Z nowego francuskiego badania wynika, że pacjenci rasy białej i płci męskiej byli częściej traktowani priorytetowo na oddziałach ratunkowych i oddziałach ratunkowych.
Czarni pacjenci „mniej mają szans na otrzymanie leczenia w nagłych przypadkach” w porównaniu z białymi, a kobiety na oddziałach ratunkowych są rzadziej traktowane priorytetowo niż mężczyźni.
Tak wynika z nowego francuskiego badania, które wykazało uprzedzenia związane z płcią i pochodzeniem etnicznym wśród lekarzy i pielęgniarek pogotowia ratunkowego reagujących na obawy pacjentów dotyczące bólu w klatce piersiowej.
W badaniu wzięło udział ponad 1500 respondentów z Francji, Belgii, Szwajcarii i Monako, których poproszono o selekcję symulowanych pacjentów.
Uczestnicy, którzy nie byli świadomi celu badania, zostali poproszeni o ocenę wystandaryzowanego przypadku klinicznego obejmującego ból w klatce piersiowej. Zaprezentowano im jeden z ośmiu obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję (AI), które przedstawiały różne płcie i pochodzenie etniczne.
„Następnie respondentom zadano dwa pytania. Pierwsze dotyczyło kategoryzacji pacjenta w skali od jednego – niezwykle pilnego, do pięciu – w ogóle niepilnego. Drugie brzmiało: jak bardzo, Twoim zdaniem, ból odczuwa ta osoba?” Dr Fabien Coisy, współautor badania z Uniwersytetu w Montpellier, powiedział TylkoGliwice Next.
Ustalili, że istnieją różnice w zgłaszanych poziomach priorytetu dla pacjentów w zależności od ich płci i pochodzenia etnicznego. Autorzy opublikowali swoje odkrycia w European Journal of Emergency Medicine.
„Badanie wykazało, że w zależności od płci lub przypuszczalnego pochodzenia pacjentów niższy odsetek pacjentów sklasyfikowanych jako nagłe przypadki zagrażające życiu, w zależności od tego, czy jest to mężczyzna, czy kobieta, czy są to mężczyźni, czy kobiety, czy są to osoby rasy czarnej czy białej”, – powiedział Coisy.
Pacjenci rasy białej, mężczyźni zgłoszeni jako „wyższy priorytet”
Badanie wykazało, że mężczyźni otrzymywali wyższy priorytet w porównaniu z kobietami, z różnicą 13%. Pacjenci rasy czarnej rzadziej otrzymywali pomoc w nagłych przypadkach w porównaniu z pacjentami rasy białej, z różnicą 11%.
Nie zaobserwowano znaczących różnic pomiędzy pacjentami pochodzenia etnicznego z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Północnej w porównaniu z pacjentami rasy białej.
„Byliśmy zaskoczeni tymi wynikami, ponieważ w medycynie wszystkich traktujemy tak samo” – powiedziała TylkoGliwice Next dr Agnes Ricard-Hibon, rzeczniczka Francuskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.
Ricard-Hibon, która nie była zaangażowana w badanie, również zwróciła uwagę, że badanie to skupia się na segregacji pacjentów, a nie na terapii.
Zdaniem Coisy’ego celem badania było podniesienie świadomości na temat potencjalnych błędów poznawczych pracowników służby zdrowia.
Autorzy twierdzą, że niektóre ograniczenia obejmują różny wygląd ośmiu symulowanych pacjentów oraz fakt, że nie pytano o pochodzenie etniczne respondentów, ponieważ mogłoby to mieć wpływ na badanie.
Próba może również nie reprezentować populacji ogólnej – dodali.
„Większa różnorodność i szkolenia mogą mieć kluczowe znaczenie”
Naukowcy twierdzą, że w krajach europejskich prowadzi się mniej badań naukowych na temat dyskryminacyjnych uprzedzeń w porównaniu z USA i Wielką Brytanią.
We Francji obowiązują również ograniczenia w korzystaniu ze statystyk związanych z pochodzeniem etnicznym, dlatego badacze wykorzystali w swoich badaniach obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Jednakże we Francji sprawą zainteresowały się media i pojawiło się kilka doniesień o przypadkach śmierci pacjentów z powodu nietraktowania poważnie ich objawów lub bólu.
Większa różnorodność wśród pracowników służby zdrowia i odpowiednie szkolenie mogą być kluczowymi czynnikami zmniejszającymi różnice zaobserwowane w badaniu, stwierdziła Coisy.
„W służbach ratowniczych występuje duża rotacja” – zauważyła Ricard-Hibon, dodając, że należy skoncentrować się na szkoleniach i obecnych, potwierdzonych naukowo metodach segregacji pacjentów.