O nas
Kontakt

Oto, co zrobić, jeśli iPhone zamoczy się. Wskazówka: nie dodawaj go do ryżu

Laura Kowalczyk

Apple

W nowym komunikacie pomocy technicznej Apple zalecono użytkownikom, aby nie wkładali iPhone’ów do ryżu, jeśli otrzymają alert o wykryciu cieczy.

Apple oficjalnie ostrzegł użytkowników, aby nie wkładali iPhone’ów do ryżu, jeśli otrzymają powiadomienie o wykryciu cieczy.

Notatka dotycząca wsparcia została opublikowana w zeszłym miesiącu i po raz pierwszy podkreślona wczoraj w raporcie Macworld, który dostarcza aktualności na temat produktów Apple.

Wkładanie zamoczonego telefonu do nieugotowanego ryżu to popularny w Internecie mit dotyczący tego, jak uratować go w przypadku przypadkowego wpadnięcia do wody, ale wcześniej kwestionowano go.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. przez agencję ratowania urządzeń elektronicznych wykazało, że ryż nie jest skutecznym sposobem suszenia telefonu komórkowego i jest mniej skuteczny niż pozostawienie urządzenia do wyschnięcia.

Co poleca Apple?

Kiedy użytkownik iPhone’a otrzymuje alert „wykrycie cieczy”, zwykle oznacza to, że w złączu Lightning lub złączu USB-C wykryto ciecz.

W takim przypadku Apple nie zaleca ładowania telefonu, gdy jest mokry, ale zaleca, aby nadal można było korzystać z ładowarki bezprzewodowej, jeśli tył smartfona jest suchy.

Jeśli Twój iPhone jest mokry, możesz dotknąć nim dłoni „złączem skierowanym w dół, aby usunąć nadmiar płynu”, a następnie pozostawić go w suchym miejscu. Po 30 minutach możesz spróbować naładować go ponownie.

Jeśli ostrzeżenie dotyczące płynu będzie nadal widoczne, firma technologiczna zaleca pozostawienie go „w suchym miejscu z pewnym przepływem powietrza na maksymalnie jeden dzień”, co może zająć do 24 godzin.

Jeśli ładowanie nadal nie następuje, odłącz kabel i zasilacz, a następnie podłącz je ponownie.

Czego nie powinieneś robić?

Według Apple użytkownicy iPhone’a nie powinni używać „zewnętrznego źródła ciepła ani sprężonego powietrza do suszenia telefonu”. Nie zaleca się również osuszania złącza wacikiem lub ręcznikiem papierowym.

Na koniec Apple zalecił, aby nie wkładać telefonu do worka z ryżem: „Dzięki temu małe cząsteczki ryżu mogą uszkodzić iPhone’a”.

Wszystkie modele iPhone’a 7 i nowsze firmy Apple są odporne na zachlapania, wodę i kurz, co zostało potwierdzone testami telefonów w laboratorium.

Najnowsze telefony (iPhone 12 i nowsze) wytrzymują zanurzenie w wodzie na głębokość do 6 metrów na maksymalnie 30 minut.