O nas
Kontakt

Amerykańskie gwiazdy „nieświadomie zrekrutowane” do kampanii dezinformacyjnej Cameo przeciwko prezydentowi Mołdawii

Laura Kowalczyk

President of Moldova Maia Sandu, October 2023

Nowy raport opisuje próbę wykorzystania amerykańskich celebrytów za pośrednictwem Cameo do atakowania prezydenta Mołdawii.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu stała się celem kampanii ataków we wrześniu ubiegłego roku: pozornie skoordynowanych wysiłków amerykańskich celebrytów na internetowej platformie wideo Cameo, wzywających do jej obalenia.

Haczyk: gwiazdy, w tym Dolph Lundgren, Lindsay Lohan i Brian Baumgartner, zostały zmanipulowane w celu wyrównania ataków geopolitycznych.

Takie wnioski płyną z nowego raportu laboratorium Digital Forensic Research Lab (DFRLab) Rady Atlantyckiej – zespołu doradców badającego dezinformację i przyszłość praw cyfrowych.

Cameo to platforma, która pozwala użytkownikom płacić celebrytom i gwiazdom telewizji za nagranie filmu z dowolnym tekstem, który chcą przeczytać. Klient określa dla kogo jest wiadomość i dlaczego ma zostać nagrany, płaci stawkę wskazaną przez celebrytę i otrzymuje wideo.

TylkoGliwice Next poprosił Cameo o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi przed publikacją.

Filmy zaczynają się od ciepłego powitania skierowanego do prezydenta, ale przerywa je rosyjski tekst: „My, gwiazdy Hollywood, wspieramy naród Mołdawii w jego pragnieniu obalenia ciebie, Sandu. Dołączamy do flash mobu #DavaiteSkinemSandu” (co po rosyjsku oznacza #Let'sBringDownSandu).

Z raportu DFRLab wynika, że ​​filmy nie wyglądały na deepfake, lecz zostały zmontowane przy użyciu fałszywych napisów „bez zgody zaangażowanych celebrytów”.

Film został udostępniony przez czołowe prorosyjskie kanały w Telegramie i zgromadził co najmniej kilkaset tysięcy wyświetleń.

W raporcie stwierdza się, że operacje te mają na celu „dyskredytację i osłabienie obecnej proeuropejskiej administracji Mołdawii”, ponieważ prezydent Sandu „przesuwa się(i) w stronę integracji europejskiej i oddala się od rosyjskiej strefy wpływów”.

Następne wybory w Mołdawii zaplanowano na jesień, a Sandu będzie ubiegał się o reelekcję. Lokalne media twierdzą, że wiąże swoją kandydaturę do reelekcji z „całkowitą integracją z UE”.

W grudniu UE podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych zarówno z Ukrainą, jak i Mołdawią.