O nas
Kontakt

Turyści z Benidormu ostrzegali przed atakami ryb po tym, jak codziennie 15 osób raniło się w wyniku ukąszeń

Laura Kowalczyk

Turyści z Benidormu ostrzegali przed atakami ryb po tym, jak codziennie 15 osób raniło się w wyniku ukąszeń

Eksperci ostrzegają, że niezwykle wysokie temperatury morza mogą skłonić ryby do poszukiwania alternatywnych źródeł pożywienia.

Turyści w Benidormie zostali ostrzeżeni przed rybami przypominającymi piranie po serii ataków w Alicante.

Jedna z najsłynniejszych plaż w Benidormie, Poniente, stała się popularnym miejscem miłośników przekąsek. Jak podaje hiszpańska gazeta Información, w niektóre dni osoby udzielające pierwszej pomocy widziały ponad 15 osób szukających pomocy.

Według doniesień ryby Obladas są przyciągane przez brodawki, pieprzyki lub małe rany na skórze, szczególnie u osób starszych. Ich ukąszenia mogą spowodować pobranie krwi i pozostawienie śladów zębów na nogach, ramionach i plecach.

Zaatakowani twierdzą, że ryba ma około 30 cm długości i można ją łatwo rozpoznać po czarnej plamie na ogonie.

Pływakom zaleca się również, aby nie wchodzili do morza w błyszczącej biżuterii, ponieważ może to prowadzić do ataków innych gatunków, takich jak pomfrety, golfiści czy błękitnopłetwy.

Getty'ego przez Canvę
Rybę można łatwo rozpoznać po czarnej plamie na ogonie.

Dlaczego ryby atakują ludzi na plażach Benidormu?

Eksperci ostrzegają, że przyczyną wzrostu liczby ataków może być wysoka temperatura wody.

Ciepła woda przyspieszyła metabolizm ryb, zwiększając ich apetyt i zmuszając je do poszukiwania większej ilości pożywienia. Według Laboratorium Klimatologicznego Uniwersytetu w Alicante temperatura morza u wybrzeży Benidormu wynosi obecnie około 29–30°C.

Instytut Ekologii Wybrzeża jest świadomy problemu od lata 2017 r., kiedy służby ratownicze i pierwszej pomocy w Alicante zaczęły zgłaszać ataki. Inne hiszpańskie kurorty, w tym niektóre na Costa Brava i w Katalonii, również miały w poprzednich latach podobne problemy z rybami.

Oblada melanura, czyli naukowa nazwa tej ryby, występuje zwykle wokół wyspy Tabarca, 8 kilometrów od lądu, gdzie turyści mogą je karmić w porcie.

Są wszystkożerne i zwykle jedzą małe bezkręgowce, takie jak krewetki. Ale w tym roku znacznie zbliżyli się do wybrzeża i najwyraźniej upodobali sobie turystów.

Rzecznik hiszpańskiego Departamentu Gatunków Morskich powiedział, że ryby „przyzwyczaiły się do karmienia”.

„Może być duża gęstość zaludnienia i nie uciekają przed ludźmi”.