O nas
Kontakt

Paryż rozpoczyna prace nad przekształceniem ruchliwego ronda w pierwszy miejski las w mieście

Laura Kowalczyk

Paryż rozpoczyna prace nad przekształceniem ruchliwego ronda w pierwszy miejski las w mieście

W stolicy Francji powstanie pierwszy las miejski w miarę kształtowania się planu zielonej transformacji, ale nie wszyscy są pod wrażeniem.

Paryż zaczął sadzić swój pierwszy las miejski, chcąc stać się jednym z najbardziej zielonych miast w Europie.

Do końca wiosny na terenie dawnego ruchliwego ronda będzie sadzić 470 drzew, w tym dęby, jesiony, klony i czereśnie.

„To (również) znacznie zmniejszy zanieczyszczenie powietrza” – mówi burmistrz Paryża Anne Hidalgo. „Gdziekolwiek utworzymy tego typu lasy lub zagospodarowamy te tereny, umożliwi nam to utworzenie terenów do spacerów i jazdy na rowerze, a także będziemy mogli ograniczyć korzystanie z samochodów”.

Od 2020 roku Paryż posadził dziesiątki tysięcy drzew

W 2020 r. burmistrz Partii Socjalistycznej został ponownie wybrany na podstawie obietnicy „masowego zazieleniania” Paryża, obejmującej główne zobowiązanie do posadzenia 170 000 drzew.

Do lata 2023 r., czyli do połowy kadencji, burmistrz podała, że ​​posadziła już 63,5 tys. drzew.

„Tej zimy zostanie posadzonych 45 000 drzew” – mówi Christophe Najdovski, zastępca burmistrza Paryża, co oznacza, że ​​miasto zbliża się do dwóch trzecich (64 procent) celu.

Przy ogólnym budżecie „ponad 100 milionów euro… nigdy od czasów Haussmanna nie zasadziliśmy tak wielu drzew na ulicach Paryża” – upiera się.

Co to jest las miejski?

Najdovski definiuje koncepcję lasu miejskiego jako „odtworzenie ekosystemu lasu” na małym terenie miejskim.

Nie przekonało to jednak jego przeciwników politycznych i niektórych działaczy na rzecz ochrony środowiska.

Valérie Montandon, radna Paris Les Républicains, twierdzi, że termin las miejski to „manipulacja werbalna”.

Rozpoczęto sadzenie na terenie Montparnasse
Rozpoczęto sadzenie na terenie Montparnasse

Krytykę tę potwierdziło wiele stowarzyszeń ekologicznych.

„Las to nie plantacja drzew, ale ekosystem. To nie las, ale gaj” – mówi Christine Nedelec, prezes France Nature Environnement (FNE) w Paryżu.

Dla niej ta technika ekologizacji „nie była właściwym rozwiązaniem” na Place de Catalogne w 14. dzielnicy Paryża ze względu na „potworne prace drogowe”, jakie się z nią wiązały.

Dlaczego tereny zielone są ważne?

Badania pokazują, że drzewa miejskie mogą obniżyć temperaturę od 2°C do 10°C, w zależności od warunków lokalnych.

Oprócz efektu chłodzącego, przestrzenie zielone i drzewa wiążą się ze zwiększonym szczęściem, lepszym zdrowiem psychicznym, częstszymi interakcjami społecznymi i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Hidalgo dała jasno do zrozumienia, że ​​zamierza kontynuować swoje plany sadzenia. Odrzucono kilka proponowanych lokalizacji większej liczby lasów miejskich, ale w środę burmistrz ogłosił, że lokalizacja w Hôtel de Ville zostanie zrealizowana po tym, jak Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2024 r.

Dla Montandona ten „pierwszy las miejski to drzewo, które kryje las złamanych obietnic”. Skarży się także, że istniejące już przestrzenie wykorzystywane są do realizacji obietnicy utworzenia w mieście 300 hektarów nowych terenów zielonych do 2040 r.

Na przykład rada miasta Paryża zalicza cmentarze do przyszłych terenów zielonych, mimo że są one już dostępne dla publiczności.

Pod koniec listopada kilkanaście stowarzyszeń napisało również do Hidalgo, żądając „moratorium na wycinkę drzew, a także ostatecznego zaprzestania wycinania drzew” w Lasku Vincennes.

„W tym drewnie nie ma wyraźnego cięcia” – zaprzecza Najdovski. Twierdzi, że są to „operacje trzebieżowe” będące częścią planu urządzenia lasu zatwierdzonego przez państwo.

Wiąże się to z ponownym sadzeniem innych gatunków, aby położyć kres jednogatunkowemu lasowi, który jest bardziej podatny na choroby, i „w ten sposób uzyskać las, który będzie bardziej odporny” – wyjaśnia.