O nas
Kontakt

Główny ekonomista EBOR ostrzega, że ​​zakłócenia w żegludze mogą jeszcze bardziej zwiększyć inflację

Laura Kowalczyk

Euronews editor Angela Barnes speaks to Chief EBRD economist Beata Javorcik

Angela Barnes z TylkoGliwice rozmawiała z główną ekonomistką EBOR Beatą Javorcik w Davos o ryzykach gospodarczych, przed którymi stoimy, zbliżając się do roku 2024.

W rozmowie z TylkoGliwice Business na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos Beata Javorcik powiedziała, że ​​choć inflacja ogółem spadła, „walka z inflacją bazową (przyp. red.: z wyłączeniem cen żywności i energii) jest długim i bardziej bolesnym procesem.

Dodała również, że obecne zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym spowodowane atakami jemeńskich Houthi mogą potencjalnie w dalszym ciągu powodować wzrost cen w tym roku.

Kilka przedsiębiorstw żeglugowych, takich jak Maersk, Mediterranean Shipping Company (MSC) i Hapag-Lloyd, zawiesiło już rejsy przez Morze Czerwone i Kanał Sueski. Trasy alternatywne obejmują ominięcie kontynentu afrykańskiego, co znacznie wydłuża czas i koszty podróży.

Dłuższy czas oczekiwania i zwiększone koszty materiałów mogą wywołać efekt domina na ceny produktów końcowych, przy czym prawdopodobnie najbardziej odczują to ceny energii. Ostatecznie może to potencjalnie zniweczyć dotychczasowy postęp w kontrolowaniu inflacji, a co za tym idzie – dalsze ceny paliw dla konsumentów.

Jak banki centralne planują poradzić sobie z inflacją w 2024 roku?

W ostatnich miesiącach inflacja ogółem w kilku głównych gospodarkach znacznie spadła, głównie w wyniku powrotu cen rolnictwa, gazu ziemnego i energii do poziomów sprzed wojny na Ukrainie.

Jednak Javorcik zauważa, że ​​„banki centralne pozostają bardzo ostrożne. Nie chcą przedwcześnie ogłosić zwycięstwa nad inflacją”. Dzieje się tak głównie dlatego, że inflacja w większości krajów utrzymuje się znacznie powyżej ogólnie przyjętego celu wynoszącego 2%.

Zgodnie z komentarzami głównego ekonomisty EBOR, Roberta Holzmanna, członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), zasugerowano w poniedziałek, że bank centralny mógłby całkowicie przeciwstawić się oczekiwaniom rynku i opóźnić rozpoczęcie obniżek stóp procentowych na cały 2024 rok .

Davos
Davos

Może powrócić zmienność na rynkach towarowych

W lutym 2022 r., na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, kilka towarów odnotowało zwiększoną zmienność i gwałtowny wzrost cen, co spowodowało wyższą inflację w gospodarce światowej. Należą do nich ropa naftowa, gaz, węgiel, pszenica, kukurydza i metale, takie jak złoto, srebro i pallad.

W tamtym czasie, po ograniczeniu eksportu rosyjskiego gazu, Europa była w dużym stopniu uzależniona od Stanów Zjednoczonych w zakresie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jednak w tym roku blok powinien być znacznie lepiej wyposażony – powiedział Javorcik, a na początku zimy 2023/2024 rezerwy gazu ziemnego będą praktycznie pełne.

Postępy w sztucznej inteligencji mogą zagrozić procesom wyborczym

Ponadto szybki postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji jest również kluczowym tematem tegorocznego WEF, a ponadto stwarza potencjalne ryzyko dla kilku nadchodzących wyborów na całym świecie w 2024 r., ostrzegł Javorcik.

Wynika to z kilku kampanii dezinformacyjnych opartych na sztucznej inteligencji rozpoczętych już przez wiele podmiotów, w tym osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i rządy. Obejmuje to fałszywe obrazy, a także próby manipulowania rynkiem.

Jak zauważa Javorcik: „Myślę, że najbardziej bezpośrednią obawą związaną ze sztuczną inteligencją jest to, że żyjemy w roku, w którym w 70 krajach odbywają się ważne wybory. Dlatego myślę, że większość obserwatorów dostrzega możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do zakłócania wyborów poprzez dezinformację. »

Perspektywy dla gospodarek europejskich w 2024 roku

Javorcik powiedział, że w tym roku europejska gospodarka prawdopodobnie będzie w lepszej sytuacji niż w roku ubiegłym, ale wyzwania pozostają.

Wygląda na to, że ten rok będzie dla Europy lepszy niż poprzedni pod względem gospodarczym, pozostaje jednak wyzwaniem

Beata Javorcik

Główny ekonomista, EBOR

„Ten rok będzie lepszy pod względem gospodarczym dla Europy niż poprzedni, ale pozostaje wyzwaniem” – powiedział główny ekonomista.

„Musimy pamiętać, że ceny gazu ziemnego w Europie pozostają pięciokrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, co osłabia europejską konkurencyjność” – stwierdziła. Deindustrializacja pozostaje także bardzo poważnym zagrożeniem dla gospodarki europejskiej.

Inne globalne zagrożenia obejmują rosnące stopy procentowe i wysokie koszty pożyczek rządowych, ponieważ inwestorzy szukają wyższej rekompensaty za utrzymujące się ryzyko geopolityczne.

Dla EBOR jednym z kluczowych priorytetów na nadchodzący rok będzie przyspieszenie zielonej transformacji w Europie, przy czym ponad 50% ubiegłorocznych inwestycji zostanie przeznaczonych na zieloną gospodarkę.