O nas
Kontakt

Oto dlaczego niemiecka gospodarka pozostaje w najtrudniejszej sytuacji w Europie

Laura Kowalczyk

Arial view of the city center of German federal state Bavaria capital Munich, Germany, Saturday, Nov. 12, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)

Gospodarki Francji i Niemiec radzą sobie najgorzej w Europie, podczas gdy Wielka Brytania radzi sobie całkiem nieźle. Jeśli chodzi o pozytywy, Hiszpania i Włochy dostrzegają znacznie więcej pozytywnych oznak.

Europejskie przedsiębiorstwa stoją w obliczu coraz trudniejszego otoczenia biznesowego ze względu na rosnącą inflację, a także wyższe koszty finansowania zewnętrznego, podczas gdy stopy procentowe pozostają zbyt wysokie. W związku z tym kilka firm ze wszystkich sektorów musiało przerwać lub przełożyć swoje projekty, a koszt zadłużenia szybko stał się nieosiągalny. Wpłynęło to również na inwestycje kapitałowe i zatrudnienie.

Po stronie konsumentów rosnąca inflacja doprowadziła do wyższych cen różnych podstawowych artykułów pierwszej potrzeby i usług. Rosnące stopy procentowe spowodowały również wzrost kosztów kredytów hipotecznych, pozostawiając konsumentów z mniejszymi dochodami do dyspozycji.

Kluczowe spostrzeżenia z sektora kryzysowego na kontynencie

Najnowszy indeks Weil European Distress Index z kwietnia 2024 r., obejmujący 3750 europejskich spółek notowanych na giełdzie, ujawnił kilka kluczowych spostrzeżeń na temat sektora trudności korporacyjnych na kontynencie.

Weil bierze pod uwagę 16 wskaźników obejmujących płynność, rentowność, ryzyko, wycenę, inwestycje i rynki finansowe, aby zmierzyć poziom trudności korporacyjnych. Jest zainteresowany pięcioma rynkami, a mianowicie Total Europe, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Hiszpanią-Włochami.

Firma bada firmy z 10 branż, takich jak handel detaliczny i dobra konsumpcyjne, przemysł, opieka zdrowotna, usługi finansowe, ropa i gaz i nie tylko.

W raporcie za rok 2024 czytamy: „Niepewność przedsiębiorstwa można zdefiniować jako niepewność co do podstawowej wartości aktywów finansowych, zmienności i zwiększonego postrzeganego ryzyka. Dotyczy to także zakłócenia normalnego funkcjonowania, wyników finansowych przedsiębiorstwa, w tym jego zdolności do obsługi zadłużenia. wymagania.”

W szczególności wydaje się, że zwiększona jest podatność na zagrożenia w sektorach charakteryzujących się dużą dźwignią finansową i kapitałochłonnych. Ponadto małe przedsiębiorstwa są znacznie bardziej narażone na ciągłe podwyżki stóp procentowych, a także obniżki ratingów kredytowych, co prowadzi do większych trudności. Sektory takie jak produkcja, opieka zdrowotna, handel detaliczny i nieruchomości również miały większe trudności.

Niemcy są rynkiem, który boryka się z największymi problemami w Europie, ale wydaje się, że inne duże gospodarki, takie jak Hiszpania i Włochy, odzyskują siły w tym obszarze.

Neil Devaney, partner i współkierownik praktyki restrukturyzacyjnej Weil w Londynie, powiedział w komunikacie prasowym: „Europejski krajobraz trudności korporacyjnych ewoluuje. Chociaż położenie geograficzne i branża w dalszym ciągu są ważnymi czynnikami przy ocenie perspektyw finansowych przedsiębiorstw, widzimy, że wielkość przedsiębiorstw ma znacznie większy wpływ na poziom ich trudności.

„Wydaje się, że rosną dysproporcje między małymi i dużymi przedsiębiorstwami, przy czym małe przedsiębiorstwa najbardziej ucierpiały z powodu rosnących stóp procentowych i problemów z płynnością. zazwyczaj korzystają z bardziej zróżnicowanych opcji finansowania i większych rezerw gotówkowych, co zapewnia im większą elastyczność w zarządzaniu strukturami kapitałowymi.

Które europejskie sektory mają największe trudności?

Andrew Wilkinson, starszy współpracownik ds. restrukturyzacji na Europę i współszef działu restrukturyzacji Weil w Londynie, również stwierdził w komunikacie prasowym: „Mimo że niektóre sektory wykazują oznaki ożywienia, poziom trudności pozostaje stosunkowo wysoki.

„Biorąc pod uwagę, że obecne wskaźniki makroekonomiczne przedstawiają bardziej zróżnicowany obraz niż poprzednie prognozy, możemy spodziewać się, że spółki kapitałochłonne i charakteryzujące się dużą dźwignią finansową będą w dalszym ciągu odczuwać presję.

„Firmy działające w sektorach produkcyjnym, detalicznym i nieruchomości ponoszą ciężar tej presji. Firmy, które potrafią dostosować swoje strategie inwestycji kapitałowych, lepiej wytrzymają burzę”.

Sektor nieruchomości przeżywa najwięcej trudności na całym kontynencie, głównie z powodu spadającej wartości nieruchomości i problemów z refinansowaniem. Ponadto coraz bardziej zadłużone nieruchomości i spółki z branży nieruchomości mają trudności z obsługą swojego zadłużenia, pozostawiając niewiele kapitału dostępnego na nowe inwestycje lub trwające projekty.

W porównaniu z poprzednim kwartałem poziom niepokoju w sektorze przemysłowym wzrósł, głównie z powodu ciągłego chaosu w łańcuchu dostaw spowodowanego atakami Houthi na Morzu Czerwonym. Doprowadziło to do konieczności podróżowania przez kontynent afrykański kilku statków, co wydłużyło podróże i spowodowało znaczne opóźnienia.

Doprowadziło to kilka europejskich firm do zaprzestania produkcji niektórych towarów ze względu na brak niezbędnych części i podstawowych materiałów. Szczególnie cierpi niemiecki sektor przemysłowy, ponieważ niemiecka gospodarka jest już uważana za chorego człowieka Europy.

Podobnie sektor konsumencki i detaliczny również pozostają znacznie w tyle, ponieważ gospodarstwa domowe zaostrzają swoje budżety ze względu na kryzys kosztów utrzymania oraz rosnące czynsze i kredyty hipoteczne. Młodsi ludzie zaciągają także więcej długów niż kiedykolwiek wcześniej, przez co pozostają ze znacznie mniejszymi dochodami do dyspozycji, które mogą wydać na przedmioty z najwyższej półki lub luksusowe. W ostatnich miesiącach kilka dużych firm w Wielkiej Brytanii i Europie również stanęło w obliczu szeregu problemów technologicznych i upadłości.

Wydaje się jednak, że sektor opieki zdrowotnej cieszy się nieco większą płynnością niż wcześniej, a inwestorzy zaczynają być ostrożnymi optymistami, chociaż nadmiernie zadłużone spółki w dalszym ciągu budzą niepokój.

Niemcy pozostają rynkiem najbardziej niespokojnym, Hiszpania i Włochy patrzą w górę

Niemcy pozostają krajem w Europie borykającym się z największymi problemami, ponieważ konsumenci i przedsiębiorstwa unikają nowych inwestycji ze względu na utrzymujący się kryzys kosztów utrzymania oraz utrzymujące się skutki pandemii i wojny rosyjsko-rosyjskiej. Ukraina trwa.

Ponadto ucierpiała również płynność, co również wpływa na rentowność, ponieważ ogólny wzrost gospodarczy pozostaje powolny. Odnosząc się do prognozy gospodarczej kraju na nadchodzący rok, Weil mówi: „Prognoza gospodarcza Niemiec na 2024 r. wskazuje na minimalny wzrost, przy ryzyku zwiększonym przez zależność od eksportu i sztywność rynku eksportowego.

„Istnieją obawy przed potencjalną recesją, a produkcja gospodarcza prawdopodobnie spadnie na początku 2024 r. Niemiecki sektor przemysłowy jest szczególnie obciążony wysokimi stopami procentowymi, niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej i szeroko zakrojonymi regulacjami, co prowadzi do większej liczby upadłości. , stabilne bezrobocie i niskie koszty energii napawają optymizmem co do ożywienia gospodarczego w przyszłym roku. »

Podobnie francuskie przedsiębiorstwa od prawie roku doświadczają ponadprzeciętnych trudności związanych z kryzysem płynności i spadającymi inwestycjami. Apetyt na ryzyko również znacznie ucierpiał, a wzrost gospodarczy również spowalnia. W ostatnich miesiącach wydawało się, że zaufanie konsumentów poprawiło się, ale od lutego również spadło, głównie z powodu spadającej sprzedaży detalicznej.

Wydaje się, że Wielka Brytania radzi sobie lepiej, a poziom trudności biznesowych nieco spowalnia, kontynuując tendencję z poprzedniego kwartału. Jednak przedsiębiorstwa w dalszym ciągu borykają się z wyższymi kosztami pożyczek i bardziej uciążliwym zadłużeniem ze względu na stale rosnące stopy procentowe. Zaostrzono także warunki refinansowania, co doprowadziło do spadku popytu.

Może jednak pojawić się pocieszenie, ponieważ inflacja w końcu wydaje się spadać, a rynek pracy okazał się bardziej odporny, niż oczekiwano.

Z drugiej strony Włochy i Hiszpania wydają się nastawione pozytywnie, a poziom niepokoju znacznie spadł. Oczekiwania dotyczące wzrostu i ekspansji dla tych dwóch krajów w nadchodzącym roku są również lepsze niż na innych rynkach europejskich.