O nas
Kontakt

Von der Leyen wybiera zespół ds. kampanii, który będzie kandydował na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej

Laura Kowalczyk

Von der Leyen wybiera zespół ds. kampanii, który będzie kandydował na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej

BRUKSELA — Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​jej szef gabinetu poprowadzi jej kampanię przez drugą pięcioletnią kadencję.

Björn Seibert weźmie dwa miesiące bezpłatnego urlopu ze swojego stanowiska prawej ręki von der Leyen w Komisji w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego rozgrywane w dniach 6–9 czerwca.

Zgodnie z wytycznymi UE dla członków Komisji – takich jak von der Leyen – uczestniczących w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie wolno im wykorzystywać w swoich kampaniach żadnych zasobów ludzkich Komisji Europejskiej.

Rzecznikiem kampanii Von der Leyen będzie Alexander Winterstein, obecnie starszy urzędnik państwowy w Dyrekcji Generalnej Komisji ds. Komunikacji, co oznacza ostre przejście do polityki partyjnej, co może wywołać zdziwienie.

Winterstein na swoje obecne stanowisko we władzach wykonawczych UE awansował z wcześniejszego stanowiska w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Konkurencji, kiedy centroprawicowa Europejska Partia Ludowa zebrała się w Bukareszcie, aby poprzeć von der Leyen na drugą kadencję. Moment tego posunięcia wywołał pytania dziennikarzy na piątkowej konferencji prasowej Komisji.

Rzecznik Komisji Eric Mamer powiedział, że wewnętrzna procedura, w ramach której Winterstein awansował, była „całkowicie normalna”. Dodał, że „z ręką na sercu” Winterstein nie podjął jeszcze żadnych prac nad kampanią EPP na rzecz zapewnienia von der Leyen kolejnej pięcioletniej kadencji.

„Oczywiście pracuję w tej chwili w Komisji, więc nie mogę nic powiedzieć, ponieważ urzędnicy Komisji nie rozmawiają z dziennikarzami. Mogę jedynie odnieść się do tego, co powiedział Eric” – powiedział Winterstein.

Seibert i Winterstein wezmą bezpłatny urlop ze swoich stanowisk w Komisji i wrócą na te stanowiska po wyborach 10 czerwca.

Ponieważ jednak von der Leyen nie ubiega się o miejsce w Parlamencie Europejskim, a manewrowanie w wyścigu o najwyższe miejsce w Komisji może zająć trochę więcej czasu, jej prawdziwa kampania na rzecz kontynuowania swojej roli będzie nadal de facto działać, prawdopodobnie przez kilka miesięcy. Oznacza to, że wycofanie się pary z Komisji prawdopodobnie obejmie tylko część okresu kampanii von der Leyen.

„Wytyczne dotyczące zasad ukośnika mają zastosowanie do wyborów europejskich” – powiedział Mamer.

W niedzielę Von der Leyen oficjalnie rozpocznie własną kampanię na kongresie centroprawicowej Nowej Demokracji. Seibert i Winterstein obejmą swoje stanowiska od poniedziałku.

Kampania Von der Leyen była uśpiona, odkąd 7 marca EPP zatwierdziła ją jako swoją główną kandydatkę w Bukareszcie. Pozostanie ona przewodniczącą Komisji przez cały okres kampanii, będzie jednak musiała wyraźnie oddzielić swoje wystąpienia w kampanii od codziennego kierowania kampanią Władze wykonawcze UE mają obowiązek przestrzegać wytycznych UE.

Jej kampania będzie prawdopodobnie składać się z kilku stałych wydarzeń w różnych krajach europejskich.

Choć von der Leyen jest powszechnie uważana za faworytkę, na tym etapie nie ma gwarancji, że niemiecki polityk wróci na Berlaymont. Aby tak się stało, przywódcy UE muszą ją nominować po wyborach, a następnie w tajnym głosowaniu musi ją poprzeć większość eurodeputowanych.

Doradca cyfrowy Von der Leyen, Anthony Whelan, zastąpi Seiberta na stanowisku szefa jej gabinetu.