O nas
Kontakt

Dzień 2 World Judo Tour: pożegnanie gruzińskiej legendy

Laura Kowalczyk

1. ARBUZOV Timur (AIN) 2. BOLTABOEV Sharofiddin (UZB) 3. MUKI Sagi (ISR) 3. TATALASHVILI Nugzari (UAE)

Przed finałem trofeum otrzymał Avtandili Tchrikishvili za niesamowitą karierę.

Drugi dzień Wielkiego Szlema w Tbilisi był kolejnym widowiskiem dla fanów judo na całym świecie.

Wewnątrz areny miejscowa gruzińska publiczność przyszła zobaczyć swoich bohaterów.

Ważąca -63 kg numer jeden na świecie Catherine Beauchemin-Pinard po raz kolejny dotarła do finału światowego tournee. Tam zmierzyła się z Angeliką Szymańską.

Beauchemin-Pinard uległa swojemu przeciwnikowi, zdobyła waza-ari i zdobyła złoto.

Dyrektor sportowy IJF, Michael Tamura, był obecny, aby wręczyć medale.

Faworytka gospodarzy, mistrzyni olimpijska z 2012 r. i mistrzyni świata z 2021 r. Lasha Shavdatuashvili, walczyła w wadze -73 kg.

W finale zmierzył się ze stosunkowo nieznaną Karen Galstian i nie tracąc czasu, przypieczętował złoty medal i uwielbienie publiczności absolutnie ogromną techniką podbicia, klasycznym gruzińskim judo.

Medale odebrał z rąk dumnego prezesa Gruzińskiej Federacji Judo, Giorgi Atabegaszwilego.

„Kiedy rywalizuję przed swoimi ludźmi, nie mam prawa przegrać. Tylko zwycięstwo. Żadnego innego wyniku. Po prostu skup się na zwycięstwie. Dziękuję moim kibicom, że zawsze dodają mi dodatkowej motywacji. Zawsze muszę walczyć do końca i uszczęśliwiać moich ludzi, muszę zrobić wszystko dla mojego kraju i oczywiście jestem bardzo szczęśliwy z dzisiejszego zwycięstwa, które odniosłem przed moimi ludźmi” – powiedział Shavdatuashvili.

W finale kategorii -70 kg rozegrały się dwie najwyżej notowane zawodniczki na świecie, Sanne Van Dijke i Barbara Matic. Chwila doskonałości Maticia oszołomiła jej holenderską przeciwniczkę i zapewniła jej zwycięstwo.

Została odznaczona medalem przez Chafika El Kattaniego, członka Komisji Medycznej IJF.

„To naprawdę miłe, ponieważ podobał im się mój rzut, a atmosfera jest bardzo dobra, kibicują przez cały dzień. Bardzo mi się to podoba, myślę, że to moje szczęśliwe miejsce” – powiedział Matic.

Timur Arbuzov pewnie zwyciężył w kategorii -81 kg. Pierwsze złoto dla juniora.

Medale wręczył dyrektor sędziowski IJF Armen Bagdasarov.

Przed finałem trofeum otrzymał Avtandili Tchrikishvili za niesamowitą karierę.
Przed finałem trofeum otrzymał Avtandili Tchrikishvili za niesamowitą karierę.

Duma narodowa była jeszcze większa, gdy odbyła się specjalna ceremonia upamiętniająca poświęcenie i osiągnięcia Avtandili Tchrikishvili. Nie zabrakło przemówień samego mężczyzny oraz Giorgiego Atabegaszwilego, prezesa Gruzińskiej Federacji Judo. Tchrikishvili jest jednym z najlepszych gruzińskich sportowców. Mistrz Świata z 2014 roku i trzykrotny mistrz Europy ogłosił teraz, że odchodzi z zawodów.

Stylowe pożegnanie dla gruzińskiej legendy.

Publiczność była zachwycona niesamowitym pokazem umiejętności swojego zespołu i zdecydowanie jest gotowa na więcej trzeciego dnia w Tbilisi.