O nas
Kontakt

Pierwszy udany transfer zarodków za pomocą zapłodnienia in vitro u nosorożców może uratować gatunki przed wyginięciem

Laura Kowalczyk

Keeper Zachariah Mutai attends to Fatu, one of only two northern white rhinos left in the world, in the pen at the Ol Pejeta Conservancy in Laikipia county in Kenya.

Pierwsza udana ciąża nosorożca metodą IVF daje nadzieję, że naukowcom uda się uratować nosorożca białego północnego przed wyginięciem.

Naukowcy mają nadzieję, że pierwsza ciąża nosorożca po transferze zarodka może utorować drogę do uratowania prawie wymarłego podgatunku nosorożca białego północnego.

Metodę przetestowano na innym podgatunku nosorożca, a badaczom udało się stworzyć w laboratorium zarodek nosorożca białego południowego.

Naukowcy i weterynarze przenieśli dwa zarodki nosorożca białego południowego matce zastępczej w rezerwacie w Kenii i potwierdzili, że ciąża trwa 70 dni.

Sukces pozwala im „teraz bezpiecznie przystąpić do przenoszenia zarodków nosorożca białego północnego, co stanowi kamień węgielny w misji ratowania nosorożca białego północnego przed wyginięciem” – stwierdziła grupa w środowym oświadczeniu.

Na świecie żyją tylko dwa nosorożce białe północne.

Według rezerwatu Ol-Pejeta Conservancy, w którym mieszkają, 34-letnia Najin i jej 23-letnie potomstwo Fatu są niezdolne do naturalnego rozmnażania.

Samice nosorożca białego północnego Fatu po prawej i Najin po lewej.
Samice nosorożca białego północnego Fatu po prawej i Najin po lewej.

Ostatni samiec nosorożca białego północnego, Sudan, miał 45 lat, kiedy w 2018 roku został uśpiony z powodu powikłań związanych z wiekiem. Był ojcem Najina.

Naukowcy przechowywali nasienie jego oraz czterech innych martwych nosorożców, mając nadzieję, że wykorzystają je do zapłodnienia in vitro (IVF) z jaj pobranych od samic nosorożca białego północnego w celu wytworzenia zarodków, które ostatecznie zostaną nosicielami matek zastępczych nosorożca białego południowego.

Około 30 zarodków nosorożca białego północnego zostało zamrożonych w Berlinie w Niemczech i Cremonie we Włoszech.

Nie żyje zastępcza matka nosorożca

Zespół dowiedział się o ciąży po śmierci zastępczej matki nosorożca białego południowego, Curry, w listopadzie 2023 r.

Do zakażenia nosorożca doszło w wyniku uwolnienia zarodników szczepu Clostridium z gleby przez wodę powodziową, a zarodek odkryto podczas sekcji zwłok.

„W styczniu 2024 r. analiza DNA płodu potwierdziła, że ​​ciąża była wynikiem transferu zarodka” – czytamy w oświadczeniu Instytutu Badań nad Zoologią i Dziką Przyrodą im. Leibniza.

Naukowcy są bardzo optymistycznie nastawieni do swoich odkryć.

„Teraz mamy wyraźne dowody na to, że zamrożony, rozmrożony, wyprodukowany w probówce zarodek może dać nowe życie i tego właśnie chcemy dla nosorożca białego północnego” – powiedział Thomas Hildebrandt, główny badacz i kierownik Departamentu Reprodukcja w BioRescue, globalnym konsorcjum naukowców i ekologów.

W Afryce żyje około 20 000 nosorożców białych południowych. Podgatunek i inny gatunek, nosorożec czarny, odbudowują się po znacznym spadku populacji spowodowanym kłusownictwem w poszukiwaniu rogów.

Niektóre grupy zajmujące się ochroną przyrody argumentowały, że prawdopodobnie jest już za późno na uratowanie nosorożca białego północnego za pomocą zapłodnienia in vitro, ponieważ naturalne siedliska tego gatunku w Czadzie, Sudanie, Ugandzie, Kongo i Republice Środkowoafrykańskiej zostały zniszczone przez konflikty ludzkie.

Sceptycy twierdzą, że wysiłki powinny skupić się na innych krytycznie zagrożonych gatunkach, które mają większe szanse na przetrwanie.