O nas
Kontakt

Ostrygi we francuskiej zatoce Arcachon tymczasowo zakazane po wykryciu norowirusa

Laura Kowalczyk

Oysters

Wiele osób zachorowało w czasie świąt Bożego Narodzenia, a według władz raporty wskazywały, że było to powiązane z ostrygami.

Władze francuskie tymczasowo zakazały połowów, zbioru i sprzedaży skorupiaków w zatoce w południowo-zachodniej części kraju po wykryciu obecności norowirusa w ostrygach.

Norowirus rozprzestrzenia się poprzez skażoną żywność lub powierzchnie i może powodować ciężkie wymioty i biegunkę.

Od 27 grudnia „partie skorupiaków złowionych lub poławianych na tych obszarach muszą zostać wycofane ze sprzedaży” – oznajmiły władze regionalne w południowo-zachodniej Francji.

„Osoby posiadające skorupiaki z tych obszarów proszone są o niespożywanie ich i zwrócenie do punktu sprzedaży” – dodali.

Władze podały, że ostrygi powiązano z kilkoma przypadkami chorób przenoszonych przez żywność, a dochodzenie wciąż trwa. Jednak analizy przeprowadzone bezpośrednio na ostrygach wykazały obecność norowirusa.

Władze dodały, że jak dotąd nie zgłoszono żadnych poważnych przypadków tej choroby.

Dla producentów ostryg zakaz jest trudny do zniesienia, ponieważ skorupiaki są szczególnie popularne podczas wakacji.

Regionalny komitet ds. hodowli skorupiaków w Arcachon stwierdził w oświadczeniu, że ma „ciężkie serce”, dodając, że norowirus nie występuje naturalnie w wodzie morskiej.

„Jest oczywiste, że zatoka Arcachon, a co za tym idzie, branża hodowli ostryg, padają ofiarą nasycenia sieci ścieków i wód deszczowych, przedostających się do środowiska naturalnego i zanieczyszczających obszary produkcyjne” – stwierdziła komisja.

Większość chorób przenoszonych drogą pokarmową za pomocą norowirusa we Francji ma związek ze spożywaniem skażonych skorupiaków, a zwłaszcza surowych ostryg.

Choroby przenoszone drogą pokarmową mogą również prowadzić do przenoszenia się wirusa między ludźmi.

Zaleca się mycie rąk, unikanie kontaktu z jedzeniem w przypadku wystąpienia objawów zapalenia żołądka i jelit oraz mycie surowych owoców i warzyw przed ich spożyciem, aby ograniczyć narażenie na norowirusa.

„Zapobieganie przedostawaniu się skażonych ostryg na talerze konsumentów jest dla profesjonalistów najwyższym priorytetem, nawet jeśli wiąże się to z bardzo poważnymi konsekwencjami gospodarczymi” – dodał regionalny komitet ds. hodowli skorupiaków.

Francja jest głównym krajem europejskim produkującym i spożywającym ostrygi, a obrót branży wynosi 403 miliony euro rocznie.