O nas
Kontakt

Nie znasz jeszcze pociągu sypialnego? Oto najlepszy sposób na rezerwację biletów i zaplanowanie podróży

Laura Kowalczyk

Sarah Marks, of London, looks out at the Italian countryside on TrenItalia

Jak zaplanować przygodę z pociągiem sypialnym – od poszukiwania informacji po moment rezerwacji.

Ponieważ coraz więcej osób ponownie zastanawia się nad sposobem podróżowania po ocieplającej się planecie, niewielki, ale rosnący kontyngent w Europie chce przejść z niskoemisyjnych samolotów krótkodystansowych na bardziej przyjazne dla klimatu pociągi sypialne.

Jednak pomimo wszystkich korzyści klimatycznych – a także trwałego romansu nocnych podróży pociągiem – nie zawsze jest łatwo zbudować wokół nich wakacje.

Aby zaspokoić rosnący popyt, wprowadziło się kilka krajowych kolei i operatorów prywatnych, w wyniku czego powstała mozaika tras nocnych sprzedawanych na ponad 30 różnych stronach internetowych. Wiele tras może nie kursować codziennie, a agregatory biletów online nie obejmują wszystkich krajów, w których działają pociągi nocne.

„Zawsze podróżowałem pociągami, statkami i autobusami, więc było to dla mnie normalne” – mówi Cat Jones, założycielka biura podróży Byway oferującego bezpłatne loty. „Ale przyjaciele mówili: «Och, to brzmi niesamowicie, ale nie mam zamiaru tego wszystkiego planować»”.

Zwolennicy pociągów sypialnych twierdzą jednak, że doświadczenie i wygoda jazdy po szynach sprawiają, że warto je zarezerwować. Dzięki cierpliwości i kilku wskazówkom już nigdy nie będziesz musiał stawić czoła kolejkom kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w trakcie europejskich wakacji.

Jak zbadać swoją nocną podróż pociągiem

Najpierw upewnij się, że istnieją trasy między wybranymi miastami. Back on Track, europejska grupa wspierająca kolej, prowadzi bazę danych pociągów nocnych zawierającą wszystkie obecne i wkrótce uruchomione trasy na kontynencie. Należy tylko pamiętać, że nazwy miast są podawane z lokalną pisownią, np. Praha dla Pragi.

Następnie udaj się do sekcji pociągów sypialnych na stronie internetowej Man in Seat 61 prowadzonej przez byłego pracownika branży kolejowej Marka Smitha, która wyczerpująco wyjaśnia, czego się spodziewać. Na stronie znajdują się szczegółowe informacje na temat dziesiątek tras międzynarodowych, łącznie z numerami miejsc i miejsc postojowych w konkretnych pociągach, a nawet zdjęcia jedzenia i miejsc, w których można znaleźć gniazdka elektryczne.

Wielu operatorów zapewnia dodatkowe korzyści, takie jak śniadanie i bezpłatna woda, a niektórzy pozwalają podróżującym kobietom rezerwować przestrzenie wspólne tylko z innymi kobietami.

Gdy już znajdziesz właściwą trasę, sprawdź Trainline i RailEurope, które sprzedają bilety na większość linii kolejowych. Lub przejdź bezpośrednio do strony operatora; wszyscy będą mieli możliwość zmiany języka na angielski.

Zdecyduj, ile prywatności potrzebujesz

Konfiguracja pociągów nocnych różni się w zależności od operatora, linii i wagonu. W wielu pociągach jest jeden lub dwa wagony z tradycyjnymi, pionowymi siedzeniami, które można kupić za jedyne 19 euro, ale są one odchylane i są znacznie bardziej przestronne niż siedzenia w samolocie.

Inne wagony mają kabiny sypialne z jednym do sześciu łóżek, które prawdopodobnie składają się, gdy nie są używane. Istnieje możliwość zarezerwowania całej kabiny dla rodziny lub grupy przyjaciół, ale wiąże się to z dodatkową opłatą.

Sarah Marks, często podróżująca pociągiem sypialnym z Londynu, mówi, że była zdenerwowana, gdy po raz pierwszy dzieliła kabinę, ale ostatecznie stwierdziła, że ​​jest to świetny sposób na poznanie podróżnych o podobnych poglądach. „To dość intymne doświadczenie” – mówi. „Ale szczerze mówiąc, każdy był naprawdę miły i naprawdę poprawił moje wrażenia”.

Zaplanuj rezerwację z wyprzedzeniem, ale nie za daleko

Ponieważ większość przedsiębiorstw kolejowych, podobnie jak linie lotnicze, stosuje ceny dynamiczne, cena biletu prawdopodobnie wzrośnie w miarę zbliżania się daty.

Jeśli jednak szukasz teraz biletów na podróże letnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zobaczysz dostępnych tras. Wiele kolei rozpoczyna sprzedaż biletów dopiero z dwu- lub trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Na harmonogram ma wpływ kilka czynników, ale dzieje się tak głównie dlatego, że konserwacja torów zwykle jest planowana na noc, aby zminimalizować zakłócenia w ruchu.

„W przypadku pociągów sypialnych trudno jest zaplanować wszystko” – mówi Mark, zauważając, że często słyszy obawy od Amerykanów, którzy lubią planować swoje podróże z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Bądź elastyczny przy rezerwacji pociągów nocnych

Najpopularniejsze trasy, takie jak Paryż–Berlin, w godzinach szczytu mogą zostać wyprzedane lub stać się dla niektórych podróżnych zbyt drogie.

Zamiast się zniechęcać, podróżni powinni myśleć o podróżach koleją jako o przełamywaniu schematu podróży w obie strony, mówi Cat.

„Jeśli tego dnia to, czego ludzie oczekują, nie jest dostępne, jedź pociągiem dziennym, a my przeniesiemy Cię na inny wagon sypialny w innym miejscu” – mówi. Ponieważ europejska sieć kolejowa jest tak rozległa, istnieje wiele sposobów, aby przedostać się z punktu A do punktu B i z powrotem, być może wrócić przez miasto, którego odwiedzenia być może nie brałeś pod uwagę.

„Dzięki efektowi sieciowemu zawsze znajdziesz niesamowitą opcję, pod warunkiem, że zachowasz elastyczność” – mówi Cat.