O nas
Kontakt

„Pionek w grze politycznej”: siostra unijnego dyplomaty przetrzymywanego w Iranie wzywa do jego uwolnienia

Laura Kowalczyk

In this photo released by Mizan News Agency on Sunday, Dec. 10, 2023, Swedish citizen Johan Floderus arrives at a courtroom at the Revolutionary Court in Tehran, Iran.

Siostra Johana Floderusa, 33-letniego szwedzkiego dyplomaty z UE, który od ponad 600 dni jest przetrzymywany w okrytym złą sławą irańskim więzieniu Evin, stwierdziła, że ​​jej brat jest wykorzystywany jako „pionek” w „grze politycznej”.

Floderus został aresztowany przez władze irańskie w kwietniu 2022 r. na lotnisku w Teheranie, po wizycie u znajomego pracującego dla ambasady Szwecji w Iranie. Od tego czasu przebywa w wstrząsających warunkach w krajowym więzieniu w Evin.

W chwili aresztowania Floderus pracował w afgańskim biurze Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), dyplomatycznego ramienia bloku.

Według doniesień irański prokurator oświadczył w ubiegłą niedzielę, że ubiega się o wyrok śmierci dla Floderusa, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela i „korupcję na ziemi”, co jest przestępstwem zagrożonym karą śmierci zgodnie z islamskim prawem Teheranu.

Floderus to kolejny obywatel UE arbitralnie przetrzymywany przez reżim irański na podstawie szeroko kwestionowanych zarzutów karnych, zwanych „dyplomacją zakładników”. Choć wielu przed nim zostało zwolnionych po uzyskaniu przez Teheran ustępstw od rządów, żądanie prokuratora o karę śmierci było druzgocącym ciosem dla rodziny. Nie wyznaczono jeszcze daty ostatecznego wyroku.

Jego siostra Ingrid Floderus rozmawiała z TylkoGliwice podczas wydarzenia w Brukseli zorganizowanego w ramach kampanii #FreeJohanFloderus, w którym wezwała do jego uwolnienia.

„Najwyższy czas, aby wrócił do domu. To niewinny człowiek” – stwierdziła Ingrid. „Nie sądzę, aby ktokolwiek naprawdę miał poczucie, że mój brat popełnił zbrodnie, o które został oskarżony”.

„To dotyczy jakiejś dużej gry politycznej, w której mój brat jest wykorzystywany jako pionek, czego naprawdę dla mnie nie mogę zaakceptować” – dodała.

„Nie sądzę, że my (Szwecja) jako naród ani Unia Europejska powinniśmy to akceptować”.

Urzędnicy w Sztokholmie i Brukseli zapewniają, że niestrudzenie pracują nad jego uwolnieniem. Ingrid twierdzi jednak, że wysiłki wystarczą dopiero, gdy jej brat będzie bezpieczny w domu.

„Dla mnie i naszej rodziny (…) dopóki on nadal tam jest i jest oskarżony o (te) straszliwe zbrodnie, może nie mam wrażenia, że ​​jest to jak dotąd historia sukcesu” – wyjaśniła.

W oświadczeniu rzecznik UE powiedział: „Od początku wyrażaliśmy się jasno: pan Floderus jest niewinny. Nie ma absolutnie żadnych podstaw do trzymania go w areszcie.”

„Wysoki Przedstawiciel niezmiennie podnosi tę sprawę przy każdej okazji i przy każdym kontakcie z władzami Iranu, od chwili zatrzymania, żądając jego uwolnienia” – wyjaśnił rzecznik, dodając, że UE ściśle współpracuje w tej kwestii z władzami szwedzkimi.

Jego rodzina opisała wstrząsające warunki, w jakich Bheeen był przetrzymywany w cieszącym się złą sławą teherańskim więzieniu Evin, twierdząc, że co najmniej siedem razy prowadził strajk głodowy, aby móc zadzwonić do rodziny.

Funkcjonariusze więzienni ostrzegli teraz, że według rodziny nie będzie mógł ponownie zadzwonić do rodziny, jeśli rozpocznie kolejny strajk głodowy. Jego cela, którą dzieli z trzema innymi osobami, jest oświetlona przez całą dobę.

„Myślę, że radzi sobie coraz gorzej” – powiedziała Ingrid. „Na zdjęciach z procesu widzę, że bardzo różni się od brata, którego znam. Jest znacznie chudszy, oczywiście bardzo blady, ponieważ w zasadzie nigdy nie wychodzi i wiem, że nie dostaje tyle jedzenia .”

Floderus jest absolwentem uniwersytetów w Oksfordzie, Uppsali i SOAS London. Wcześniej piastował stanowiska w Departamencie Komisji Europejskiej ds. partnerstw międzynarodowych oraz w gabinecie szwedzkiej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson.

„Johan kocha swoją rodzinę, psy i CrossFit, bardzo interesuje się historią, literaturą i kulturą” – czytamy w opisie rodziny.

W czwartek na wydarzeniu w Brukseli obecnych było dwóch innych obywateli UE przetrzymywanych jako zakładnicy w irańskich więzieniach i uwolnionych w 2022 r.: obywatel francusko-irlandzki Bernard Phelan i obywatel Belgii Olivier Vandecasteele.

„Istnieje schemat wykorzystywania przez rząd Iranu osób określonych narodowości do wywierania nacisku dyplomatycznego. Nazywa się to dyplomacją zakładników, ale nie widzę w tym zbyt wiele dyplomacji. To w zasadzie szantaż” – powiedział Vandecasteele podczas wydarzenia.

Aresztowanie Floderusa miało miejsce podczas szwedzkiego procesu Hamida Noury’ego, Irańczyka oskarżonego o masowe egzekucje dysydentów w Teheranie w 1988 r.