O nas
Kontakt

Opłaty roamingowe w UE: Ile kosztuje korzystanie z telefonu w Europie?

Laura Kowalczyk

Opłaty roamingowe w UE: Ile kosztuje korzystanie z telefonu w Europie?

Nie polegaj na swojej sieci telefonicznej, aby poinformować Cię, kiedy zostaniesz obciążony dodatkową opłatą – nie mają obowiązku informowania Cię o tym.

Czy kiedykolwiek wróciłeś z wakacji i zostałeś uderzony astronomicznym rachunkiem telefonicznym?

Nowe badanie brytyjskiego regulatora komunikacji Ofcom ujawnia, że ​​prawie jeden na pięciu wczasowiczów nie jest świadomy opłat roamingowych podczas podróży.

Okazało się również, że ponad cztery na pięć osób polega na alertach ze swojej sieci dotyczących opłat roamingowych – ale alerty te nie są już obowiązkowe.

Zrozumienie opłat roamingowych w UE i krajów, do których mają one zastosowanie, może być mylące – zwłaszcza po Brexicie.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu w UE, gdzie ma zastosowanie i jak uniknąć wysokich rachunków telefonicznych podczas podróży po Europie.

Jak działa roaming w UE?

Kraje UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein zawarły umowę, która pozwala mieszkańcom „wędrować tak, jakbyś był w domu”.

Jeśli Twój telefon jest zarejestrowany w jednym z tych krajów, oznacza to, że podczas podróży do tych krajów możesz korzystać z krajowego limitu minut, SMS-ów i danych.

Jeśli płacisz zgodnie z rzeczywistym użyciem, zostaną naliczone takie same stawki jak w Twoim kraju. Obejmuje to wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych między krajami UE.

Ten limit dodatkowych opłat obowiązuje od 2017 r., aw zeszłym roku został przedłużony do 2032 r.

Istnieją jednak ograniczenia „dozwolonego użytku” dotyczące ilości danych, z których możesz korzystać podczas podróży zagranicznych, które zależą od rodzaju posiadanej umowy.

Dodatkowe opłaty za przesyłanie danych są obecnie ograniczone do 2 EUR za gigabajt w UE. Od 2027 r. spadnie do 1 euro.

Unijne przepisy dotyczące roamingu nie mają zastosowania między innymi w Monako, Szwajcarii czy Turcji.

Czy roaming w UE obejmuje Wielką Brytanię?

Przed Brexitem Brytyjczycy również korzystali z roamingu w UE. Jednak brytyjscy operatorzy telefonii komórkowej nie są już zobowiązani do zapewniania bezpłatnego roamingu w UE.

Po Brexicie wprowadzono tymczasowe zabezpieczenia, w tym miesięczny limit w wysokości 45 GBP (52 EUR) na mimowolne opłaty za przesyłanie danych oraz alerty dotyczące opłat i wykorzystania danych. Jednak wygasły one w czerwcu 2022 r., co oznacza, że ​​firmy telefonii komórkowej nie są już zobowiązane do ich przestrzegania.

W zależności od umowy i operatora sieci komórkowej podczas podróży po Europie mogą obowiązywać takie same opłaty jak w innych krajach spoza UE. Podobnie podróżujący z UE w Wielkiej Brytanii mogą być narażeni na regularne opłaty roamingowe, w zależności od ich umowy.

Którzy operatorzy telefonii w Wielkiej Brytanii zezwalają na roaming w UE?

Niektórzy brytyjscy operatorzy telefonii nadal zezwalają na bezpłatny roaming w UE jako standard. W chwili pisania tego tekstu są to Asda Mobile i GiffGaff (do 5 GB danych oraz nielimitowane rozmowy i SMS-y), BT Mobile, Lebara i O2.

W ostatnich miesiącach wielu brytyjskich dostawców ponownie wprowadziło opłaty za transmisję danych w roamingu w UE. Należą do nich EE, Three i Vodafone, chyba że byłeś z nimi od określonych dat w 2021 roku.

Tesco Mobile zaczęło również pobierać opłaty od nowych klientów za roaming danych w UE wiosną 2023 r., a TalkMobile dla klientów, którzy dołączyli lub dokonali aktualizacji w marcu 2023 r. Sky Mobile pobiera teraz opłaty za roaming od wszystkich klientów.

Jak uniknąć opłat za roaming danych

Wielu operatorów telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii oferuje przedpłacone dodatki, które umożliwiają korzystanie z danych za granicą po obniżonych cenach.

Na przykład w Vodafone możesz korzystać z roamingu w Europie za 2,25 GBP (2,60 EUR) dziennie, 10 GBP (11,60 EUR) za osiem dni lub 15 GBP (17,40 EUR) za 25 dni. Z dodatkiem Three’s Go Roam roaming kosztuje 2 GBP (2,32 EUR) dziennie w Europie i 5 GBP (5,80 EUR) dziennie na całym świecie.

Przed podróżą sprawdź plan roamingowy swojej firmy telekomunikacyjnej.

Alternatywnie możesz kupić lokalną, przedpłaconą kartę SIM po dotarciu do miejsca docelowego. Aby to zadziałało, telefon musi być odblokowany. Nie będziesz mógł używać swojego zwykłego numeru telefonu, ale nadal będziesz mieć dostęp do aplikacji takich jak WhatsApp i media społecznościowe.

Jeśli nie masz pakietu roamingowego, pamiętaj o wyłączeniu roamingu danych w telefonie przed lądowaniem lub przyjazdem do innego kraju, aby uniknąć nieoczekiwanych opłat. Włączenie telefonu po przybyciu na miejsce może spowodować naliczenie opłat, jeśli roaming danych nie został jeszcze wyłączony.

Korzystaj z Wi-Fi zawsze, gdy jest dostępne, i unikaj czynności wymagających dużej ilości danych, takich jak strumieniowe przesyłanie filmów, chyba że masz połączenie. Możesz także ustawić limit wydatków na rachunku, aby uniknąć szoku po powrocie do domu.