O nas
Kontakt

Skoncentruj się na korzyściach technologicznych: kto przewodził – Meta, Amazon czy Apple?

Laura Kowalczyk

iPhones continue to lead the way with Apple

Trzech gigantów technologicznych opublikowało swoje wyniki po zamknięciu rynku. Meta wypłaci dywidendę po wzroście zysków.

Czwartkowe raporty o wynikach kwartalnych ujawniły uderzającą historię: Meta Platforms, Amazon.com i Apple nie tylko przekroczyły prognozy z Wall Street, ale także dostarczyły dobitny sygnał o odporności amerykańskiego sektora technologicznego.

Ci trzej technologiczni tytani, których łączna wycena rynkowa przekracza 5 bilionów dolarów (4,6 biliona euro), skutecznie odeprzeli rosnące wątpliwości co do rozwoju technologii, wywołane niezbyt imponującymi wynikami Alphabetu i AMD na początku tego tygodnia.

Platformy Meta idą naprzód dzięki sztucznej inteligencji i Metaverse

Meta Platforms odnotowała znaczny wzrost przychodów do 40,1 miliarda dolarów (37 miliardów euro) w kwartale kończącym się 31 grudnia, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim i przekroczył szacunki na poziomie 39,01 miliarda dolarów (36 miliardów euro). Przychody z reklam, kluczowy wskaźnik wydajności, osiągnęły 38,71 miliarda dolarów (35,7 miliarda euro), przekraczając oczekiwania na poziomie 37,81 miliarda dolarów (34,9 miliarda euro).

Zysk netto za ten kwartał wzrósł o 201% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. i wyniósł 14,02 miliarda dolarów (12,9 miliarda euro), a zysk na akcję (EPS) ogłoszono na poziomie 5,33 dolara, przewyższając oczekiwane 4,91 dolara.

„Mieliśmy dobry kwartał, a nasza trajektoria wzrostu jest świadectwem naszych ciągłych inwestycji w sztuczną inteligencję i Metaverse” – powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta.

Po tych dobrych wynikach zarząd Meta zadeklarował dywidendę w wysokości 0,50 dolara (0,46 euro) na akcję – pierwszą w spółce – i dał zielone światło dla planu wykupu akcji o wartości 50 miliardów dolarów (46,1 miliarda euro). Akcje Meta Platforms wzrosły po godzinach o 14,3%, gdy kapitalizacja rynkowa spółki przekroczyła poziom 1 biliona dolarów.

Amazon świętuje rekordową sprzedaż i innowacyjnego asystenta AI

Czwarty kwartał Amazona charakteryzował się 14% wzrostem sprzedaży netto do 170 miliardów dolarów (156,9 miliardów euro), w porównaniu z 149,2 miliardami dolarów (137,6 miliardów euro) w porównaniu z poprzednim kwartałem, przekraczając szacunki rynkowe na 166 miliardów dolarów (153,1 miliarda euro). .

Amazon odnotował gwałtowny wzrost dostaw w okresie świątecznym
Amazon odnotował gwałtowny wzrost dostaw w okresie świątecznym

Detaliczny gigant zaobserwował wzrost zysku netto do 10,6 miliarda dolarów (9,78 miliarda euro), przy EPS na poziomie 1,00 dolara, przewyższając prognozy analityków na poziomie 0,79 dolara.

„To był rekordowy kwartał i świadectwo ciężkiej pracy naszego zespołu, wyznaczający rekordowy sezon świąteczny i kończący dobry rok dla Amazon” – powiedział dyrektor generalny Amazon Andy Jassy.

Amazon ogłosił także wprowadzenie na rynek Rufusa, najnowocześniejszego, generatywnego asystenta zakupowego opartego na sztucznej inteligencji, którego celem jest poprawa doświadczeń zakupowych klientów. Po tych zapowiedziach akcje Amazona po godzinach wzrosły o 6,1%.

Wyniki Apple w połączeniu z solidną sprzedażą iPhone’a, ale chińska porażka

Przychody Apple wzrosły o 2% do 119,58 miliardów dolarów (110,3 miliardów euro), przekraczając oczekiwania na poziomie 117,97 miliardów dolarów (108,8 miliardów euro). Jest to zwrot we wzroście przychodów po czterech kwartałach z rzędu spadków. Przychody iPhone’a osiągnęły 69,7 miliarda dolarów (64,3 miliarda euro), przekraczając prognozy na poziomie 68,55 miliarda dolarów (63,2 miliarda euro). Jednak przychody z iPadów i komputerów Mac były gorsze, przynosząc odpowiednio 7,02 miliarda dolarów (6,48 miliarda euro) i 7,78 miliarda dolarów (7,18 miliarda euro), wbrew wyższym oczekiwaniom.

Nieznaczny wzrost sprzedaży droższych iPhone’ów spowodował wzrost marży brutto Apple z 45,5% do 45,9%, przy EPS wynoszącym 2,18 USD (2 EUR), co oznacza wzrost o 16% rocznie w porównaniu z rokiem poprzednim i powyżej 2,09 USD (1,92 EUR). prognoza.

„W grudniowym kwartale Apple odnotowaliśmy wzrost przychodów napędzany wysoką sprzedażą iPhone’a i rekordowymi wynikami w zakresie usług” – powiedział dyrektor generalny Apple Tim Cook.

Pomimo dodatnich zysków, wyniki Apple w Chinach były szczególnie słabe, ze sprzedażą na poziomie 20,82 miliarda dolarów (19,21 miliarda euro), czyli poniżej oczekiwanej przez analityków wartości 23,5 miliarda dolarów (21,67 miliarda euro), odzwierciedlającej spowolnienie w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Nie jesteśmy zadowoleni z tego spadku, ale wiemy, że Chiny są najbardziej konkurencyjnym rynkiem na świecie. Nadal widzimy tam znaczne możliwości” – powiedział Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple.

Akcje Apple spadły o 3,2% w obrocie na rynku wtórnym, gdy rynek dostrzegł wyzwania w Chinach.