O nas
Kontakt

Rosja restrukturyzuje okręgi wojskowe wśród ostrzeżeń przed wojną NATO

Laura Kowalczyk

Cars drive past an advertising billboard in St. Petersburg promoting contract military service in the Russian army.

Kreml najwyraźniej znajduje się na wczesnym etapie kampanii informacyjnej przeciwko kilku państwom na wschodniej granicy NATO.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 26 lutego dwa dekrety, które oficjalnie przywracają okręgi wojskowe w Moskwie i Leningradzie, kodyfikując główne wysiłki na rzecz restrukturyzacji i reformy rosyjskiej armii.

Według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) to posunięcie ma dwa aspekty cele równoległe: wspiera wysiłki Moskwy mające na celu skonsolidowanie kontroli nad rosyjskimi operacjami na Ukrainie oraz przygotowanie się do potencjalnej wojny konwencjonalnej na dużą skalę przeciwko NATO w pewnym momencie w przyszłości.

Ponownie oddzielona LMD będzie teraz przebiegać wzdłuż północno-wschodniej granicy NATO, podczas gdy MMD będzie graniczyć z północno-wschodnią Ukrainą i Polską, co umożliwi Rosji jednoczesne przeciwstawienie się NATO i usprawnienie dowodzenia i kontroli podczas wojny na Ukrainie.

Do tej pory większość tego terytorium wchodziła w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego, który powstał w 2010 roku w wyniku połączenia dwóch pierwotnych okręgów.

„Putin wcześniej twierdził, że utworzenie LMD było konieczne po przystąpieniu Finlandii do NATO w 2023 r., co sygnalizowało wyraźny zamiar Kremla wykorzystania LMD do przeciwstawiania się NATO” – podaje ISW.

Estońska Służba Wywiadu Zagranicznego ostrzegła, że ​​sytuacja bezpieczeństwa w Europie i wzdłuż granic Estonii w najbliższej przyszłości będzie uzależniona od tego, czy Ukraina przy wsparciu swoich sojuszników zdoła pokonać inwazję Rosji.

Według think tanku Kreml rozpoczął „operacje informacyjne„przeciwko Mołdawii, a także krajom bałtyckim, Danii i Finlandii, potencjalnie w celu stworzenia podobnych warunków, które poprzedziły inwazję na Ukrainę.