O nas
Kontakt

Niemiecki wskaźnik cen producentów spada czwarty miesiąc z rzędu

Laura Kowalczyk

Niemiecki wskaźnik cen producentów spada czwarty miesiąc z rzędu

Niemiecki wskaźnik cen producentów spadł czwarty miesiąc z rzędu w związku ze spadającymi cenami energii i metali.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków niemiecki indeks cen producentów za październik spadł o 11% rok do roku, co jeszcze bardziej pogłębia wrześniowy spadek o 14,7%.

To czwarty z rzędu miesiąc osłabienia, którego głównym powodem są ceny energii i metali. Indeks uwzględnia głównie produkty przemysłu wydobywczego, energetycznego, produkcyjnego i wodnego.

Spadek ten w dużej mierze przypisano wzrostowi cen surowców w październiku ubiegłego roku, będącym następstwem wojny Rosji z Ukrainą. Od tego czasu ceny spadły w związku z ponownym dostosowywaniem się rynku dzięki górnym pułapom cen energii w całej Europie.

Kolejnym istotnym czynnikiem w ubiegłym roku była inflacja, która wywołała presję na wzrost cen. Jednak agresywny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej przyjęty przez większość banków centralnych, w tym Europejski Bank Centralny (EBC), pomógł znacząco obniżyć ceny.

W październiku 2023 r. ceny energii spadły o 27,9%, a koszty energii elektrycznej o 36,2%. Nieznacznie spadły produkty naftowe o 13,2%, a ceny paliw również spadły o 12,8%.

Ceny metali spadły o 11,7% rok do roku, a żelazostopy, surówka i stal odnotowały spadek o 18,9%. Ucierpiały także towary pośrednie, pozostające pod presją cen drewna, które spadły o 17,9%. Ceny nawozów i azotu również spadły o 45,5%, a paszy dla zwierząt gospodarskich również spadły o 22,3%.

Wyraźnie wzrosły natomiast ceny dóbr nietrwałych, w tym ceny owoców i warzyw w puszkach wzrosły o 16%. W przypadku wieprzowiny wzrósł także o 10,4%, a przetworzone ziemniaki również wzrosły o 29,4%. Dobra trwałego użytku wykazywały podobny trend, przy czym ceny mebli wzrosły o 4,8%, a maszyn o 5,4%.

Jak to wpłynie na resztę Europy?

Niemiecki wskaźnik cen producentów jest kluczowym wskaźnikiem inflacji w największej gospodarce Europy. Zatem spadek PPI czwarty miesiąc z rzędu może być kluczową informacją, którą EBC weźmie pod uwagę przy swojej kolejnej decyzji w sprawie polityki pieniężnej.

Obecnie stopa procentowa EBC wynosi 4%, po tym jak bank centralny przerwał na chwilę cykl zacieśnienia polityki pieniężnej.

Jest to tym bardziej prawdziwe, że Niemcy również borykają się z ogólnie spadającym popytem, ​​szczególnie w sektorze energetycznym. Międzynarodowe Stowarzyszenie Energetyczne szacuje, że w tym roku w kraju może nastąpić spadek popytu na ropę o około 90 000 baryłek dziennie, głównie z powodu zapotrzebowania na chłodzenie benzyny ciężkiej i oleju napędowego.

Budownictwo mieszkaniowe w Niemczech również znacznie spowolniło, znacznie odbiegając od zakładanego przez kanclerza Olafa Scholza celu 400 000 nowych domów rocznie. Chociaż redukcje kluczowych materiałów pośrednich, takich jak drewno, metale i energia, mogą w pewnym stopniu pomóc, oczekuje się, że ostatecznie słaby popyt odbije się na branży.

Unia Europejska jest jednak bardziej optymistyczna co do wzrostu gospodarczego Niemiec, szacując wzrost produktu krajowego brutto na poziomie 0,8% w 2024 r. i 1,25% w 2025 r.