O nas
Kontakt

ONZ twierdzi, że w północnym Afganistanie w powodziach zginęło ponad 300 osób

Laura Kowalczyk

Dead bodies after heavy flooding in Baghlan province in northern Afghanistan Saturday, May 11, 2024.

W sobotę agencja ONZ ds. żywności podała, że ​​gwałtowne powodzie wywołane niezwykle ulewnymi sezonowymi deszczami w Afganistanie zabiły ponad 300 osób i zniszczyły ponad 1000 domów.

Światowy Program Żywnościowy poinformował, że rozdaje wzmocnione ciastka ocalałym z jednej z wielu powodzi, które nawiedziły Afganistan w ciągu ostatnich kilku tygodni, głównie w północnej prowincji Baghlan, która w piątek najbardziej ucierpiała w wyniku powodzi.

W sąsiedniej prowincji Takhar państwowe media podały, że w powodzi zginęło co najmniej 20 osób.

Zabihullah Mujahid, główny rzecznik rządu talibów, zamieścił na platformie mediów społecznościowych X, że „setki… padły ofiarą tych katastrofalnych powodzi, a znaczna liczba odniosła obrażenia”.

Mudżahedowie uznali prowincje Badakhshan, Baghlan, Ghor i Herat za najbardziej dotknięte. Dodał, że „rozległe zniszczenia” spowodowały „znaczne straty finansowe”.

Powiedział, że rząd nakazał zmobilizować wszystkie dostępne zasoby w celu ratowania ludzi, transportu rannych i odzyskiwania ciał zmarłych.

Lokalne media pokazały niepokojące zdjęcia małych dzieci umazanych w błocie, które zostały uratowane.

Ministerstwo Obrony Talibów stwierdziło w sobotnim oświadczeniu, że siły powietrzne kraju rozpoczęły już ewakuację ludzi w Baghlan i uratowały dużą liczbę osób, które utknęły na zalanych obszarach, a 100 rannych przewieziono do szpitali wojskowych w regionie.

Richard Bennett, specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka w Afganistanie, powiedział w programie X, że powodzie w wyraźny sposób przypominają o podatności Afganistanu na kryzys klimatyczny i potrzebna jest zarówno natychmiastowa pomoc, jak i długoterminowe planowanie ze strony talibów i podmiotów międzynarodowych.

Na filmach opublikowanych w mediach społecznościowych widać, że w sobotę za szpitalem w Baghlan zebrały się dziesiątki osób, które szukały swoich bliskich. Na jednym filmie urzędnik mówi im, że powinni iść i zacząć kopać groby.

Władze podały wcześniej, że w kwietniu co najmniej 70 osób zginęło w wyniku ulewnych deszczy i gwałtownych powodzi w kraju. Uszkodzonych zostało także około 2000 domów, trzy meczety i cztery szkoły.