O nas
Kontakt

Palestyńczycy korzystają z paneli słonecznych w obliczu przerw w dostawie prądu, aby rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną

Laura Kowalczyk

Cellphones connected to electricity suppliers to charge them from solar panels.

Choć dla wielu takie stacje ładowania energią słoneczną są dobrą wiadomością, pogoda i duży popyt często powodują długie oczekiwanie.

W czasie trwającej wojny w Gazie Palestyńczycy próbują znaleźć sposób na naładowanie swoich telefonów, aby pozostać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

Izrael dostarczał większość energii elektrycznej do Gazy przed wybuchem wojny w październiku, ale od tego czasu odciął dostawy, co spowodowało powszechne przerwy w dostawie prądu – twierdzą eksperci.

Obecnie ludzie posiadający panele słoneczne oferują ładowanie telefonów komórkowych i powerbanków za niewielką cenę.

„Ten projekt ma zastąpić prąd w gospodarstwach domowych. Chcemy zapewnić im prąd do ładowania telefonów. A jeśli chodzi o możliwość ładowania telefonów, to widać, że nie ma prądu i sytuacja jest bardzo zła” powiedział Wissam Ghbayn, właściciel projektu ładowania paneli słonecznych.

Palestyńczycy, którzy uciekli z innych części Gazy, mieli trudności z skontaktowaniem się z rodziną i przyjaciółmi, którzy pozostali.

„Całkowicie wyłączono prąd, więc życie w zasadzie stoi w miejscu. Mówisz o odcięciu komunikacji i wody, po prostu wszystkiego, całego życia. Teraz musisz naładować telefon, aby rozmawiać z ludźmi, musisz znaleźć kogoś, kto ma energii słonecznej, jak ten facet tutaj, abyś mógł być połączony” – powiedział Yamen Hamad, mieszkaniec Deir al-Balah.

Wissam i jego krewny Ali Ghbayn, który również pracuje na stoisku, zostali wysiedleni z północnej Gazy i uciekli do Deir al-Balah.

„Od pierwszego dnia wojny, czyli już 125. dzień, nie widzieliśmy w ogóle prądu. Wcześniej prąd przychodził na około osiem godzin dziennie i mogliśmy wszystko uporządkować. Ale dzisiaj sytuacja z dostawą prądu jest bardzo zła” – powiedział Ali Ghbayn.

Choć dla wielu takie stacje ładowania energią słoneczną są dobrą wiadomością, pogoda i duży popyt często powodują długie oczekiwanie.

„Pracujemy w zależności od pogody. Jeśli jest słonecznie, możemy ładować, ale gdy jest deszczowo i pochmurno, zatrzymujemy się” – powiedział Wissam Ghbayn.

„Co gorsza, trudno nam naładować telefony wszystkich osób, ponieważ jest zbyt wiele osób i brakuje miejsca. Czasami muszą poczekać, aż inne telefony się naładują. To, z czym mamy do czynienia, jest nienormalne” – dodał Ali Ghbayn.

Według doniesień mieszkańcy Gazy w ostatnich latach zaczęli korzystać z energii słonecznej, aby poradzić sobie z częstymi przerwami w dostawie prądu.

Blokowana przez Izrael od 2007 roku Strefa Gazy ma ograniczony dostęp do prądu średnio przez 12 godzin dziennie – mniej w przypadku eskalacji konfliktu.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Energy, Sustainability and Society w 2022 r. około 20 procent gospodarstw domowych wśród uczestników badania w Gazie korzystało z energii słonecznej.

Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) podało w raporcie, że w Strefie Gazy znajduje się około 12 400 dachowych systemów fotowoltaicznych, przy czym jeden obszar 655 paneli na milę kwadratową prawdopodobnie reprezentuje największą gęstość dachowych paneli słonecznych w historii. świat.

Według lokalnych urzędników ds. zdrowia wojna w Gazie miała niszczycielskie skutki – zginęło ponad 28 000 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci. Wojna rozpoczęła się 7 października atakiem Hamasu i innych bojowników na Izrael, podczas którego zginęło prawie 1200 osób i wzięto około 250 zakładników.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.