O nas
Kontakt

Oto dlaczego Europa ma jedne z najlepszych na świecie paszportów dla cyfrowych nomadów

Laura Kowalczyk

Which passport is the best in Europe?

W przeciwieństwie do innych rankingów paszportów, Indeks Paszportów Nomad (NPI) skupia się na szerszych kryteriach, w tym na postrzeganiu globalnym i wolności osobistej w danym kraju.

Ostatnio popularność cyfrowego nomadyzmu wzrosła. Chociaż w wielu miejscach docelowych obowiązują proste wymogi dotyczące obywatelstwa, kraj, z którego pochodzi dana osoba, może w dalszym ciągu znacząco wpływać na jej możliwości podróżowania.

Ma to również efekt domina w przypadku paszportów – teraz możesz dowiedzieć się, jak przyjazne dla nomadów są Twoje własne dokumenty podróżne.

Ujawniono tegoroczny ranking Nomad Capitalist, firmy, której celem jest „maksymalizacja wolności”.

Paszporty europejskie stanowią 8 z dziesięciu najlepszych paszportów dla nomadów
Paszporty europejskie stanowią 8 z dziesięciu najlepszych paszportów dla nomadów

W przeciwieństwie do indeksu paszportów Henleya, który klasyfikuje najpotężniejsze paszporty świata i wykorzystuje dane Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Powietrznego, indeks paszportów Nomad (NPI) przyjmuje inne podejście.

Przyglądają się 199 globalnym paszportom i temu, jak sobie radzą pod względem ruchu bezwizowego, globalnego postrzegania i opodatkowania obywateli. Ranking skupia się także na podwójnym obywatelstwie i wolności osobistej.

Które paszporty są najlepsze i najgorsze na świecie według indeksu?

To dobra wiadomość dla dużej części Europy, gdzie osiem krajów kontynentu znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Na pierwszym miejscu znalazła się Szwajcaria, a tuż za nimi Irlandia i Portugalia, odpowiednio drugie i trzecie.

Stwierdzono, że szwajcarski paszport jest najlepszy dla nomadów
Stwierdzono, że szwajcarski paszport jest najlepszy dla nomadów

Następne były Luksemburg i Finlandia, a za nimi Zjednoczone Emiraty Arabskie. Następnie Holandia, Norwegia i Niemcy, a także Nowa Zelandia uzupełniają listę.

Posiadacze tych paszportów mogą w pełni skorzystać z ruchu bezwizowego do większości krajów na całym świecie, a także mają większe szanse na akceptację w swoich adoptowanych domach.

Według NPI, Bułgaria to kraj, na który warto zwrócić uwagę w przyszłych rankingach.

„Szwajcaria wyróżnia się jako najlepszy paszport na świecie w 2024 r., nasz indeks paszportów Nomad pokazuje obywatelom całego świata, jak otworzyć swoje życie na nowe możliwości, zwiększając swoją swobodę podróżowania, pracy i prowadzenia interesów ze spokojem ducha w niestabilnym świecie”.

Natalia Rincón

Współpracownik naukowy Nomad Capitalist

W ciągu zaledwie dwóch lat jego paszport narodu bałkańskiego wzrósł z 42. miejsca w indeksie na 32. miejsce. Jest to prawdopodobnie w dużej mierze spowodowane wejściem spółki do europejskiej strefy Schengen, które ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Kraje europejskie, począwszy od Islandii, Włoch i Grecji, również zajmują miejsca od 11 do 26 na liście, a jedynie Singapur wyprzedził pozostałe na 27. pozycji.

Na drugim końcu spektrum znajdują się kraje znajdujące się najniżej spośród 199 obywateli, które znajdują się w dużej mierze w tym samym miejscu, co te w indeksie paszportowym Henleya.

Na ostatnim miejscu znalazł się Afganistan, a za nim pobliski Irak, Jemen i Erytrea.

Nomadzi kapitaliści twierdzą, że bułgarski paszport będzie „obserwowany” w przyszłych indeksach
Nomadzi kapitaliści twierdzą, że bułgarski paszport będzie „obserwowany” w przyszłych indeksach

Co sprawia, że ​​paszport jest „dobry” lub „zły”?

Nomad Capitalist ujawnił bardziej szczegółowo, jak dokładnie opracowywane są rankingi.

Ich indeks analizuje pięć kryteriów, z których każde ma inną wagę statystyczną.

Możliwość poruszania się bez wiz stanowi 50% wyniku, a opodatkowanie wynosi 20%.

Następne są postrzeganie globalne, możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa i wolność osobista – które obejmują wolność prasy i obowiązkowa służba wojskowa – wszystkie one mają 10 procent ogólnego wyniku.

Wyjaśniając swoje działanie, Nomad Capitalist mówi: „Podczas gdy większość wskaźników – i większość ludzi – myśli o paszporcie jedynie w kategoriach przywilejów podróżowania, Nomad Capitalist zdaje sobie sprawę, że obywatele różnych krajów muszą radzić sobie z różnymi wymogami dotyczącymi płacenia podatków, przestrzegania przepisów i swobodnego życia i unikaj kontroli podczas podróży.