Brygada ma przeprowadzić swoje pierwsze ćwiczenia terenowe na dużą skalę w listopadzie i zademonstrować swoją integrację ze strukturą dowodzenia NATO. Pełna gotowość bojowa jest przewidywana na 2026 r.
Władze obronne Łotwy uruchomiły nowe obiekty w bazie wojskowej Adazi po utworzeniu w tym kraju bałtyckim Wielonarodowej Brygady NATO.
Otwarte w środę, sfinansowane przez Kanadę obiekty do przechowywania i konserwacji pojazdów opancerzonych będą pomieścić czołgi brygady oraz inne pojazdy opancerzone i zapewnią osłonięte obszary do przeprowadzania niezbędnych prac konserwacyjnych.
Ulepszenia obejmują również nowy magazyn, namioty, obwód bezpieczeństwa i betonową drogę. Inwestycje Kanady i Hiszpanii w budowę tych obiektów wynoszą ponad 7 milionów euro.
W uroczystości przecięcia wstęgi wzięli udział m.in. przedstawiciele łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych, Wielonarodowej Brygady NATO Łotwa oraz Dowództwa Wielonarodowej Dywizji NATO Północ.
„To projekt wart wiele milionów euro. To przekracza 7 milionów euro, co jest kolejnym zobowiązaniem do walki z możliwą agresją, która ma miejsce wokół” – powiedział pułkownik James Smith, dowódca Dowództwa Kanadyjskich Sił Zbrojnych na Łotwie.
„Przywozimy tu więcej mocy, więcej ludzi. Szkolimy naszych ludzi, przywozimy też sprzęt. A potem umieszczamy ten sprzęt w tej infrastrukturze. Jako część naszego ciągłego rozwoju, aby mieć brygadę, która będzie działać do końca przyszłego roku” — dodał Smith.
Według łotewskiego rządu środowa ceremonia oznaczała zakończenie projektów infrastrukturalnych finansowanych przez Kanadę i Hiszpanię, mających na celu rozbudowę obiektów znajdujących się na terenie bazy wojskowej Adazi.
Łotwa zapewniła nadzór budowlany, aby zagwarantować powodzenie projektów, które rozpoczęły się w 2023 r. i zostały ukończone w ciągu około roku.
„Oczywiście, robimy to po to, aby agresor zobaczył, że nasze możliwości rosną z każdym dniem i że stajemy się coraz bezpieczniejsi” – powiedział Atis Svinka, sekretarz parlamentarny Ministerstwa Obrony Łotwy.
Oczekuje się, że brygada przeprowadzi swoje pierwsze ćwiczenia terenowe na dużą skalę w listopadzie i zademonstruje swoją integrację ze strukturą dowodzenia wyższego NATO. Pełna gotowość bojowa jest przewidywana na 2026 r.
Wielonarodowa Brygada NATO Łotwa jest dowodzona przez Kanadę i obejmuje żołnierzy z Albanii, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii. Oczekuje się również przyłączenia Szwecji.
W marcu Łotwa świętowała 20 lat członkostwa w NATO. Została zaproszona do sojuszu w 2002 r., wraz z Bułgarią, Estonią, Litwą, Rumunią, Słowacją i Słowenią. Dwa lata później wszystkie te kraje stały się członkami NATO, co oznaczało największą ekspansję sojuszu w historii.
Tymczasem na Litwie trwają prace budowlane mające na celu rozbudowę bazy wojskowej w Rukli.
Baza, sfinansowana przez Niemcy i realizowana przy współudziale NATO, jest jedną z dwóch baz na Litwie przeznaczonych do zakwaterowania żołnierzy niemieckich.
„Chodzi o odstraszanie i o Rosję. Musimy być w stanie rozmieścić niemiecką brygadę pancerną tutaj, na Litwie, aby zapewnić wolność narodom zachodnim” – powiedział Harald Gante, dowódca Armii Polowej Niemiec.
Brygada będzie składać się z około 2000 żołnierzy i pojazdów bojowych. Pełna zdolność operacyjna ma zostać osiągnięta w 2027 roku.