O nas
Kontakt

Pierwsze europejskie układy o wysokiej wydajności będą produkowane w Dreźnie

Laura Kowalczyk

A new semiconductor factory of Bosch in Dresden.

Komisja Europejska popiera niemiecką pomoc państwa na rzecz „pierwszego w swoim rodzaju” obiektu.

European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), nowy zakład produkujący mikroprocesory, który powstanie w Dreźnie w Saksonii, będzie pierwszym w UE zakładem produkującym tzw. układy o wysokiej wydajności. Taką informację przekazała dziś (20 sierpnia) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w powstającym zakładzie.

„To nowe centrum kwalifikuje się na mocy European Chips Act jako pierwszy w swoim rodzaju zakład. Będzie wytwarzać produkty, które nie są obecne ani planowane w żadnym innym zakładzie w Europie. Oznacza to, że zakład ten jest również uprawniony do krajowego wsparcia finansowego” – powiedziała Von der Leyen, dodając, że Komisja Europejska zatwierdziła niemieckie środki o wartości 5 mld euro na wsparcie ESMC w budowie i eksploatacji zakładu.

Nowa fabryka będzie produkować tzw. chipy o wysokiej wydajności, wykorzystując technologię tranzystorów polowych (’FinFET’) i umożliwiając integrację kilku dodatkowych funkcji w jednym chipie. Wytworzone chipy będą oferować lepszą wydajność, jednocześnie zmniejszając całkowite zużycie energii.

ESMC – spółka joint venture pomiędzy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Bosch, Infineon i NXP – ma osiągnąć pełną wydajność do 2029 r. i produkować 480 000 układów scalonych wykorzystywanych w zastosowaniach motoryzacyjnych i przemysłowych.

Środek ten ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw, odporności i suwerenności cyfrowej Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych, zgodnie z European Chips Act. Ustawa, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, ma na celu podwojenie obecnego udziału bloku wynoszącego 10% w światowym rynku mikroprocesorów do 2030 r. Globalnie, w 2020 r. na całym świecie wyprodukowano około 1 biliona mikroprocesorów.

Jak dodała von der Leyen, ustawa Chips Act przyciągnęła już zobowiązania inwestycji publicznych i prywatnych na kwotę rzędu 115 mld euro.

Saksonia – gdzie przemysł półprzewodników rozpoczął działalność w latach 60. – jest domem dla około 25000 firm i zakładów półprzewodnikowych, w tym Bosch, Infineon, Globalfoundries i X-FAB. Chipy umożliwiają postęp technologiczny w sektorach takich jak opieka zdrowotna, chmura, obronność i czysta energia.

Von der Leyen ogłosiła również, że w ramach swojej nowej kadencji w Komisji podejmie dalsze działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu poprzez utworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Konkurencyjności, który będzie inwestował w technologie strategiczne, m.in. w obszarze układów scalonych i zaawansowanych opakowań.

W ciągu pierwszych 100 dni nowej Komisji zaproponuje ona również nowy Clean Industrial Deal, aby zapewnić dostęp do taniej energii i surowców. Ponadto powstanie „Union of Skills”, aby zapewnić pracownikom szkolenia, których potrzebują do wykonywania tych prac.