O nas
Kontakt

Niemiecki zwrot w sprawie migracji: czy jest to konieczne, czy tylko polityka?

Laura Kowalczyk

Germany

Niemcy dokonały ostrego zwrotu w swojej polityce migracyjnej w porównaniu do „powitań” kojarzonych z „erą Merkel”. Reporterka TylkoGliwice Monica Pinna pojechała do Berlina, aby dowiedzieć się, co się zmieniło i dlaczego.

Dla wielu Niemcy są krajem imigracji. Mieszka tam ponad trzy miliony uchodźców i osób ubiegających się o azyl, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim.

Niektórych migrantów przyciąga wysoki popyt na wykwalifikowanych pracowników i hojne świadczenia oferowane przez Niemcy. Jednak w zeszłym roku liczba wniosków o azyl wzrosła o ponad 50 procent. System przyjmowania migrantów przeszedł w tryb kryzysowy. Skrajna prawica, w obliczu rosnącego konsensusu, oskarżyła rząd o to, że nie uporał się ze wzrostem liczby przyjazdów.

W rezultacie niemiecki kanclerz Olaf Scholz dokonał historycznego zwrotu i zaostrzył środki imigracyjne.

Tegel-Berlin, niegdyś główne międzynarodowe lotnisko w stolicy, zostało trwale zamknięte w 2020 r. Władze zamieniły je w ośrodek dla uchodźców w 2022 r., kiedy codziennie zaczęły przybywać tysiące Ukraińców uciekających przed inwazją Rosji na pełną skalę.

Chłopiec z piłką spaceruje obok prowizorycznych miejsc do spania w tymczasowym schronisku dla uchodźców na byłym lotnisku Tegel w Berlinie, Niemcy, 9 listopada 2022 r.
Chłopiec z piłką spaceruje obok prowizorycznych miejsc do spania w tymczasowym schronisku dla uchodźców na byłym lotnisku Tegel w Berlinie, Niemcy, 9 listopada 2022 r.

Tegel stał się największym obozem dla uchodźców w Niemczech. Obecnie żyje tam około 5000 uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Aby sprostać rosnącym wymaganiom, kilkakrotnie się rozbudowywał i obecnie może pomieścić do 7 000 osób. Jednak obiekt osiągnął już pojemność i władze twierdzą, że nie będą już rozważać dalszej rozbudowy.

W 2023 r. o azyl w Niemczech wystąpiło prawie 300 000 osób, co stanowi najwyższą liczbę od 2015 r., kiedy Niemcy przyjęły ponad milion uchodźców. Zdecydowana większość pochodziła z Syrii, a także Turcji i Afganistanu.

Ciągły strumień przyjazdów skłonił rząd do znalezienia innych możliwości zakwaterowania, takich jak hotele, ale TylkoGliwice nie mógł filmować w tych miejscach.

Ponieważ ośrodki recepcyjne znajdują się w trybie kryzysowym, integracja staje się wyzwaniem, które podsyca retorykę antyimigracyjną w całym kraju. W ubiegłym roku skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła historyczny sukces w wyborach lokalnych.

Odprawy graniczne z Polską, Szwajcarią i Czechami już trwają. Oczekuje się, że świadczenia dla osób ubiegających się o azyl zostaną obniżone, a nowym kierunkiem polityki będzie zniechęcanie do nowo przybyłych osób.

„W związku z tymi naprawdę dużymi liczbami, a także całym tym poczuciem, jakie ma wielu członków elektoratu, że traci kontrolę, dyskurs stał się znacznie bardziej poruszony” – wyjaśnił David Kipp, ekspert ds. migracji w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, SWP.

PLIK – Ludzie trzymają telefony komórkowe podczas protestu przeciwko partii AfD i prawicowemu ekstremizmowi przed budynkiem Reichstagu w Berlinie, 21 stycznia 2024 r.
PLIK – Ludzie trzymają telefony komórkowe podczas protestu przeciwko partii AfD i prawicowemu ekstremizmowi przed budynkiem Reichstagu w Berlinie, 21 stycznia 2024 r.

Pomimo rosnącego sprzeciwu wobec imigracji, w styczniu na ulice Niemiec wyszło ponad milion ludzi, protestując przeciwko skrajnej prawicy.

Demonstracje nastąpiły po ujawnieniu rzekomego spisku członków AfD i neonazistów mającego na celu deportację milionów imigrantów, w tym niektórych posiadających obywatelstwo niemieckie. Demonstracje miały wpływ na styczniowe wybory samorządowe, a AfD poniosła niewielką porażkę z opozycyjną partią konserwatywną.

Jednak partie należące do koalicji sygnalizacji świetlnej Scholza w sondażach nadal pozostają daleko w tyle za AfD.