Dzieło, do którego zgłosił się w poniedziałek Banksy, uległo zniszczeniu zaledwie kilka dni po debiucie w londyńskim Finsbury Park.
Najnowsze dzieło nieuchwytnego artysty ulicznego Banksy'ego, znajdujące się przy Hornsey Road w londyńskim Finsbury Park, zostało zniszczone białą farbą zaledwie trzy dni po odsłonięciu.
Na zielonych plamach pokrywających bok czteropiętrowego budynku rozpryskano dwie wyraźne smugi farby.
Duża, namalowana w sprayu grafika, stworzona za przyciętym drzewem, ma na celu odtworzenie liści drzewa, które zostało poważnie przycięte w procesie zwanym ogławianiem – metodą przycinania, która według RHS Gardening ogranicza naturalny wzrost.
W poniedziałek Banksy w poście na Instagramie oficjalnie przyznał się do własności muralu po powszechnych spekulacjach, że może to być jedno z jego dzieł.
Nowy Banksy przyciągnął znanych gości, w tym byłego lidera brytyjskiej Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna.
„Banksy przybył do Islington!” zamieścił w Internecie. „Co za wspaniała grafika, która udowadnia, że wszędzie jest nadzieja dla naszego świata przyrody”.
Czy inne dzieła Banksy'ego zostały w przeszłości zniszczone?
Krótka odpowiedź brzmi: tak! Naładowana politycznie i prowokująca do myślenia sztuka uliczna Banksy'ego była na przestrzeni lat w WIELU przypadkach niszczona i niszczona.
Na przykład w kwietniu 2007 r. słynny obraz Banksy'ego z 2002 r. w pobliżu stacji Old Street w Londynie, przedstawiający postacie z Pulp Fiction Johna Travolty i Samuela L. Jacksona dzierżące banany zamiast broni, został zamalowany przez pracowników Transport for London, mimo że jego szacunkowa wartość przekraczała funty. wówczas 300 tys.
Zapytany o zniszczenie muralu, rzecznik Transport for London powiedział: „W naszych zespołach zajmujących się usuwaniem graffiti pracują profesjonalni sprzątacze, a nie zawodowi krytycy sztuki”.
Podobnie 22 czerwca 2009 r. grafika „Well Hung Lover” na stronie Brook Sexual Health Clinic w Bristolu została spryskana niebieską farbą w wyniku nocnego ataku bombowego z farbą. Krążą pogłoski, że incydent był dziełem niezadowolonego kibica klubu piłkarskiego Bristol Rovers.
Chociaż nie wszystkie przypadki można zakwalifikować jako wandalizm, prace Banksy'ego czasami ulegają przeróbkom lub uzupełnieniom. Na przykład mural „Dziewczyna z przebitą błoną bębenkową”, będący parodią „Dziewczyny z perłą” Johannesa Vermeera, który pojawił się w Bristolu w 2014 r., został ozdobiony maską przypominającą te noszone przez personel NHS podczas pandemii koronaawirusa. Tożsamość artysty odpowiedzialnego za dodanie maski pozostaje nieznana.
Na przestrzeni lat skradziono także liczne dzieła Banksy'ego. W wyniku niedawnego zdarzenia nowo odsłonięta antywojenna grafika przedstawiająca znak drogowy „stop” z trzema wojskowymi dronami 3D, prawdopodobnie nawiązująca do trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem, została skradziona niecałą godzinę po zainstalowaniu. Zatrzymano dwóch podejrzanych w związku z rzekomą kradzieżą dzieła.