O nas
Kontakt

„Piękny pomysł”: to francuskie miasto wykorzystuje swój cmentarz jako źródło energii słonecznej

Laura Kowalczyk

A digital simulation of the cemetery’s solar canopy, which will tackle flooding and energy costs.

Mieszkańcy Saint-Joachim mogą przyłączyć się do tego niezwykłego społecznego programu energetycznego za jedyne 5 euro.

Francuskie miasto instaluje nad swoim cmentarzem baldachim z paneli słonecznych, które będą rozprowadzać energię wśród lokalnych mieszkańców.

Pomysł nie zaczął się od energii słonecznej. Saint-Joachim położone jest pośrodku bagien Brière – rozległego torfowiska na północ od ujścia Loary.

Kiedy w 1970 r. przerósł cmentarz przykościelny, utworzono nowy cmentarz na wschód od głównej wyspy miasta, na wysokości od sześciu do zera metrów nad poziomem morza.

Niepokojące dla rodzin, w których pochowano bliskich, oznacza to, że zimą cmentarz często jest zalewany. Osuszanie gleby oznaczałoby ciągłą walkę z terenami podmokłymi, dlatego burmistrz Saint-Joachim zaproponował przykrycie terenu, aby zapobiec jego zapełnianiu się wodą deszczową.

Ponieważ latem w mieście może być zbyt sucho, drugim pomysłem było ponowne wykorzystanie tej wody do spalonej trawy sąsiedniego klubu sportowego i innych terenów zielonych.

Ostatnim akcentem były panele słoneczne – sposób na wytwarzanie energii elektrycznej z powierzchni, która w przeciwnym razie byłaby zbędna.

Saint-Joachim wyprzedził konkurencję w zakresie odnawialnych źródeł energii; już w 2012 r. zainstalowała panele fotowoltaiczne na dachach gmin. Kiedy więc w 2021 r. zaproponowano projekt, miasto zdecydowało się udostępnić mieszkańcom nową energię słoneczną.

Daszek solarny będzie wspólnym źródłem energii

Lokalizacja cmentarza wydaje się najbardziej rzucającą się w oczy częścią projektu fotowoltaicznego, z przyciągającymi wzrok makietami architektonicznymi przedstawiającymi wygląd baldachimu o mocy 1,3 megawata (MW).

Ale jeszcze bardziej niezwykłym aspektem jest równy sposób dystrybucji energii.

To właśnie przyciągnęło Érica Broquaire’a, lokalnego mieszkańca i prezesa stowarzyszenia Brier'energie, do objęcia tej roli. „Dla mnie posiadanie wspólnego projektu było bardzo interesujące” – mówi TylkoGliwice Green.

Większość inicjatyw energetycznych ma podejście odgórne, ale projekt cmentarza Saint-Joachim jest współbudowany przez obywateli. Skontaktowano się z Briéronsem (jak nazywa się miejscowych) i przekazano list z prośbą o przedstawienie opinii, a 97% wyraziło się za jego przyjęciem.

Panele słoneczne zostaną rozciągnięte na szczycie cmentarza o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, w tym na kolumbarium.
Panele słoneczne zostaną rozciągnięte na szczycie cmentarza o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, w tym na kolumbarium.

W liczącym około 4000 mieszkańców mieście oficjalnie chęć przyłączenia się do projektu zgłosiło około 420 mieszkańców. Za opłatę wstępną wynoszącą zaledwie 5 euro będą ostatecznie mieli udział w wytwarzanej przez nią energii.

Broquaire spodziewa się, że gdy inni zobaczą rozpoczęcie projektu, również będą spieszyć się z zapisaniem się. W najbliższy weekend (18 marca) na obszarze 180 metrów kwadratowych cmentarza o powierzchni 5000 metrów kwadratowych zostanie zainstalowany prototyp, co da wszystkim jaśniejszy obraz tego, jak będzie wyglądał długo oczekiwany projekt.

Jak będzie działał projekt wspólnego cmentarza słonecznego?

„We Francji nigdy nie realizowaliśmy projektu współdzielenia energii elektrycznej z taką liczbą osób” – mówi Broquaire, który pracuje na pełny etat w budowie statków. 10 osób to mniej więcej zwykła liczba w przypadku wspólnej instalacji fotowoltaicznej.

„Tutaj po raz pierwszy z ponad 1000 osób będziemy dzielić się prądem bez opłat” – dodaje. Przy przeciętnym gospodarstwie domowym w Saint-Joachim liczącym dwie osoby, 1000 przyłączy do sieci energetycznej odpowiada obsłudze co najmniej 2000 osób.

Gdyby nowe źródło energii słonecznej miało w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię najbliższych domów, obejmowałoby swoim zasięgiem około 20 procent miasta, czyli 800 mieszkańców.

Jednak równy podział energii słonecznej między nie wymaga nowej metody, opartej na algorytmie, który należy zbudować od podstaw.

Gmina Saint-Joachim to szereg „wysp” na bagnach Brière.  Cmentarz komunalny znajduje się na wschód od głównej wyspy.
Gmina Saint-Joachim to szereg „wysp” na bagnach Brière. Cmentarz komunalny znajduje się na wschód od głównej wyspy.

Fizycznie nie jest możliwe indywidualne porcjowanie energii elektrycznej, wyjaśnia Broquaire. Zamiast tego technologia będzie pobierać odczyty od konsumentów i z osłony przeciwsłonecznej w ciągu 30 minut. Pod koniec każdego miesiąca te zaszyfrowane dane umożliwią francuskiemu operatorowi sieci Enedis ustalenie, jakie potrącenia przysługują każdemu uczestnikowi.

Brier'energie szacuje, że gospodarstwa domowe zaoszczędzą średnio od 150 do 250 euro na rocznych rachunkach za energię elektryczną.

„Chcieliśmy to uprościć i uniknąć sytuacji, w której ktoś powie: «Dlaczego nie mam prądu za darmo». Wszyscy, nawet firmy, będą mieli ten sam poziom” – mówi Broquaire.

Duży supermarket dostanie tyle samo, co na przykład piekarnia i fryzjer Saint-Joachima.

Co jeszcze wiemy o wyjątkowym projekcie solarnym Saint-Joachima?

Prezes stowarzyszenia energetycznego twierdzi, że rozumie, dlaczego niektórzy uważają, że cmentarz nie jest najlepszym miejscem do produkcji energii elektrycznej, ale podkreśla, że ​​nie był to główny cel projektu.

Odwiedzając miejsce zdarzenia w niedzielę, stwierdził, że miejscami trudno było chodzić po ścieżkach grobowych ze względu na ulewne deszcze w styczniu i lutym. Ludzie są zgodni co do potrzeby działania.

Ale oczywiście cmentarz nie jest zwykłym placem budowy. W modelu architektonicznym zamówionym przez gminę baldachim będzie półprzezroczysty, aby przepuszczać światło, dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju paneli słonecznych.

„Myślę, że to piękny pomysł” – mówi Broquaire, który można by powielić gdzie indziej. „Albo przyłączenie się do mieszkańców miasta we wspólnej realizacji projektu, albo pomysł zapewnienia obywatelom darmowej energii elektrycznej i rozpoczęcia usamodzielniania się”.

Gmina w pełni finansuje instalację o wartości 3,35 mln euro, wykorzystując zyski podatkowe wynikające z siedmioprocentowej podwyżki podatku od nieruchomości w zeszłym roku.

Cmentarz solarny w Saint-Joachim ma zacząć zapewniać ludziom tani i czysty przepływ energii elektrycznej latem 2025 r.