O nas
Kontakt

Odbicie na rynkach: złagodzenie napięć geopolitycznych i dobre zyski prowadzą do ożywienia

Laura Kowalczyk

People walk past the Euronext headquarters in Paris (file photo)

Europejskie giełdy odbiły się po trzech kolejnych tygodniach strat, czemu sprzyjało łagodzenie napięć geopolitycznych i wysokie zyski przedsiębiorstw. Tymczasem oczekuje się, że Wall Street również będzie mieć pozytywny tydzień, a na wyniki będą miały wpływ wyniki dużych firm technologicznych.

W tym tygodniu światowe rynki akcji odnotowały powszechne odbicie wraz ze złagodzeniem napięć na Bliskim Wschodzie i wysokimi kwartalnymi zyskami przedsiębiorstw. Wydaje się, że nastroje ulegają poprawie po trzech tygodniach silnej sprzedaży na początku kwietnia, wywołanej eskalacją konfliktu między Izraelem a Iranem, jastrzębim nastawieniem Fed i wzrostem rentowności obligacji rządowych.

Europa

Indeks FTSE 100 osiągnął najwyższy poziom w historii, przekraczając swój poprzedni szczyt z lutego, notując wzrost o 2,32%. Euro Stoxx 600 odnotował wzrost o 0,77%, podczas gdy DAX wzrósł o 1,05% w ciągu pięciu dni handlowych.

Giełdy sektora opieki zdrowotnej i konsumentów wykazały znaczną siłę, czemu sprzyjały pozytywne wyniki kwartalne. Akcje AstraZeneca odnotowały w tym tygodniu wzrost o ponad 10% w związku z wysokimi zyskami za pierwszy kwartał. Firma farmaceutyczna odnotowała 19% wzrost przychodów w porównaniu z rokiem poprzednim i ogłosiła podwyżkę dywidendy o 3,10 dolara na akcję.

Podobnie Unilever, brytyjska firma z branży dóbr konsumpcyjnych, odnotowała wzrost cen akcji o ponad 8% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Wzrost ten wynikał z lepszych od oczekiwań wyników pierwszego kwartału, w których obroty wzrosły o 4,4% rok do roku, przekraczając szacunki na poziomie 3,5%. Z drugiej strony, Nestlé odnotowała spadek zapasów o prawie 2% w związku z rozczarowującymi wynikami sprzedaży.

W obszarze bankowości Deutsche Bank i Barclays odnotowały znaczny wzrost cen akcji, odpowiednio o 12% i 11% w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych. Zyski te wynikają z lepszych od oczekiwań wyników obu instytucji finansowych.

Akcje spółek wydobywczych utrzymały swoją siłę, szczególnie po złożeniu przez australijską firmę wydobywczą BHP oferty przejęcia konkurencyjnej firmy Anglo American za 38,9 miliarda dolarów, która wyceniła spółkę na tę samą kwotę. Ogłoszenie tej oferty spowodowało w czwartek wzrost akcji brytyjskich spółek wydobywczych o 16%.

Jeśli chodzi o gospodarkę, indeks PMI dla przemysłu w strefie euro za kwiecień spadł, co jest postrzegane jako pozytywna wiadomość dla rynków akcji. Dane te mogą dodatkowo zachęcić Europejski Bank Centralny do wcześniejszego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych, co mogłoby być korzystne dla nastrojów na rynku.

Wall Street

Oczekuje się, że Wall Street zakończy tydzień na plusie, w związku z trwającym sezonem wyników w USA. W ujęciu tygodniowym indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,26%, S&P 500 wzrósł o 1,63%, a Nasdaq Composite wzrósł o 2,16%.

W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych 9 z 11 sektorów odnotowało dodatnie zyski, przy czym prym wiodą akcje spółek Utilities i Consumer Staples, które wzrosły odpowiednio o 3,26% i 2,84%. Jednak w sektorze usług komunikacyjnych odnotowano spadek o 2,35%, głównie z powodu kryzysu Meta Platform. Pomimo niepowodzenia, akcje spółek technologicznych odnotowały silne odbicie po wyprzedaży w ostatnich tygodniach, co sugeruje, że inwestorzy mogą wracać do tego sektora w poszukiwaniu okazji.

Zyski amerykańskiego sektora technologicznego przedstawiają mieszany obraz. Mimo że większość spółek odnotowała lepsze od oczekiwanych wyniki, inwestorzy zareagowali różnie w zależności od swoich przyszłych oczekiwań. Netflix i Meta odnotowały spadek swoich akcji ze względu na słabsze niż oczekiwano perspektywy. Z drugiej strony Tesla, Alphabet i Microsoft odnotowały wzrost cen akcji ze względu na pozytywne perspektywy, przy czym Tesla jest jedyną spółką, która jak dotąd znacząco nie przekroczyła szacunków zysków. Oczekuje się, że Apple i Amazon przedstawią wyniki w przyszłym tygodniu, co zapewni lepszy wgląd w kondycję biznesową tych gigantów technologicznych. W ujęciu tygodniowym akcje Tesli wzrosły o 13,5%, podczas gdy akcje Meta spadły o 12%. Ponadto Microsoft odnotował 4% wzrost, a Alphabet podskoczył o 14% w ciągu tygodnia po tym, jak ich akcje odnotowały znaczne wzrosty po godzinach w czwartek.

Rynki azjatyckie

Główne benchmarki rynków azjatyckich zakończyły tydzień na plusie, a wzrosty prowadziły chińskie akcje. Indeks Hang Seng wzrósł w ciągu tygodnia o prawie 9%, czemu sprzyjały ostatnie pozytywne wskaźniki gospodarcze i oczekiwania na dodatkowe wsparcie rządu dla gospodarki. Akcje spółek technologicznych odnotowały wyraźne odbicie po ogłoszeniu przez Pekin dotacji na zakup krajowych chipów AI. Akcje największych chińskich spółek technologicznych, takich jak Alibaba, Tencent, JD.com i Meituan, odnotowały w ciągu tygodnia imponujące wzrosty od 10% do 18%. Dodatkowo akcje Baidu odnotowały znaczny wzrost, bo prawie 8%.

Japońskie giełdy odnotowały odbicie po miesięcznej wyprzedaży, a indeks Nikkei 225 wzrósł w tym tygodniu o 2,6%. Bank Japonii (BOJ) pozostawił dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie od 0 do 0,1% i mówi się, że będzie kontynuował program skupu obligacji. Bank spodziewa się, że inflacja w Japonii będzie nieco wyższa w 2024 r. BOJ nie przedstawił jednak żadnych komentarzy w sprawie istotnego osłabienia jena – kurs dolara amerykańskiego względem jena japońskiego przekroczył 156, osiągając nowy poziom 34- najwięcej od roku po podjęciu decyzji.