O nas
Kontakt

Naukowcy z Hiszpanii tworzą „cyfrowe bliźniaki” do leczenia raka piersi

Laura Kowalczyk

Naukowcy z Hiszpanii tworzą „cyfrowe bliźniaki” do leczenia raka piersi

W ramach programu badawczego, w którym uczestniczy 13 hiszpańskich instytucji, takich jak szpitale i stowarzyszenia, gromadzone są dane genetyczne, fizjologiczne i behawioralne za pomocą urządzeń do noszenia.

Naukowcy z Hiszpanii tworzą cyfrowe modele pacjentów z rakiem piersi, aby symulować i dostarczać dostosowane do potrzeb plany leczenia.

Program badawczy, w którym uczestniczy 13 hiszpańskich instytucji, takich jak szpitale i stowarzyszenia, gromadzi dane genetyczne, fizjologiczne i behawioralne za pomocą urządzeń do noszenia.

Zbierając informacje i stosując do danych sztuczną inteligencję (AI), mają nadzieję ulepszyć możliwe metody leczenia.

„W przypadku prawdziwego pacjenta nie można przeprowadzać testów, wystarczy zastosować leczenie i następnie oczekiwać wyniku” – powiedział Miguel Quintela, onkolog i dyrektor Programu Badań Klinicznych w Hiszpańskim Narodowym Centrum Badań nad Rakiem (CNIO).

„Jeśli ten cyfrowy model pacjenta jest wystarczająco dokładny, można symulować miliony trajektorii choroby wynikających z modyfikacji jednego lub drugiego czynnika pacjenta. Dzięki temu można podjąć szereg decyzji dotyczących leczenia, dostosowanych do konkretnego pacjenta, co poprawi jego wyniki” – dodała Quintela.

Lucía González Cortijo, ordynator oddziału onkologii medycznej w Szpitalu Uniwersyteckim Quirónsalud, stwierdziła, że ​​nie wie, „czy będzie można je zastosować u naszych pacjentów natychmiast lub w perspektywie średnioterminowej”, ale stwierdziła, że ​​przy większej liczbie badań byłoby to możliwe możliwość podawania leków przeciwnowotworowych w inny sposób.

„Najczęstszy nowotwór na świecie”

Rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Hiszpanii wśród kobiet.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. spowodowała ona na całym świecie 685 000 zgonów.

Chociaż eksperci uważają, że leczenie raka należy dostosować i dostosować do każdego pacjenta, wytyczne dotyczące leczenia dostępne dla onkologów są często opracowywane dla kilku nowotworów i „przeciętnego pacjenta”.

Fryzjerka Yolanda Ramos, lat 54, jest jedną z uczestniczek nowego projektu „Cyfrowe Bliźniaki”.

Ramos ma potrójnie ujemnego raka piersi, który jest uważany za jednego z najbardziej agresywnych, ponieważ komórki nowotworowe szybko rosną i rozprzestrzeniają się.

W ostatnich latach przeszła różne kuracje, ale przynosiły one efekty tylko przez kilka miesięcy.

„Kiedy leczenie przestaje działać, co zwykle następuje po sześciu miesiącach, zmieniają moje leczenie i teraz biorę karboplatynę (lek stosowany w chemioterapii) i czekam na kilka badań, aby dowiedzieć się, czy działa, czy nie” – powiedział Ramos.

Większość uczestników projektu to podobnie jak Ramos pacjenci z zaawansowanymi nowotworami, którzy mają nadzieję, że badanie pomoże innym w przyszłości.

Urządzenie do noszenia połączone jest z aplikacją na smartfona, w której pacjenci odpowiadają na kwestionariusze odzwierciedlające ich emocje i ogólne odczucia.

Zespół badawczy ma nadzieję, że pomoże im to uzyskać więcej opisowych informacji o tym, jak czuje się pacjent, niż te, które zwykle uzyskuje się z nauk klinicznych.

Ramos uważa, że ​​uwzględnia zagadnienia, którymi onkolodzy nie zawsze mają czas zająć się w gabinecie.

„Skutki uboczne chemii, jak się czujesz, czy możesz uzyskać ulgę od leków, jeśli nie. Jeśli potrzebujesz psychologa” – powiedziała.

„Wszystkie te rzeczy się przydadzą, ponieważ rak to nie tylko łysienie, rak to znacznie więcej” – dodała.

Naukowcy mają nadzieję opublikować wyniki za kilka lat.

„To jeden cel, kompletny plan leczenia. Drugim jest możliwość posiadania interfejsu, który w jakiś sposób umożliwia bardziej bezpośrednią i dynamiczną opiekę kontaktową, dzięki czemu możemy wykrywać odchylenia w czasie rzeczywistym od pożądanej trajektorii leczenia. Zamiast więc po prostu zdawać sobie sprawę, kiedy leczenie się nie powiodło, warto przewidzieć to z wyprzedzeniem” – stwierdziła Quintela.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.