Podczas rozmowy z astronautką ESA Samanthą Cristoforetti i Lead for Life Sciences Angelique Van Ombergen Indie zapisały się do historii, stając się pierwszym krajem, który wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca, gdzie naukowcy mają przeczucie, że znajdują się tam duże zasoby lodu wodnego.
Mając w tle ten kamień milowy w zakresie eksploracji kosmosu, wyobraziliśmy sobie niedaleką przyszłość z już działającą Lunar Gateway, służącą jako pierwsza międzynarodowa stacja na Księżycu, i zagłębiliśmy się w fascynujący temat: czy ludzie mogą zapadać w sen zimowy podczas długotrwałych podróży kosmicznych?
Astronautka ESA Samantha Cristoforetti przeszła do historii jako pierwsza Europejka, która odbyła spacer kosmiczny i objęła dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Omówiliśmy z nią przyczyny rosnącego zainteresowania południowym biegunem Księżyca.
Ponadto z kierownikiem ds. nauk przyrodniczych w ESA, Angelique Van Ombergen, omawialiśmy możliwość wywołania stanu hibernacji u ludzi podczas długotrwałych podróży kosmicznych.
Jak będzie wyglądać podróż w obie strony na Księżyc z Lunar Gateway?
Lunar Gateway to planowana placówka dla astronautów, która będzie orbitować wokół Księżyca. Jest to kluczowy element wspólnego programu Artemis, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i zapewnienie tam trwałej obecności.
W swoim wywiadzie Cristoforetti podkreśliła cechy charakterystyczne Gateway w porównaniu do ISS. Gateway to mniejsza stacja dla czteroosobowej załogi, składającej się głównie z międzynarodowych astronautów, wystrzeliwana na pokładzie statku kosmicznego Orion z europejskim modułem serwisowym ESA. Wyobraża sobie, że podróż do Bramy zajmie kilka dni, a planeta będzie krążyć wokół Księżyca przez około siedem dni przed dokowaniem.
Fotografuje także niektóre czynności załogi, w tym misje na powierzchni Księżyca, prowadzenie wypraw poza pojazdami i zbieranie próbek.
Patrząc w przyszłość, Cristoforetti zasugerował możliwość powstania dodatkowych obiektów na Księżycu, co zwiększy obecność człowieka na Księżycu.
Czy ludzie mogą zapadać w sen zimowy w celu dłuższych podróży kosmicznych?
Istotą hibernacji jest spowolnienie procesów życiowych organizmu przy jednoczesnym zachowaniu jego podstawowych funkcji. Pociąga to za sobą regulację temperatury ciała w celu wywołania stanu zmniejszonego metabolizmu. Krótko mówiąc, potrzebujesz mniej jedzenia.
Wiele ssaków, takich jak niedźwiedzie, nietoperze i jeże, może zapaść w stan hibernacji, aby przetrwać zimę i przezwyciężyć niedobory pożywienia. Czy ta skłonność do hibernacji może być również zakorzeniona w naszej ssaczej naturze?
Według Angelique Van Ombergen hibernację „można wprowadzić z natury lub wewnętrznie, gdy zasadniczo obniży się stan metaboliczny organizmu”.
Dodaje: „Oznacza to, że potrzebujesz także mniej wody i mniej jedzenia. W zasadzie możesz znacznie ograniczyć zasoby. A z kosmicznego punktu widzenia jest to bardzo interesujące”.