O nas
Kontakt

Plaże z białym piaskiem, rekiny i owoce morza: Wyspy Scilly to najbardziej „tropikalny” kierunek w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

St. Agnes, Isles of Scilly.

Jeśli planujesz wybrać się tego lata na plażę w Kornwalii, dlaczego nie wybrać się do najbardziej wysuniętego na południe punktu Wielkiej Brytanii?

Wyspy Scilly to 140 wysp położonych 45 km od wybrzeża Kornwalii. Pięć wysp jest zamieszkanych przez nieco ponad 2000 mieszkańców, z których najbardziej na południe wysunięta jest wyspa St. Agnes.

Ze względu na położenie na końcu Dryfu Północnoatlantyckiego są skąpane w ciepłych wodach Prądu Zatokowego i często mogą sprawiać wrażenie subtropikalnego.

Na ogół nie doświadczają wahań temperatur wysokich i niskich jak w pozostałej części Wielkiej Brytanii. Zamiast tego, ze swoimi przepięknymi błękitnymi morzami, zielonymi krajobrazami i lśniącymi białymi plażami, wyspy Scilly wydają się bardziej śródziemnomorskie, choć może nie tak ciepłe jak Kornwalia.

Jednak archipelag często nawiedzany jest przez gwałtowne burze, które szarżują przez Atlantyk. W miarę dokuczania zmian klimatycznych wyspy są coraz bardziej podatne na podnoszenie się poziomu morza.

Oto, jak reagują władze i dlaczego warto zarezerwować wycieczkę na malownicze wyspy, zanim znikną – lub jeszcze lepiej, jako bodziec do działań klimatycznych.

W jaki sposób Wyspy Scilly są zagrożone zmianami klimatycznymi?

Widok z lotu ptaka na St. Martin's na Wyspach Scilly.

Według naukowców i brytyjskiego Biura Meteorologicznego w tym stuleciu poziom mórz podniesie się o jeden metr z powodu globalnego ocieplenia. Council Of The Isles Of Scilly ostrzega, że ​​może to być najbardziej dotknięte miejsce w Wielkiej Brytanii.

Eksperci przewidują najbardziej skrajne przewidywania, ostrzegając, że wyspy te mogą wymagać opuszczenia, ponieważ kryzys klimatyczny może sprawić, że nie nadadzą się one do zamieszkania.

Dwie z mniejszych wysp Scilly, Tean i Samson, były kiedyś zamieszkane, ale obecnie pozostawione są dzikiej przyrodzie i turystom.

Najwyższy punkt głównej wyspy St Mary's znajduje się zaledwie 49 metrów nad poziomem morza, a przy średnicy całej wyspy wynoszącej zaledwie trzy kilometry skutki erozji wybrzeża są potencjalnie katastrofalne.

Hugh Town, największe miasto na Scillies, położone jest nieco ponad trzy metry nad poziomem morza i jest zagrożone zwiększonymi powodziami. Istnieją obawy, że może to nastąpić jako pierwszy.

Ponieważ powodzie na wybrzeżach zagrażają domom, drogom, rolnictwu i życiu morskiemu, nic dziwnego, że Rada Wysp Scilly opracowała plan radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi.

Ich plan działania w sprawie zmian klimatycznych został właśnie opublikowany do konsultacji społecznych i obejmuje wielomilionowe ulepszenia systemów obronnych mórz. Określa również, w jaki sposób Wyspy osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2030 r.

Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Scilly?

Plaża z białym piaskiem na St. Mary's, Isles of Scilly, z czerwoną kozłkiem lekarskim.

Wyspy Scilly zostały niedawno – i to już po raz trzeci – uznane za najbardziej malownicze miejsce w Wielkiej Brytanii o wyjątkowym pięknie naturalnym.

Są miejscem obowiązkowym dla miłośników przyrody. Dzięki dramatycznej linii brzegowej jest to jedno z niewielu miejsc w Wielkiej Brytanii, gdzie można spotkać maskonury gniazdujące obok dzikich fok szarych.

Podczas podróży między wyspami można zobaczyć rekiny i delfiny, a nurkowanie z rurką daje szansę zobaczenia oszałamiającej różnorodności biologicznej podwodnego środowiska.

Ta niesamowita flora i fauna zagrożona zmianami klimatycznymi jest wyjątkowa w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że Wyspy Scilly tak ciężko pracują, aby je uratować.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Visit Isles of Scilly (@visittheislesofscilly)

Ze względu na niezwykle ciepłą pogodę, jeśli chcesz zostać i doświadczyć krajobrazów z pierwszej ręki, dobrym rozwiązaniem będzie biwakowanie. Zatrzymaj się nad morzem i rozpakuj namiot, aby podziwiać tropikalne plaże z białym piaskiem.

Jedzenie to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Scilly i, co nie jest zaskoczeniem, w menu znajdują się owoce morza.

Wszystko, od homara po kraba i klasyczną brytyjską rybę z frytkami, przygotowywane jest ze składników zakupionych tego ranka bezpośrednio od rybaków w porcie. Oznacza to również, że menu może zmieniać się codziennie w zależności od dostępności, więc oferowane jedzenie nigdy nie będzie Ci się nudzić.

Jak dostać się na Wyspy Scilly?

Można polecieć helikopterem lub samolotem, przybyć drogą morską Scillonianem III lub w ramach rejsu.

Penzance Helicopters latają przez cały rok ze specjalnie wybudowanego lotniska dla helikopterów w Eastern Green w Penzance, bezpośrednio na wyspę St. Mary's lub Tresco.

Stałopłatem można podróżować z Exeter (tylko od marca do października), Newquay (od maja) i Land's End (przez cały rok), docierając na główną wyspę St. Mary's z Isles of Scilly Travel.

Prom pasażerski Scillonian III (od marca do listopada) jest również obsługiwany przez Isles of Scilly Travel. Odpływa z Penzance raz dziennie – zazwyczaj odlatuje o 9:15 i dociera do St. Mary's o 12:00. Następnie prom odpływa ponownie o 16:30 i wraca do Penzance o 19:15.

Port St. Mary's i lotnisko Isles of Scilly również przyjmują niezależnych podróżników przybywających na wyspy, dzięki czemu można przylecieć własnym prywatnym samolotem lub jachtem.

Jeśli chcesz wybrać się na wyspę, w ofercie są setki wycieczek tygodniowo. Łodzie wycieczkowe z St. Mary's są w dużej mierze obsługiwane przez Stowarzyszenie Żeglarzy St. Mary's.

St. Agnes Boating, Tresco Boat Services, Endeavour Rib Service i Seaquest Glass Bottom Boat również oferują własne usługi łodziowe.

Wyspy Scilly można odwiedzać przez cały rok. Więcej informacji znajdziesz w artykule Odwiedź wyspy Scilly.