O nas
Kontakt

„Nie dostarczamy wyników”: prezydent COP28 twierdzi, że świat przegrywa wyścig o osiągnięcie celów klimatycznych

Laura Kowalczyk

„Nie dostarczamy wyników”: prezydent COP28 twierdzi, że świat przegrywa wyścig o osiągnięcie celów klimatycznych

Już tylko trzy dni upłynęły do ​​opublikowania przez Organizację Narodów Zjednoczonych pierwszego w historii globalnego zestawienia, które pozwoli ocenić, jak narody radzą sobie z wysiłkami na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Świat przegrywa wyścig o realizację swoich celów związanych ze zmianami klimatycznymi, stwierdził we wtorek (5 września) przewodniczący zbliżającego się szczytu klimatycznego COP28.

Przemawiał podczas gdy afrykańscy prezydenci zebrali się w Kenii, aby omówić sposoby finansowania programu ochrony środowiska na kontynencie.

Ponura ocena sułtana Ala Jabera, który będzie przewodniczył szczytowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) pod koniec listopada, nadeszła na trzy dni przed opublikowaniem przez ONZ pierwszego „globalnego podsumowania”.

Ta ocena tego, jak narody radzą sobie ze zmianami klimatycznymi, powie światu, jakie wysiłki należy wzmóc, aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego.

„Świat przegrywa wyścig o zabezpieczenie celów Porozumienia paryskiego i świat stara się utrzymać temperaturę 1,5°C w zasięgu” – powiedział delegatom Jaber, który stoi także na czele Krajowej Spółki Naftowej w Abu Zabi, podczas inauguracyjnej konferencji Africa Climate Szczyt w stolicy Kenii, Nairobi.

„Wspólnie musimy przyznać, że nie osiągamy wyników, których potrzebujemy w takim czasie, w jakim ich potrzebujemy”.

Czym jest Afrykański Szczyt Klimatyczny?

Szczyt, który rozpoczął się w poniedziałek, koncentruje się na zgromadzeniu środków finansowych na reakcję Afryki na zmiany klimatyczne.

Choć Afryka odczuwa jedne z najpoważniejszych skutków zmiany klimatu, według badaczy kontynent otrzymuje jedynie około 12 procent środków finansowych, których potrzebuje, aby sobie z tym poradzić.

W poniedziałek ogłoszono setki milionów euro inwestycji w projekty zrównoważonego rozwoju.

MONICAH MWANGI/REUTERS
Delegaci wychodzą przed Międzynarodowe Centrum Kongresowe Kenyatta (KICC) podczas pierwszego dnia Afrykańskiego Szczytu Klimatycznego (ACS) 2023 w Nairobi w Kenia

We wtorek Jaber ogłosił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązują się do przekazania 4,5 miliarda dolarów (4,2 miliarda euro) dolarów na wytworzenie 15 GW czystej energii w Afryce do 2030 r. Afryka ma obecnie około 60 GW zainstalowanych mocy odnawialnych.

Afrykańscy urzędnicy twierdzą, że inwestycje są mile widziane, ale zaspokojenie potrzeb finansowych kontynentu będzie wymagało transformacji globalnego finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.

W szczególności państwa afrykańskie planują nalegać na COP28 na rozszerzenie specjalnych praw ciągnienia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które mogłyby odblokować finansowanie związane ze zmianą klimatu o wartości 500 miliardów dolarów (465 miliardów euro).

Bogactwo naturalne Afryki

Prezes Afrykańskiego Banku Rozwoju, Akinwumi Adesina, wezwał do uwzględnienia bogactwa naturalnego kontynentu, zwłaszcza lasów pochłaniających dwutlenek węgla, przy obliczaniu jego wyniku gospodarczego.

„Należy zatem ponownie wycenić PKB Afryki w oparciu o sekwestrację dwutlenku węgla i różnorodność biologiczną, które zapewniają globalne dobra publiczne” – stwierdziła Adesina w przemówieniu.

Dodał, że mogłoby to dać kilku krajom afrykańskim „większe pole manewru” w pożyczaniu pieniędzy, które wspierałyby ich rozwój.