O nas
Kontakt

Niezależni pracownicy festiwali filmowych po raz pierwszy od ponad 50 lat wzywają do strajku w Cannes

Laura Kowalczyk

The 77th annual Cannes Film Festival is taking place from 14 to 25 May in the southern French city.

Kolektyw reprezentujący niezależnych pracowników festiwali filmowych wzywa do strajku podczas przyszłotygodniowego festiwalu filmowego w Cannes, aby zaprotestować przeciwko niepewnym warunkom pracy.

Kolektyw reprezentujący niezależnych pracowników festiwali filmowych we Francji wezwał do strajku podczas rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek (14 maja) Festiwalu Filmowego w Cannes.

Grupa związkowa o nazwie Sous les écrans, la dèche (Broke back the screens) stwierdziła, że ​​strajk nie miał na celu zamknięcia festiwalu ani zniszczenia któregokolwiek z filmów, których premiera odbędzie się w Cannes, ale raczej „zakłócanie” przebiegu obrad. .

Strajk robotniczy jest w Cannes zjawiskiem niezwykle rzadkim. Największy na świecie festiwal filmowy tylko raz w ciągu 76 lat swojej działalności miał wpływ na działania społeczne.

W 1968 r. 21. edycja festiwalu została przerwana z powodu przepełnienia protestów z 68 maja, które miały miejsce w całej Francji, z udziałem znanych protestujących, w tym Jean-Luca Godarda, François Truffauta i Claude'a Lelouche'a.

Tym razem akcję prowadzą pracownicy za kulisami. Aż 200 francuskich pracowników festiwali filmowych, którzy pracują w Cannes i na innych festiwalach w całym kraju, reprezentuje Sous les écrans, la dèche, która w poniedziałek (6 maja) głosowała za kontynuacją strajku.

Nie zajęto się kwestią „niepewności”.

Celem akcji protestacyjnej jest podniesienie świadomości na temat rosnącej niestabilności pracowników we francuskim przemyśle filmowym i żądanie ochrony pracy dla freelancerów w tej branży, stwierdziła grupa w oświadczeniu z poniedziałku (6 maja).

Wśród swoich żądań żądają, aby wszyscy pracodawcy festiwali filmowych przestrzegali układu zbiorowego, który umożliwi wykonawcom korzystanie ze specjalnego statusu nieciągłych pracowników show-biznesu we Francji, czyli „intermittents du spectacle”.

We Francji obowiązuje unikalny system, który umożliwia niezależnym pracownikom branży rozrywkowej otrzymywanie świadczeń w okresach bezrobocia, pod warunkiem, że przepracowali określoną liczbę godzin w roku.

Jednak według pracowników, a pracownicy festiwali filmowych często nie kwalifikują się do tych świadczeń, ze względu na charakter firm, dla których pracują, rząd francuski powoli ogranicza te świadczenia.

Według grupy kwota odszkodowań wypłacanych pracownikom została już obniżona przez rząd o połowę, a nowe dekret z dnia 1 lipca ma podnieść liczbę godzin, które pracownicy pracujący na czas nieokreślony będą musieli przepracować, aby kwalifikować się do świadczeń.

„Te reformy stawiają pracowników festiwali w takiej niepewności, że większość z nas będzie zmuszona zrezygnować z pracy, narażając w ten sposób wydarzenia, w których bierzemy udział” – napisali pracownicy w oświadczeniu.

Organizatorzy Cannes odpowiadają

Kolektyw twierdzi, że negocjacje z pracodawcami i instytucjami kinowymi w kraju utknęły w ślepym zaułku, dlatego jedynym wyjściem jest strajk na jednej z największych światowych scen filmowych.

„Nasze ostrzeżenia i żądania spotkały się jak dotąd z uprzejmą uwagą, jednak CNC (Narodowe Centrum Kina) ani Ministerstwo Kultury nie zaproponowały żadnych konkretnych działań” – czytamy w oświadczeniu grupy.

W skład kolektywu wchodzą pracownicy na kluczowych stanowiskach, w tym projektanci, programiści, przedstawiciele PR, dział sprzedaży biletów i relacje z gośćmi. Ich strajk może spowodować poważne zakłócenia podczas festiwalu.

We wtorek (7 maja) organizatorzy festiwalu filmowego wydali wspólne oświadczenie, w którym zachęcali wszystkie strony do „zjednoczenia się przy stole negocjacyjnym” w celu znalezienia rozwiązania i uniknięcia strajku.

W oświadczeniu podpisanym przez Festiwal Filmowy w Cannes, Directors' Fortnight, Tydzień Krytyków i ACID stwierdzono, że organizatorzy są „świadomi trudności, z jakimi boryka się część ich pracowników”, „dotkniętych reformą francuskiego systemu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia”. ”.

Dodali, że „mają nadzieję, że zostaną znalezione rozwiązania i są gotowi stworzyć warunki trwałego dialogu, aby je wesprzeć”.

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes, jego 77. edycja, potrwa od 14 do 25 maja i obejmować będzie dziesiątki pokazów filmowych czołowych międzynarodowych nazwisk kina oraz tysiące widzów przybywających do francuskiego nadmorskiego miasta.