O nas
Kontakt

Nie, ten film nie pokazuje, jak Papież nazywa Kościół katolicki „matką nierządnic”

Laura Kowalczyk

The video contains and false and altered subtitles

Niedawno w sieci pojawiło się wideo sprzed dziesięciu lat, w którym rzekomo widać papieża ujawniającego swój tajny plan kontrolowania świata i karzącego chrześcijan za oglądanie Hobbita i Gry o tron. Kostka przygląda się bliżej.

Papież Franciszek jest tematem kolejnego zmienionego filmu, tym razem w którym rzekomo ujawnia swój tajny plan oszukiwania i kontrolowania świata.

Film został udostępniony na Facebooku na początku stycznia i nosi tytuł „Prawdziwa prawda o Watykanie i księżach jezuitów”. Udostępniono go prawie 20 000 razy.

W treści posta widnieje informacja, że ​​jest to „Wyznanie papieża światu” i prosi widzów o udostępnienie go szeroko, aby każdy mógł „otworzyć oczy”.

Na nagraniu widzimy, jak papież krótko przemawia po angielsku, po czym przechodzi na włoski, z angielskimi napisami.

Zgodnie z napisami, następnie ujawnia swój tajny plan zjednoczenia ludzi w jedną światową religię.

„W ten sposób lepiej je kontroluję” – mówi Papież, zgodnie z podpisami.

Na nagraniu widać, jak wygłasza dziwaczne twierdzenia na temat Kościoła i chrześcijaństwa, twierdząc, że przywódcy katoliccy zmienili prawo Boże „w wielkim momencie”.

Jakby to nie było wystarczająco szokujące, rzekomo krytykuje chrześcijan za oglądanie Hobbita, Gry o tron ​​i filmu Lego, ponieważ mogą służyć tylko jednemu panu.

Jednak nic z tego nie jest prawdą, ponieważ napisy są całkowicie wymyślone.

Ten film zawiera zmienione napisy
Ten film zawiera zmienione napisy

Oto kilka przykładów: W 2:47 papież mówi, że chce, aby wszyscy go czcili.

Ale to nieprawda. Właściwie mówi o „peccati”, włoskim słowie oznaczającym grzechy.

Tak naprawdę mówi: „Una luga strada di peccato comunitario” – „długa droga grzechów, w której wszyscy uczestniczyliśmy”.

Następnie w 5:14 w napisach Papież mówi, że Biblia nazywa Kościół katolicki „matką nierządnic”.

To nie jest prawda. Zamiast tego Papież mówi: „Facciamo crescere la nostalgia perché questo ci spingerà a trovarci abbracciarci e lodare Gesu Cristo come l’unico Signore della storia”.

Po angielsku prosi chrześcijan, aby odnaleźli się, objęli siebie nawzajem i oddawali cześć Jezusowi jako jedynemu Panu Historii.

Nawet jeśli produkt końcowy jest dość prymitywny, tego rodzaju filmy dają wgląd w metody stosowane przez rozpowszechniających dezinformację w celu forsowania swoich celów, więc dobrze jest mieć na to oko.

Skąd więc dokładnie wzięło się to wideo przedstawiające Papieża?

Wyszukiwanie odwróconej grafiki pokazuje nam, że pochodzi z 2014 roku i tak naprawdę dotyczy przesłania Papieża na temat jedności chrześcijan.

Doniesienia z tamtego czasu mówią, że wideo zostało nakręcone iPhonem podczas konferencji zielonoświątkowej w USA.

Co najważniejsze, nie ma tu mowy o tajnym programie ani zakazanych filmach – tylko o jedności i miłości chrześcijan.

Oryginalne i autentyczne wideo Papieża

Częsty cel dezinformacji

Papież jest częstą ofiarą fałszywych wiadomości i dezinformacji, zwłaszcza w związku z niedawną eksplozją sztucznej inteligencji.

Pozornie prawdziwe zdjęcie biskupa Rzymu w długiej, białej puchowej kurtce stało się popularne w marcu ubiegłego roku, a weryfikatorzy informacji szybko potępili je jako obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Niedawno w Internecie krążyły fałszywe twierdzenia, że ​​papież Franciszek wymyślił i nosił „krzyż LGBT”. W rzeczywistości przedmiotem był wielobarwny krzyż podarowany mu przez Duszpasterstwo Młodzieży Ameryki Łacińskiej.