O nas
Kontakt

Polska i Ukraina podpisują „bezprecedensową” umowę wojskową

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, centre left, looks on at a meeting in Odessa, Ukraine, Sunday, July 7, 2024.

Ukraiński przywódca spotkał się w poniedziałek w Warszawie z premierem Polski Donaldem Tuskiem, aby omówić trwające ataki Rosji na Ukrainę i kwestię dalszego wsparcia ze strony NATO.

Kijów zobowiązał się do zbadania nowych metod zestrzeliwania wszystkich rosyjskich rakiet i dronów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, które kierują się w stronę Polski wraz z Warszawą, ogłosił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski podzielił się informacją o umowie bezpieczeństwa w poście na portalu X, stwierdzając, że „bezprecedensowy dokument” obejmuje również utworzenie i szkolenie nowej ochotniczej ukraińskiej jednostki wojskowej, Legionu Ukraińskiego, na terytorium Polski.

„Dziękujemy za solidarność z naszym krajem i narodem, a także za całe wasze wsparcie i pomoc” – powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca spotkał się w Warszawie z premierem Polski Donaldem Tuskiem, aby omówić trwające ataki Rosji na Ukrainę i kwestię dalszego wsparcia ze strony NATO.

We wtorek NATO będzie gospodarzem szczytu w Waszyngtonie, na którym przywódcy prawdopodobnie omówią metody zapewnienia długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkolenia wojskowego dla Ukrainy, ponad dwa lata po inwazji Rosji.

Rozmowy odbyły się kilka godzin po tym, jak rosyjskie rakiety zabiły co najmniej 24 osoby w atakach na różne obiekty na Ukrainie, w tym na szpital dziecięcy w stolicy.

Na szczycie NATO Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda, który miał spotkać się z Zełenskim w poniedziałek.

Polska należy do grona najzagorzalszych zwolenników Ukrainy i według szacunków opublikowanych przez NATO w tym roku przeznaczy 4,12% swojego PKB na obronność — dwa razy więcej niż zakładają wytyczne sojuszu wynoszące 2%.

Jedną z inicjatyw, która prawdopodobnie zostanie zatwierdzona na trzydniowym szczycie, jest wzięcie przez NATO większej odpowiedzialności za koordynację szkoleń oraz pomocy wojskowej i finansowej dla sił zbrojnych Ukrainy, a nie przez Stany Zjednoczone.

Europejczycy dyskutują również nad zwiększeniem obecności Ukraińców w organach NATO, choć nie ma jeszcze konsensusu co do przystąpienia Kijowa do sojuszu.