O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: czy palenie sprawi, że będziesz chudy?

Laura Kowalczyk

Fact-check: Will smoking keep you thin?

Strach przed przybraniem na wadze jest częstą wymówką palaczy, aby nie rzucić palenia. The Cube przygląda się nowemu badaniu, które wykazało, że zarówno rozpoczęcie palenia, jak i palenie w trakcie palenia może zwiększać ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Nie, palenie nie sprawi, że będziesz chudy.

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze obaliło często cytowany mit, że palenie pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zamiast tego badanie, w którym wzięło udział półtora miliona palących Europejczyków, wykazało, że palenie faktycznie zwiększa ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Całkiem dobrze udokumentowano, że kiedy ludzie rzucą palenie, ich ciała zaczynają spalać kalorie w wolniejszym tempie niż wcześniej, powodując przyrost masy ciała.

To doprowadziło palaczy do przekonania, że ​​kontynuowanie nałogu pozwoli im zachować szczupłą sylwetkę. Jednak według badania niekoniecznie tak jest.

W szczególności odkryto, że palenie zwiększa ilość tłuszczu trzewnego – niezdrowego tłuszczu znajdującego się głęboko w jamie brzusznej, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, udaru mózgu i demencji.

Naukowcy doszli do tego wniosku, analizując dane genetyczne dotyczące palenia i otyłości brzusznej. Aby mieć pewność, że zaobserwowany związek między paleniem a otyłością na brzuchu był bezpośrednio powiązany z paleniem, a nie z innymi czynnikami, wzięli pod uwagę takie czynniki, jak spożycie alkoholu i status społeczno-ekonomiczny.

Badanie opierało się na dwóch podstawowych badaniach dotyczących europejskich przodków: badaniu dotyczącym palenia, w którym wzięło udział 1,2 miliona osób, które rozpoczęły palenie i ponad 450 000 palaczy przez całe życie; oraz badanie rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie, w którym wzięło udział ponad 600 000 osób.

Dr Germán Carrasquilla, główny autor badania, powiedział The Cube, że odkrycie przez badaczy związku przyczynowego obaliło „uproszczone przekonanie”, że palenie utrzymuje palaczy w szczupłości.

„Odkrycia te podważają powszechne błędne przekonanie, że palenie powszechnie prowadzi do utraty wagi, podkreślając, że palenie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem otyłości brzusznej lub tłuszczu na brzuchu” – stwierdził.

Jakiej więc rady dają badacze osobom, które chcą rzucić palenie, jednocześnie unikając przybierania na wadze?

„Należy pamiętać, że rzucenie palenia ma wiele korzyści zdrowotnych, wykraczających poza potencjalne zmiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie” – powiedział Carrasquilla. „A więc nie chodzi tylko o tkankę tłuszczową w brzuchu”.

Zauważył, że jego badanie potwierdza dobrze znane badania wykazujące, że palenie jest dla ciebie szkodliwe.

„Osoby, które mogą obawiać się rzucenia palenia z powodu przybrania na wadze, mogą uznać te odkrycia za motywację do rzucenia palenia” – dodał. „Ponieważ palenie zwiększa ilość problematycznej tkanki tłuszczowej wewnętrznej, która jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i zaburzenia metaboliczne”.