O nas
Kontakt

Placówki cyfrowe The Intercept, Raw Story i AlterNet pozywają OpenAI za nieuprawnione wykorzystanie dziennikarstwa

Laura Kowalczyk

The OpenAI logo is seen on a mobile phone in front of a computer screen displaying output from ChatGPT, March 21, 2023.

Cyfrowe placówki The Intercept, Raw Story i AlterNet to najnowsze organizacje, które pozywają OpenAI.

Cyfrowe serwisy informacyjne The Intercept, Raw Story i AlterNet przyłączają się do walki z nieuprawnionym wykorzystaniem ich dziennikarstwa w sztucznej inteligencji, składając w środę pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko właścicielowi ChatGPT OpenAI.

Organizacje twierdzą, że OpenAI wykorzystało tysiące ich historii do szkolenia chatbotów, aby odpowiadały na pytania zadawane przez użytkowników, w efekcie wykorzystując ich dziennikarstwo bez pozwolenia, zapłaty i kredytu.

OpenAI z siedzibą w San Francisco nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

I tak już oblężony przemysł informacyjny postrzega tę praktykę jako zagrożenie finansowe. Niektóre serwisy informacyjne, w tym Associated Press, zawarły umowy licencyjne na wykorzystanie ich materiałów.

Po zerwaniu podobnych negocjacji dziennik „The New York Times” złożył w grudniu własny pozew, żądając zaprzestania tej praktyki lub otrzymania odszkodowania.

Trzy placówki pozywające OpenAI nie podały konkretnych przykładów historii, które według nich zostały skradzione. Powiedzieli jednak, że odtworzenie tego, czego ChatGPT używał do szkolenia swoich botów, okazało się przykładami materiałów z trzech serwisów informacyjnych.

„Udzielając odpowiedzi, ChatGPT sprawia wrażenie wszechwiedzącego, „inteligentnego” źródła przekazywanych informacji, podczas gdy w rzeczywistości odpowiedzi często opierają się na dziełach dziennikarskich chronionych prawem autorskim, które ChatGPT po prostu naśladuje” – czytamy w pozwie.

Chociaż „The Times”, jako publikacja drukowana, jest w stanie hurtowo opłacić federalną rejestrację praw autorskich do wszystkich swoich materiałów, publikacje cyfrowe nie mają takiej możliwości. Jednak prawnicy trzech mediów pozywają w środę przed amerykańskim sądem rejonowym w południowym dystrykcie Nowego Jorku, twierdząc, że ich dziennikarstwo jest chronione prawem autorskim nawet bez uiszczania honorarium.

Oprócz „Timesa” autorzy, w tym Sarah Silverman, w podobny sposób pozwali firmę za naruszenie praw autorskich.

The Intercept wymienia Microsoft jako oskarżonego, ponieważ gigant technologiczny zainwestował miliardy dolarów w wysiłki OpenAI związane ze sztuczną inteligencją. Rzecznik powiedział, że Raw Story i AlterNet nie pozwały Microsoftu ze względu na współpracę z tą firmą.

W pozwie żąda się odszkodowania w wysokości co najmniej 2500 dolarów za każde wykorzystanie jednej z ich historii przez ChatGPT.

„W miarę jak redakcje w całym kraju są dziesiątkowane przez konieczność cięć finansowych, OpenAI czerpie korzyści z naszych treści” – powiedziała Annie Chabel, dyrektor generalna The Intercept. „Mamy nadzieję, że ten pozew wyśle ​​mocny sygnał twórcom sztucznej inteligencji, którzy zdecydowali się zignorować nasze prawa autorskie i czerpać korzyści z ciężkiej pracy naszych dziennikarzy”.