O nas
Kontakt

Pentagon: Amerykański okręt wojenny i wiele statków handlowych zostaje zaatakowanych na Morzu Czerwonym

Laura Kowalczyk

Pentagon: Amerykański okręt wojenny i wiele statków handlowych zostaje zaatakowanych na Morzu Czerwonym

Pentagon ogłosił, że brytyjski statek został trafiony ogniem rakietowym na Morzu Czerwonym u wybrzeży Jemenu. Aktywność dronów odnotowano także na obszarze oddzielającym Afrykę Wschodnią od Półwyspu Arabskiego.

Pentagon stwierdził, że w niedzielę amerykański okręt wojenny i wiele statków handlowych zostało zaatakowanych na Morzu Czerwonym, co może oznaczać poważną eskalację serii ataków morskich na Bliskim Wschodzie związanych z wojną Izrael-Hamas.

„Jesteśmy świadomi raportów dotyczących ataków na USS Carney i statki handlowe na Morzu Czerwonym i przekażemy informacje, gdy tylko będą dostępne” – oznajmił Pentagon.

Carney to niszczyciel klasy Arleigh Burke.

W niedzielę brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) poinformowała, że ​​otrzymała raport dotyczący aktywności drona, „w tym potencjalnej eksplozji”, „w pobliżu Bab el Mandeb, lecącego od strony Jemenu”.

Pentagon nie określił, skąd według niego wziął się ogień. Jednakże wspierani przez Iran rebelianci Houthi w Jemenie rozpoczęli serię ataków na statki na Morzu Czerwonym, a także wystrzelili drony i rakiety w stronę Izraela prowadzącego wojnę z Hamasem w Strefie Gazy.

Urzędnik amerykański, zastrzegający sobie anonimowość w celu omówienia kwestii wywiadowczych, powiedział, że atak rozpoczął się około 10 rano czasu lokalnego w Sanie w Jemenie i trwał aż pięć godzin.

Huti nie otrzymali natychmiastowego komentarza. Jednak rzecznik wojskowy Houthi powiedział wcześniej, że wkrótce zostanie wydane „ważne” oświadczenie.

Globalna żegluga staje się coraz bardziej celem, ponieważ wojna między Izraelem a Hamasem grozi przekształceniem się w szerszy konflikt regionalny – nawet gdy rozejm wstrzymał walki, a Hamas wymienia zakładników na palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael.

Na początku listopada Huti zajęli statek do transportu pojazdów, również połączony z Izraelem, na Morzu Czerwonym u wybrzeży Jemenu. Rebelianci nadal przetrzymują statek w pobliżu miasta portowego Hodeida. W zeszłym tygodniu rakiety wylądowały także w pobliżu innego amerykańskiego okrętu wojennego, po tym jak udzielił pomocy statkowi powiązanemu z Izraelem, który został na krótko zajęty przez uzbrojonych bandytów.

Jednak przez jakiś czas Huti nie atakowali bezpośrednio Amerykanów, co jeszcze bardziej podniosło stawkę narastającego konfliktu morskiego. W 2016 r. Stany Zjednoczone wystrzeliły rakiety manewrujące Tomahawk, które w odwecie za wystrzelenie rakiet w stronę okrętów marynarki wojennej USA, w tym USS Mason, zniszczyły trzy przybrzeżne stacje radarowe na terytorium kontrolowanym przez Houthi.