Wystawa wielokrotnie nagradzanej fotografki Pari Dukovic „Od Stambułu do Nowego Jorku: podróż fotografa” prezentuje jego dynamiczne portrety i osobistą ewolucję artystyczną.
Znana fotografka portretowa Pari Dukovic powraca do swoich korzeni na wiele sposobów dzięki swojej najnowszej wystawie, która jest obecnie prezentowana w jego rodzinnym Stambule.
„Od Stambułu do Nowego Jorku: podróż fotografa”* przedstawia większość jego twórczości, która zaprowadziła go z tureckiego miasta do Wielkiego Jabłka – miejsca, które ukształtowało jego rozwój artystyczny.
Prezentacja odbywa się w zabytkowym barokowym budynku Sismanoglio Megaro, który pełni funkcję greckiego konsulatu w samym sercu alei Istklal w Stambule.
Wystawę, prezentowaną w porządku chronologicznym, otwierają wspaniałe widoki na Stambuł. Dla Dukovicia, który rozpoczął karierę w wieku ośmiu lat z aparatem podarowanym przez ojca, Stambuł ma ogromną wartość sentymentalną jako miejsce, w którym rozpoczęła się jego podróż.
Naprzeciwko zdjęć Stambułu zwiedzających witają migawki Nowego Jorku, składające hołd miastu, w którym udoskonalał swoje rzemiosło.
Centralnym punktem wystawy są niektóre z mistrzowskich portretów Dukovicia, przedstawiające różne tematy, od Baracka Obamy i Davida Lyncha po patriarchę ekumenicznego Bartłomieja I i Lionela Messiego, wszystkie wystawione w sercu historycznego miejsca.
Na wernisażu Dukovic wyjaśnił, że jego pasja do fotografii jako środka „odkrywania i wyrażania świata” zaprowadziła go ze Stambułu do Stanów Zjednoczonych, gdzie miał okazję spotkać i sfotografować niektóre z najbardziej wpływowych postaci naszych czasów . „Każde zdjęcie na tej wystawie odzwierciedla moją podróż, moją pasję i chęć dokumentowania otaczającego mnie świata” – powiedział.
Dukovic opowiedział także o wyzwaniach, przed którymi stanął podczas sesji portretowych, wspominając, że podczas sesji w Białym Domu w 2017 roku miał tylko 2,5 minuty na wykonanie 47 zdjęć Obamy.
„Czasopisma mnie zatrudniają, ponieważ potrafię stworzyć portrety w bardzo krótkim czasie” – dodał.
Portrety Dukovica są natychmiast rozpoznawalne dzięki charakterystycznemu stylowi. Dynamiczne kompozycje i umiejętne wykorzystanie kolorów sprawiają, że jego prace są niepowtarzalne.
Konsul generalny Grecji Konstantinos Koutras pochwalił karierę artystyczną Dukovicia jako odzwierciedlenie jego doświadczeń życiowych, które rozpoczęły się w Stambule i kontynuowane są w USA, gdzie fotografował kultowe postacie ze świata polityki, sportu, muzyki i kina, pozostawiając trwały ślad w historii.
W ciągu ostatniej dekady zdjęcia redakcyjne Dukovicia pojawiały się w czołowych magazynach amerykańskich i europejskich. Pełnił funkcję fotografa pracowniczego „New Yorkera”. od 2012 do 2018 roku, wnosząc wkład w kluczowe profile. Jego twórczość obejmuje wszystkie sześć okładek Czasspecjalny numer magazynu Time 100 i zwycięstwo w Złotej Kampanii Roku Clio 2018 za Poza.
Jego zdjęcia znajdują się w kolekcji The Smithsonian, on też wykonał okładki pamiętników Baracka Obamy Ziemia Obiecana oraz książka legendy NASCAR Jimmiego Johnsona. Dla Rizzoli Balet Nowego Jorku: choreografia i modazdobył 129 kostiumów dla 11 tancerzy.
Wystawa czynna do 23 października.