O nas
Kontakt

Pociąg z widokiem: Europejskie trasy oferujące najbardziej zapierające dech w piersiach krajobrazy

Laura Kowalczyk

The Bernina Express passes by the stunning Morteratsch Glacier in Switzerland

Od luksusowych tras po stosunkowo nieodkryte podróże – mamy wgląd w najładniejsze europejskie trasy kolejowe, które warto zwiedzić tej wiosny.

Mamy marzec, więc wydaje się, że wiosna jest tuż za rogiem. Gdy kwitną kwiaty i pojawiają się młode zwierzęta, jest to doskonały czas na zaplanowanie wycieczki do najpiękniejszych miejsc w Europie.

Co więcej, biorąc pod uwagę szokujące statystyki, według których samoloty emitują średnio prawie pięć razy więcej gazów cieplarnianych niż pociągi – jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska – coraz więcej z nas zwraca się w stronę zrównoważonych metod transportu.

Podróż pociągiem ma także tę zaletę, że umożliwia pasażerom zobaczenie znacznie większej liczby miejsc, które tak łatwo można przeoczyć podróżując samolotem.

Przeczytaj więc, jakie z najładniejszych tras kolejowych warto dodać do swojej listy życzeń podróżniczych tej wiosny.

Zobacz wspaniałe widoki na Alpy dzięki Bernina Express

Ta szwajcarska linia kolejowa kursuje między Chur lub St. Moritz w kraju alpejskim a Tirano we Włoszech przez przełęcz Bernina.

Ta malownicza trasa jest często okrzyknięta jedną z najpiękniejszych podróży pociągiem, jakie można odbyć na całym świecie.

W ciągu czterech godzin i pokonując 155 km imponujących krajobrazów, zobaczysz imponujące ośnieżone szczyty górskie i piękne włoskie widoki.

Linia będąca częścią Kolei Retyckich kursuje przez cały rok, ale w miesiącach wiosennych i letnich ma rozszerzony rozkład jazdy. 120-letnia trasa jest szczególnie imponująca ze względu na jej status na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, który uznaje jej niezwykłe osiągnięcia inżynieryjne i wspaniałe widoki.

Być może nie jest zaskoczeniem, że nie jest to najtańsza podróż, ze względu na bazę w zawsze drogiej Szwajcarii i popularność.

Najtańszy bilet kosztuje 70 euro w jedną stronę, a niektórzy pasażerowie narzekają, że panoramiczne siedzenia w wagonie – te z bardzo dużymi oknami – kosztują co najmniej dodatkowe 47 euro. Większość ludzi twierdzi jednak, że ta cena jest absolutnie tego warta, ze względu na piękno podróży.

Cofnij czas dzięki przejażdżce pociągiem Venice Simplon-Orient-Express

Jeśli szukasz okazyjnej podróży pociągiem, to też nie jest dla ciebie – ale jest to prawdopodobnie najbardziej legendarna trasa na świecie.

Wskocz na pokład Venice Simplon-Orient-Express, a zostaniesz zabrany w luksusową podróż, podczas której zobaczysz po drodze jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów Europy.

Można wsiąść do pociągu w Londynie, jednak od zeszłego roku pasażerowie zmuszeni są przesiadać się do innego pociągu w Paryżu.

Po przybyciu do stolicy Francji przeniesiesz się z powrotem do wspaniałego świata podróży koleją w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku dzięki wagonom pochodzącym z tamtych dziesięcioleci.

Wyruszając z Paryża, podróż do Wenecji zajmuje 24 godziny, ale na trasie zobaczysz prawdziwe ikony Europy, w tym Alpy Szwajcarskie, Riwierę Francuską i pagórkowate wzgórza Włoch.

Poprzedni pasażerowie mówią, że podróż przypomina powrót do kapsuły czasu. Zakładając klasyczny strój wieczorowy, będziesz bawić się przy występie pianisty na żywo i spróbować słynnych pysznych potraw.

Z pewnością jest to propozycja na specjalną okazję; absolutnie najtańszy bilet na tę trasę kosztuje nieco ponad 4000 euro za osobę w jedną stronę.

Dlaczego nie odwiedzić kultowych kanałów Wenecji pociągiem?
Dlaczego nie odwiedzić kultowych kanałów Wenecji pociągiem?

Wybierz się na okazyjną podróż pociągiem koleją Belgrad-Bar

Na drugim końcu skali cen znajduje się kolej Belgrad-Bar. Podróż rozpoczyna się w stolicy Serbii i prowadzi pasażerów przez jedne z najbardziej imponujących krajobrazów w całej sąsiedniej Czarnogórze.

Podróż pociągiem Venice Simplon-Orient-Express do własnego celu, czyli Baru, nadmorskiego miasteczka na południu Czarnogóry, zajmuje o połowę mniej czasu, a podróż jest również znacznie tańsza. Najtańsze bilety kosztują około 24 euro, a miejsca w pierwszej klasie są dostępne za zaledwie kilka euro więcej.

Choć krajobrazy Serbii i Czarnogóry nie są tak znane jak te na trasie Orient Expressu, to z pewnością zasługują na swoje miejsce na tej liście.

Podczas podróży można podziwiać szczyty górskie i ich kontrast z głębokimi kanionami, a także Park Narodowy Biogradska Góra w Czarnogórze – jeden z sieci rezerwatów biosfery znajdujących się na liście UNESCO.

Chociaż pociąg kursuje przez cały rok, idealnym czasem na podróż jest wiosna lub lato. Wykorzystując w pełni zwiększoną ilość światła dziennego, będziesz mógł zobaczyć o wiele więcej oszałamiających krajobrazów niż jesienią i zimą.

Poznaj stolicę Serbii koleją Belgrad-Bar
Poznaj stolicę Serbii koleją Belgrad-Bar

Poznaj inną stronę Grecji koleją zębatą Odontotos

Jeśli wolisz włączyć podróż pociągiem do swoich wakacji, zamiast skupiać się na nich, najbardziej stroma kolej w Grecji będzie dla Ciebie idealna.

Na południe od Patras, trzeciego co do wielkości miasta w kraju, kolej zębata Odontotos zabierze Cię w stosunkowo krótką podróż, ale przesiąkniętą historią.

Linia otwarta w 1896 roku od lat zachwyca zwiedzających. Jest to pozycja obowiązkowa także dla entuzjastów inżynierii, dzięki unikalnemu systemowi zębatek i zębników, który pozwala lokomotywie wspiąć się na wysokość około 720 metrów nad poziomem morza, a wszystko to podczas pokonywania ostrych zakrętów w oszałamiającym wąwozie Vouraikos.

Podczas tej czasami mrożącej krew w żyłach podróży zobaczysz wodospady, lasy i góry, a wszystko to podczas podziwiania stosunkowo nieodkrytych greckich krajobrazów.

Latem pociągi kursują znacznie częściej niż wiosną, więc być może warto zaplanować tę podróż nieco później w tym roku.

To także kolejna niedroga wycieczka; bilet w jedną stronę kosztuje od 9,50 € za osobę.

Podziwiaj surowe piękno Szkocji na linii West Highland Line

Szkocja słynie z niezbyt ładnej pogody w miesiącach jesiennych i zimowych, dlatego West Highland Line to podróż idealna na wiosnę.

Trasa rozpoczyna się w Glasgow, drugim mieście w kraju, i w ciągu czterech godzin prowadzi do szkockich wyżyn, gdzie zobaczysz ogromną różnorodność widoków charakterystycznych dla tej podróży.

Na pokładzie będziesz mógł podziwiać surowe piękno szkockich krajobrazów, w tym jeziora, wrzosowiska i góry, a także wiadukt Glenfinnan, który stał się jeszcze bardziej znany dzięki roli w filmach o Harrym Potterze.

Chociaż słoneczny dzień to prawdopodobnie optymalna pora na przejażdżkę pociągiem, jest ona również spektakularna, gdy spadł śnieg lub gdy jesienne liście nabierają bogatych, żywych barw.

Pociąg, którego ceny zaczynają się od 19,50 euro w jedną stronę, jedzie wzdłuż zachodniego wybrzeża Szkocji, a następnie rozjeżdża się w Crianlarich, malowniczej wiosce reklamującej się jako „brama do wyżyn”.

Stamtąd możesz wybrać jedną z dwóch tras, kontynuując podróż do Oban lub do Fort William i Mallaig. Nie będziesz musiał rezygnować z widoków na żadnej trasie, ponieważ obie oferują niezapomniane widoki na kultowe wyżyny.

Wiadukt Glenfinnan w Szkocji to jeden z najpiękniejszych zabytków na linii West Highland Line
Wiadukt Glenfinnan w Szkocji to jeden z najpiękniejszych zabytków na linii West Highland Line

Unikaj pogłębiania problemu nadmiernej turystyki we Włoszech za pośrednictwem Cinque Terre Express

Włochy są domem dla pozornie nieskończonej listy miejsc docelowych zalanych przez nadmierną turystykę.

Cinque Terre na Riwierze Włoskiej należy do tych najbardziej dotkniętych – pomimo swojego miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli jednak nadal masz ochotę odwiedzić pięć wspaniałych nadmorskich wiosek, najlepszym rozwiązaniem może być podróż pociągiem, która pozwoli pokonać tłumy i zmniejszyć liczbę turystów.

Cinque Terre Express kosztuje już od 14,80 euro dziennie i oferuje niezrównane widoki na wybrzeże i Morze Śródziemne, które nieustannie pojawiają się w mediach społecznościowych.

Podróż rozpoczyna się w miejscowości La Spezia, następnie wiedzie przez wioski Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i dociera do Monterosso al Mare.

Pociąg zatrzymuje się w każdej z pięciu wiosek, umożliwiając pasażerom wysiadanie w dowolnym miejscu.

Zwiedzanie Cinque Terre koleją to sprytne posunięcie dla turystów, którzy również chcą doświadczyć czegoś niezwykłego.

Pociąg oferuje niepowtarzalne widoki na wioski i okoliczne krajobrazy – widoki tak często pomijane przez bardziej tradycyjnych turystów.