślę, że dzieci odgrywają zasadniczą rolę w podejmowaniu działań na rzecz planety” – dodał.

„Zapytaj Francisco: Czym są zmiany klimatyczne?” to tytuł książki dla dzieci Very. Wyjaśnia w nim, jak zmiany klimatyczne wpływają na planetę i zwierzęta oraz jak ludzie mogą zmniejszyć swój ślad węglowy.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Francisco Activista (@franciscoactivista)

„Wyjaśniam podstawowe pojęcia, takie jak «Co to jest efekt cieplarniany?». Jeśli zrozumiemy problem, będziemy mogli znaleźć skuteczniejsze rozwiązania.

„Jest dużo populizmu, a obecnie pojawiła się nowa fala skrajności, ultrasów, którzy oskarżają ekologów o skłonności polityczne. Ja jednak mówię, że wszyscy żyjemy na tej samej planecie… To nie jest kwestia polityczna, to kwestia człowieczeństwa.

„Szczerze mówiąc, patrzę w przyszłość z optymizmem. Sytuacja jest na pewno bardzo skomplikowana. Jest takie powiedzenie, że słońca nie da się zasłonić jednym palcem. Tak się nie da! perspektywy. I patrzę na wszystko z perspektywy młodego człowieka, ale młodego człowieka z nadzieją. Eko-nadzieja” – podsumowała Vera.

„To od Ciebie zależy, czy zmienisz świat”

16-letnia Olivia Mandle miała zaledwie 12 lat, kiedy wynalazła żelowy środek czyszczący; urządzenie wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, które wyłapuje i zbiera mikroplastik znajdujący się w morzu.

Mandle przeprowadził demonstrację dla TylkoGliwice i powiedział, że narzędzie można przymocować do paddleboardu lub kajaka, dzięki czemu miłośnicy sportów wodnych będą mogli „krok po kroku” czyścić ocean.

Samozwańczy działacz na rzecz praw zwierząt i wojownik klimatyczny prowadzi kampanie przeciwko zanieczyszczeniu oceanów w szkołach, na konferencjach i w sieciach społecznościowych i powiedział TylkoGliwice, że każdy może przyczynić się do ochrony środowiska.

„Mówię o decyzjach, które wszyscy możemy podjąć, aby pomóc planecie, ponieważ jeśli jedna osoba to zrobi i powie o tym rodzinie i przyjaciołom, stworzymy łańcuch świadomości, który naprawdę będzie miał znaczenie.

I taką odpowiedź daję młodym ludziom, którzy mówią: „zmiany klimatyczne?” To nie pasuje do mnie. Muszą to zrobić rządy i inne podmioty. A ja im mówię: „Nie, to od was zależy, od was zależy, czy zmienicie świat”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ICTA-UAB 👩‍🔬🌍📉 (@icta.stories)

Duże zmiany poprzez małe działania

Kampania UE #ForNaszaPlaneta zajmuje się także zmianami klimatycznymi i kryzysami przyrodniczymi na całym świecie. Wspólnie z delegatami i przedstawicielami UE projekt zachęcił wszystkich obywateli i społeczeństwo obywatelskie do podjęcia działań i pomocy planecie od 2022 r. – od sadzenia drzew i przywracania terenów podmokłych po zwykłe wprowadzanie natury do domów.

Bruksela wspiera także obywatelskie inicjatywy naukowe za pośrednictwem programu LIFE, w ramach którego współfinansowano tysiące projektów w całej Europie, w tym kilka w Katalonii.

Aby uzyskać więcej informacji na temat raportu Cyryla, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.