O nas
Kontakt

Netanjahu odrzuca naciski, aby zaprzestać ofensywy lądowej w Rafah, po tym jak w atakach zginęło ponad 40 Palestyńczyków

Laura Kowalczyk

Demonstrators protest against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and call for new elections in the latest weekly protest against his handling of the Israel-Hamas war.

Izraelski premier twierdzi, że uniemożliwianie Izraelowi działań w Rafah „w zasadzie mówi nam – przegrajcie wojnę”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w sobotę, że nie ugnie się pod presją międzynarodową, aby dojść do porozumienia przed ekspansją wojskową jego kraju w Rafah.

„Ci, którzy chcą uniemożliwić nam działanie w Rafah, w zasadzie mówią nam: przegrajcie wojnę” – powiedział Netanjahu.

Oświadczenie zostało wydane po tym, jak kilku międzynarodowych dyplomatów wysokiego szczebla spotkało się w sobotę w Monachium, aby omówić możliwość zawieszenia broni w konflikcie w Gazie.

Rozmowy na temat potencjalnego porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie „nie postępują zgodnie z oczekiwaniami” w ciągu ostatnich kilku dni, po znacznych postępach w ostatnich tygodniach, powiedział kluczowy mediator Katar podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Biuro prasowe Netanjahu opublikowało materiał filmowy, na którym premier lekceważy to, mówiąc, że „nie podda się międzynarodowym dyktatom w sprawie przyszłego porozumienia z Palestyńczykami”.

„Dałem jasno do zrozumienia rządowi i powtarzam i podkreślam także dziś wieczorem światu – porozumienie zostanie osiągnięte jedynie w drodze bezpośrednich negocjacji między stronami, bez warunków wstępnych” – powiedział.

Minister obrony Izraela powiedział w piątek, że Izrael „dokładnie planuje” ofensywę wojskową w mieście Rafah w południowej Gazie.

Prezydent USA Joe Biden nalegał, aby Izrael nie przeprowadzał operacji bez „wiarygodnego” planu ochrony ludności cywilnej i zamiast tego skupił się na zawieszeniu broni.

Szacuje się, że w Rafah stłoczyło się 1,4 miliona Palestyńczyków, czyli ponad połowa populacji Gazy, a większość z nich została przesiedlona w wyniku walk w innym miejscu na terytorium.

Protesty w Tel Awiwie

Netanjahu znajduje się także pod coraz większą presją wewnątrz kraju.

Tysiące demonstrantów podczas cotygodniowego marszu w Tel Awiwie w sobotę domagało się dymisji obecnego rządu Izraela.

Jeden z protestujących, Elad Nisim, powiedział, że kraj „musi natychmiast wymienić rząd” w drodze natychmiastowych wyborów lub wotum nieufności dla Knesetu.

Napięcie między protestującymi a policją było wyższe niż zwykle, ale nie doszło do żadnych zatrzymań.

Izraelskie naloty w środkowej Gazie

Według doniesień, w wyniku serii nalotów w dzielnicy Dajr Al-Balah w środkowej Strefie Gazy zginęło ponad 40 osób.

Źródła palestyńskie podają, że bomby spadły w pobliżu szpitala.

IDF oświadczyło, że uderzyło w szereg „operacyjnych ośrodków dowodzenia i kontroli” Hamasu w środkowej Gazie.