O nas
Kontakt

Grecja i Macedonia Północna podpisują umowę na ratowanie rzadkich fresków bizantyjskich z XII wieku

Laura Kowalczyk

Grecja i Macedonia Północna podpisują umowę na ratowanie rzadkich fresków bizantyjskich z XII wieku

Freski znalezione w kościele św. Jerzego w Macedonii Północnej są rzadkim przykładem sztuki bizantyjskiej na Bałkanach. Rządy Macedonii Północnej i Grecji – wraz z Europejskim Centrum Zabytków Bizantyjskich – zgodziły się zapewnić konserwację fresków.

Wysoko w górach nad jeziorem Prespa, które łączy Macedonię Północną z Grecją i Albanią, znajduje się XII-wieczny kościół św. Jerzego.

Znajdujące się w środku freski przedstawiają ciekawe i rzadkie przykłady sztuki bizantyjskiej na Bałkanach i stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego Europy.

„Według niektórych naukowców pierwsze oznaki okresu przedrenesansowego możemy dostrzec w wyrazie (ale) świętych także w ich strojach” – wyjaśnia Olivera Makrievska z Instytutu Ochrony Zabytków-Muzeum Bitola.

Rządy Macedonii Północnej i Grecji – wraz z Europejskim Centrum Zabytków Bizantyjskich – podpisały pakt na rzecz ochrony i konserwacji fresków.

I takie właśnie wyzwanie stoi przed zespołami restauratorskimi z obu krajów, których zadaniem jest trudna konserwacja tych wielowiekowych arcydzieł.

„Farba pochodzi głównie z minerałów z kamieni, warzyw, a nawet zwierząt” – powiedział Babys Apostolidis z Europejskiego Centrum Zabytków Bizancjum.

„Farba była z proszku, bardzo drobnego proszku i ten proszek zmieszano z wapnem w wodzie (…) Malarz nakładał wtedy farbę na świeżą zaprawę, zanim zaprawa wyschnie”.

BORYS GRDANOSKI/AP2009
Premierzy Macedonii, Nikola Gruevski, Grecji George Papandreou i Albanii Sali Berisha w kurorcie Pili Prespes, po greckiej stronie jeziora Prespa, piątek, 27 listopada 2009 r.

Od czasu podpisania przez Macedonię Północną i Grecję w 2017 r. porozumienia z Prespy stosunki dwustronne nabrały tempa.

Konkretnym rezultatem tego jest wspólny projekt mający na celu zachowanie bogatego dziedzictwa kulturowego w regionie Jeziora Prespa, którego wody stanowią granicę między obydwoma krajami.