O nas
Kontakt

Naukowcy tworzą inspirowane ośmiornicą „super mocne” automatyczne przyssawki

Laura Kowalczyk

Suction cup grasping a stone

Inspiracją dla naukowców był sposób, w jaki naturalne organizmy, takie jak ośmiornice, mogą przyklejać się do skał za pomocą przyssawek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali prototyp robota z przyssawką, który jest znacznie mocniejszy niż obecne rozwiązania przemysłowe.

Może chwytać szorstkie, zakrzywione i ciężkie przedmioty, takie jak kamienie.

Inspiracją dla naukowców był sposób, w jaki naturalne organizmy, takie jak ośmiornice, mogą przyklejać się do skał za pomocą przyssawek.

„Wiemy, że w przyrodzie żyje tak wiele organizmów o miękkich ciałach, na przykład ośmiornice, ślimaki i niektóre ryby, że potrafią adaptacyjnie ssać nieregularne powierzchnie” – powiedział Tianqi Yue, badacz robotyki na Uniwersytecie w Bristolu.

Yue mówi, że natura wokół nas ukształtowała sposoby pokonywania przeszkód.

„Inspirowaliśmy się tymi stworzeniami i odkryliśmy, że potrafią zręcznie wykorzystywać swoje mięśnie i nabłonki” – dodał Yue.

„Sekret organizmów biologicznych”

Aby naśladować ich siłę, naukowcy zbadali strukturę biologicznych przyssawek ośmiornicy.

Zespół dowiedział się, że stworzenia takie jak ośmiornice wydzielają śluz ze swoich przyssawek, który dzięki dużej lepkości pomaga przyczepiać się do skomplikowanych powierzchni.

„Najważniejszym osiągnięciem jest to, że pomyślnie zademonstrowaliśmy skuteczność połączenia konformacji mechanicznej – zastosowania miękkich materiałów w celu dostosowania się do kształtu powierzchni i uszczelnienia cieczowego – rozprowadzania wody na powierzchni stykającej się w celu poprawy możliwości dostosowania ssania na skomplikowanych powierzchniach ”- napisał Yue w komunikacie prasowym.

Według zespołu badawczego obecne rozwiązania przemysłowe są hałaśliwe i marnują energię, ponieważ przez cały czas aktywnie generują ssanie za pomocą pompy.

Zamiast tego przyssawka jest wykonana z warstw miękkich materiałów i posiada system rozpylający płynny roztwór, podobny do śluzu przyssawki ośmiornicy.

Według zespołu płynne uszczelnienie poprawia zdolność ssania na skomplikowanych powierzchniach.

„To opracowana przez nas przyssawka, którą nazywamy przyssawką wieloskalową. Zatem różnica między tego rodzaju przyssawkami a wcześniejszymi sztucznymi przyssawkami polega na tym, że ma ona bardzo dużą adaptacyjną zdolność ssania na skomplikowanych powierzchniach” – powiedział Yue.

„Wiemy więc, że przyssawki mogą bardzo dobrze działać na płaskich i gładkich powierzchniach, ale oczywiście poprzednie przyssawki nie mogą przylegać do skomplikowanych powierzchni oraz silnie zakrzywionych lub szorstkich powierzchni” – dodał.

„Ten rodzaj przyssawki rozwiązał ten problem, dzięki czemu może mocno przylegać do skomplikowanych powierzchni, na przykład skał, drewna i niektórych obiektów o niestrukturalnej strukturze”.

Teraz badacze zamierzają wykorzystać czujniki wewnątrz miseczek, aby uczynić przyssawki mądrzejszymi.

Mówią, że umożliwi to każdemu frajerowi zmierzenie oporu, ciśnienia i ssania potrzebnego dla każdego obiektu.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.