O nas
Kontakt

Philips stoi przed pozwem zbiorowym UE w związku z toksyczną pianką w respiratorach

Laura Kowalczyk

The products in question are sleep therapy devices and mechanical ventilators marketed by Philips for over a decade.

Oczekuje się, że holenderski gigant branży medycznej stanie przed europejskim pozwem zbiorowym w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z pianki stosowanej w urządzeniach do terapii snu.

Według prawnika składającego wniosek pozew zbiorowy ma na celu odszkodowanie dla ponad 1,2 miliona użytkowników niektórych wyrobów medycznych wyprodukowanych przez holenderską międzynarodową firmę z branży opieki zdrowotnej, w wysokości co najmniej 70 000 euro na każdego powoda z tytułu zaburzeń emocjonalnych i innych szkód.

Pozew zbiorowy, promowany przez międzynarodową grupę prawników Global Justice Network i włoskie stowarzyszenie konsumentów ADUSBEF, został złożony 27 czerwca w Mediolanie, powiedział Stefano Bortone, partner w kancelarii prawnej Ambrosio&Commodo. Mediolan to główna siedziba firmy Philips zajmująca się jakością produktów. Według Bortone, prezesa Global Justice Network (GJN), sąd nie ogłosił jeszcze wstępnej daty rozprawy.

Produkty, o których mowa, to urządzenia do terapii snu i mechaniczne wentylatory, które firma Philips sprzedaje od ponad dziesięciu lat. Urządzenia te pomagają pacjentom cierpiącym na bezdech senny lub poważne problemy z oddychaniem oddychać w nocy. Aby zmniejszyć hałas silnika elektrycznego, firma Philips umieściła w urządzeniach piankę dźwiękochłonną.

W czerwcu 2021 r. firma Philips wydała zalecenie dotyczące bezpieczeństwa dotyczące niektórych masek oddechowych po odkryciu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z poliuretanem na bazie poliestru (PE-PUR), głównym składnikiem pianki tłumiącej hałas.

W miarę rozkładu pianka zamienia się w lepki proszek. „Ludzie wdychają ten proszek, który jest toksyczną substancją, która jest rakotwórcza i może powodować choroby zagrażające życiu” – powiedział Bortone 4 lipca.

Następnie firma Philips wycofała te urządzenia z rynku na całym świecie i we wrześniu 2023 r. zgodziła się na ugodę w wysokości 1,1 miliarda dolarów w celu rozstrzygnięcia podobnego sporu zbiorowego toczącego się w Stanach Zjednoczonych w sprawie osób, które twierdziły, że odniosły obrażenia w wyniku używania respiratorów, ale nie przyznały się do winy ani odpowiedzialności za te urządzenia. urazy.

Nowy pozew zbiorowy ma na celu należyte zadośćuczynienie europejskim użytkownikom za ich cierpienie emocjonalne i szkody fizyczne. „Chcemy mieć pewność, że każda kwalifikująca się osoba będzie mogła wziąć udział w akcji” – powiedział Bortone.

Pozew zbiorowy został złożony na podstawie unijnej dyrektywy w sprawie pozwów przedstawicielskich z 2020 r., która umożliwia obywatelom Europy wnoszenie pozwów zbiorowych w imieniu grupy konsumentów.

Rzecznik firmy powiedział portalowi TylkoGliwice, że firma Philips nie została formalnie powiadomiona o skardze, odmawiając dalszego komentowania skargi.

Rzecznik firmy powiedział, że we współpracy z pięcioma niezależnymi, certyfikowanymi laboratoriami testowymi i zewnętrznymi ekspertami Philips od czerwca 2021 roku przeprowadza szeroko zakrojone testy urządzeń.

Na podstawie tych wyników agencja stwierdziła, że ​​stosowanie urządzeń do terapii snu nie spowoduje znaczących szkód dla zdrowia pacjentów. „Dalsze testy dotyczące urządzeń do terapii snu i respiratorów nadal trwają” – dodał rzecznik.