O nas
Kontakt

Po powitaniu Macrona w Belgradzie Vučić z Serbii udał się na spotkanie z von der Leyen do Pragi

Laura Kowalczyk

Serbian President Aleksandar Vucic, right, speaks with European Commission President Ursula von der Leyen at the Serbia Palace in Belgrade, Serbia, Tuesday, Oct. 31, 2023.

Oczekuje się, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i serbski przywódca Aleksandar Vučić omówią m.in. program reform w ramach Nowego Planu Wzrostu dla regionu Bałkanów Zachodnich.

Kolejną osobą, która spotka się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem, jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Spotkanie odbędzie się tuż po wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w tym kraju Bałkanów Zachodnich.

Macron przybył do Belgradu w czwartek, aby omówić kwestie gospodarcze, obronność, energię i sztuczną inteligencję. Przede wszystkim obaj zgodzili się na sprzedaż Serbii 12 francuskich myśliwców Rafale o wartości 3 mld euro i potencjalną budowę modułowych reaktorów jądrowych.

Niedługo po odejściu Macrona w piątkowe popołudnie Vučić ogłosił spotkanie z von der Leyen w Pradze, gdzie wygłosiła ona przemówienie inauguracyjne na Forum GLOBSEC. Na Instagramie poinformował, że jest już w drodze na „ważne spotkania” w tym środkowoeuropejskim kraju.

Choć lit może pozostać głównym tematem rozmów, gdyż Bruksela nadal zależy na zabezpieczeniu kluczowych surowców dla swojej zielonej transformacji, oczekuje się również, że obaj rozmówcy omówią program reform przedstawiony Komisji Europejskiej przez Belgrad, który mógłby przynieść znaczące zastrzyki finansowe kandydatom do członkostwa w UE.

W ramach Nowego Planu Wzrostu dla Bałkanów Zachodnich, zatwierdzonego przez Komisję w listopadzie, kraje regionu Bałkanów Zachodnich będą mogły otrzymać finansowanie pod warunkiem wdrożenia reform. Łącznie na ten plan przeznaczono 6 mld euro.

Dofinansowanie z UE w zamian za reformy

Celem programu finansowania jest zbliżenie krajów Bałkanów Zachodnich do UE poprzez zaoferowanie regionowi niektórych korzyści wynikających z członkostwa w UE jeszcze przed przystąpieniem, pobudzenie wzrostu gospodarczego i przyspieszenie konwergencji społeczno-gospodarczej.

Serbia przedstawiła Komisji Europejskiej do konsultacji swój program reform, który jest niezbędny, aby kwalifikować się do finansowania.

Tanja Miščević, minister ds. integracji europejskiej rządu Serbii, powiedziała TylkoGliwice Serbia, że ​​„nie zostało już zbyt wiele pracy” i że „najpierw Komisja, a potem państwa członkowskie powinny potwierdzić nasze plany reform”.

Komisja Europejska twierdzi, że wsparcie finansowe będzie zależało od pomyślnego wdrożenia reform: „Odpowiednie fundusze będą wypłacane dwa razy w roku, na podstawie wniosku beneficjenta funduszy i weryfikacji przez Komisję, z zastrzeżeniem trzech zestawów warunków”.

Wszyscy kandydaci muszą spełnić określone warunki, wykazując szacunek dla mechanizmów demokratycznych, takich jak wolne i uczciwe wybory, pluralizm mediów i niezależne sądownictwo.

Serbia i Kosowo — była serbska prowincja, która ogłosiła niepodległość w 2008 r., a której Belgrad nie uznaje — również muszą znormalizować swoje stosunki.

Z łącznej kwoty 6 mld euro, 2 mld euro zostanie bezpośrednio wpłacone do budżetów krajów, a 4 mld euro w formie pożyczek. Według nieoficjalnych szacunków Serbia może otrzymać od 1 mld euro do 630 mln euro.