O nas
Kontakt

Podatki od spadków w Europie: jak różnią się zasady, stawki i dochody?

Laura Kowalczyk

File photo illustration

Około 19 krajów UE pobiera podatki od spadków, darowizn i spadków. Ze względu na bardzo preferencyjne traktowanie podatkowe transferów na rzecz osób bliskich, większość spadków nie jest opodatkowana. Odsetek całkowitych dochodów podatkowych z podatków od przeniesienia majątku jest bardzo niski.

Nierówności w podziale bogactwa są powszechne w całej Europie. 10% najbogatszych na kontynencie posiada 67% majątku, podczas gdy dolna połowa dorosłych posiada zaledwie 1,2%. Rola podatków od spadków, spadków i darowizn jest szeroko dyskutowana w walce z nierównością. Około 19 z 27 krajów UE nakłada podatki od transferów majątku. Jednak dochody z podatków od spadków, spadków i darowizn przekraczają 1% całkowitego podatku jedynie w dwóch krajach UE, a mianowicie w Belgii i Francji.

Co to jest podatek od spadków?

Podatek od spadków jest specyficzną formą podatku od majątku. Podatki od majątku netto nakładane okresowo, zwykle co roku, na posiadany majątek. I odwrotnie, podatki od przeniesienia majątku pobierane są w przypadku przeniesienia majątku, a w przypadku podatków od spadków i spadków – dopiero w przypadku śmierci darczyńcy.

Brak podatku od spadków w 8 krajach UE

Według Tax Foundation na podstawie „Światowego przewodnika po podatku od nieruchomości i spadków na rok 2022” PwC oraz „Worldwide Tax Sumaries” w 2022 r. w ośmiu krajach UE nie odnotowano żadnego majątku, spadków ani darowizn. Należą do nich Austria, Cypr, Estonia, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja i Szwecja. Wśród krajów EFTA w Norwegii nie było również podatków od transferów majątku.

Pięć krajów europejskich zniosło podatki od spadków

Od 2000 r. pięć krajów zniosło podatki od spadków lub spadków. Są to Austria, Czechy, Norwegia, Słowacja i Szwecja. Estonia i Łotwa nigdy nie pobierały podatków od spadków ani podatków od spadków.

Dwa kraje nordyckie, dwa kraje bałtyckie i dwa kraje wyspiarskie na Morzu Śródziemnym nie nakładają podatków od spadków.

Według raportu OECD na temat podatku od spadków z 2021 r. istnieje wiele wspólnych cech konstrukcyjnych podatków od spadków, spadków i darowizn w całej Europie.

Większość krajów pobiera podatek od spadków i darowizn w oparciu o beneficjenta, ale mniejszość pobiera podatek od spadków w oparciu o darczyńców. Tylko Dania w UE pobiera podatek od spadków od zmarłych dawców. Wielka Brytania również stosuje tę samą zasadę.

Większość krajów faworyzuje małżonków i bezpośrednich zstępnych, podnosząc progi zwolnień podatkowych i obniżając stawki podatkowe. Najbardziej efektywne podatkowo aktywa obejmują główne miejsce zamieszkania, aktywa biznesowe, aktywa emerytalne i polisy ubezpieczeniowe na życie.

Jak porównują się zasady i stawki podatku od spadków?

Zasady i stawki podatku od spadków różnią się w zależności od kraju i regionu, wartości odziedziczonego majątku oraz poziomu bliskości rodzinnej między zmarłym a beneficjentem.

Na przykład we Francji różne stawki stosuje się do przelewów na wstępnych i zstępnych, do przelewów między braćmi i siostrami, na pokrewnych do czwartego stopnia i w przypadku wszystkich pozostałych, zgodnie z fundacją podatkową.

Istnieją również znaczne różnice w stawkach podatkowych. Większość krajów ma progresywne stawki podatkowe, ale około jedna trzecia ma stawkę ryczałtową, a stawki podatkowe również znacznie się różnią.

W 2022 roku maksymalna stawka podatku od spadków wahała się w zależności od regionu od 4% w Chorwacji do 88% w Hiszpanii.

Większość krajów europejskich wdraża także progi zwolnienia z podatku od spadków i spadków. Zależą one na ogół od pokrewieństwa łączącego dawcę i spadkobiercę, przy czym korzystniejsze progi zwolnienia mają zastosowanie do najbliższych członków rodziny.

Różnią się one znacznie w całej Europie i wahają się na przykład od prawie 16 000 euro w Belgii do ponad miliona euro we Włoszech.

W wielu krajach dochody stanowią mniej niż 1% całkowitego opodatkowania

Chociaż maksymalna stawka podatku od spadków przekracza w kilku krajach 50%, dochody z podatków od spadków, spadków i darowizn stanowią jedynie niewielką część całkowitych dochodów podatkowych w Europie. Odsetek całkowitych wpływów podatkowych pochodzących z tych podatków w 2019 r. wyniósł niecałe 1%, za wyjątkiem Belgii (1,46%) i Francji (1,36%).

Liczba ta wyniosła 0,71% w Wielkiej Brytanii, 0,58% w Hiszpanii, 0,52% w Niemczech i 0,1% we Włoszech.

Większość spadków nie jest opodatkowana

Według raportu OECD dochody z tytułu spadków i podatków od spadków są ogólnie niskie, ponieważ w wielu krajach większość spadków nie jest opodatkowana. Wynika to w dużej mierze z wysoce preferencyjnego traktowania podatkowego transferów na rzecz osób bliskich oraz ulgi przewidzianej w przypadku transferów określonych składników majątku. Przykłady obejmują główne miejsce zamieszkania, aktywa biznesowe i rolne, aktywa emerytalne i polisy ubezpieczeniowe na życie.

„W wielu krajach można w dużej mierze uniknąć podatku od spadków i spadków, przekazując darowizny w postaci rent dożywotnich ze względu na ich korzystniejsze traktowanie podatkowe” – czytamy również w raporcie.

Raport OECD: Podatki od spadków poprawiają sprawiedliwość

Ze raportu wynika również, że dobrze zaprojektowane podatki od spadków mogą zwiększyć dochody i poprawić sprawiedliwość. „Z punktu widzenia równości podatek od spadków, szczególnie jeśli jest ukierunkowany na stosunkowo wysoki poziom transferów majątku, może być ważnym narzędziem poprawy równości szans i ograniczenia koncentracji majątku” – czytamy w raporcie.