O nas
Kontakt

Podczas spotkania przywódców w Davos zmiana klimatu znajduje się w centrum uwagi: czego możemy się spodziewać?

Laura Kowalczyk

Demonstrators shout slogans during a demonstration against the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Sunday, Jan. 14, 2024.

Według Światowego Forum Ekonomicznego zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń, przed którymi stanie świat w ciągu następnej dekady.

Kryzys klimatyczny znalazł się w centrum uwagi podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w tym tygodniu w Davos w Szwajcarii.

W następstwie COP28 – i gdy kryzys klimatyczny znalazł się na szczycie listy największych zagrożeń forum w nadchodzącej dekadzie – rządy i liderzy biznesu stoją przed poważnymi wyzwaniami. Zaledwie w zeszłym tygodniu unijna usługa Copernicus ds. zmian klimatycznych ujawniła, że ​​rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii, co ma poważne konsekwencje dla utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C.

W miarę narastania głębokich podziałów międzynarodowych w coraz bardziej niepewnym świecie współpraca w zakresie globalnych zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, prawdopodobnie nie stanie się łatwiejsza. Czego zatem możemy oczekiwać od Davos w sprawie zmian klimatycznych?

Zmiana klimatu jest jednym z największych zagrożeń dla ludzkości

Jak wynika z raportu WEF dotyczącego ryzyka globalnego opublikowanego w zeszłym tygodniu przed Davos, zmiany klimatyczne należą do największych zagrożeń, przed którymi stoi świat w ciągu następnej dekady.

Chociaż za największe bezpośrednie ryzyko uznano dezinformację i dezinformację, połowa najpoważniejszych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat ma charakter środowiskowy. Obejmuje to ekstremalne zjawiska pogodowe, krytyczne zmiany w systemach Ziemi, utratę różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemu oraz niedobór zasobów naturalnych.

Dwie trzecie z 1400 ankietowanych ekspertów z całego świata obawiało się ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2024 r.

W raporcie wskazano również, że brakuje współpracy w zakresie palących kwestii globalnych, takich jak zmiany klimatyczne. Wzywa przywódców do ponownego przemyślenia działań mających na celu zajęcie się tymi zagrożeniami i wspierania intensywniejszych badań w obszarach, które mogą być pomocne, takich jak modelowanie klimatu lub technologie na rzecz zielonej transformacji.

Po rozpoczęciu spotkania założyciel i przewodniczący wykonawczy WEF Klaus Schwab wezwał delegatów do „postępowania w dialogu, wzmacniania współpracy i pogłębiania partnerstw w zakresie kluczowych globalnych wyzwań” w „spękanym świecie” z „rosnącymi podziałami społecznymi”.

Coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego odbywa się w Davos w dniach 15–19 stycznia.
Coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego odbywa się w Davos w dniach 15–19 stycznia.

Paliwa kopalne i ekologiczna transformacja

Po historycznych porozumieniach obejmujących potrojenie energii odnawialnej i odejście od paliw kopalnych podczas COP28 w grudniu, teraz przychodzi zadanie ich urzeczywistnienia.

WEF uważa, że ​​zajmowanie się zmianami klimatycznymi i przezwyciężanie ich to jeden ze sposobów, w jaki przywódcy mogą wykazać się odpowiedzialnym przywództwem i współpracą.

Strategia ochrony przyrody i zwalczania zmian klimatycznych, a także bardziej konkretne plany osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla mogą być jednym ze sposobów, w jaki w szczególności rządy mogłyby w duchu tegorocznego tematu „Odbudowa zaufania”.

Według WEF przywódcy zbiorą się, aby omówić sposób opracowania tego długoterminowego planu mającego na celu osiągnięcie do 2050 r. świata neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i pozytywnie nastawionego do środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu niedrogiego, bezpiecznego i włączającego dostępu do energii, żywności i wody.

Zielone technologie będą również prawdopodobnie jedną z najważniejszych kwestii do debaty w Davos – szczególnie w odniesieniu do transformacji energetycznej, która jest jednym z sześciu głównych tematów, na których skupią się delegaci. Orzeczenie to nadeszło po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna ujawniła w zeszłym tygodniu szybki wzrost wykorzystania energii odnawialnej i wzrost globalnego zaufania do innowacji środowiskowych.

Sprawiedliwe finansowanie tej transformacji – zarówno ze źródeł prywatnych, jak i publicznych – również prawdopodobnie będzie gorącym tematem, który powtórzy się echem kolejnej z największych debat, jakie miały miejsce podczas COP28.

Dlaczego działacze klimatyczni nie są przekonani?

Davos od dawna było krytykowane jako symbol problemów z „globalną elitą”. Historycznie rzecz biorąc, aktywiści nie wierzyli, że podczas takich spotkań politycy i superbogaci mogą skutecznie uporać się z tak istotnymi kwestiami, jak kryzys klimatyczny.

Uważają, że elity WEF są niebezpiecznie samozadowolenie z realiów kryzysu klimatycznego. Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg stwierdziła w zeszłym roku, że „absurdalne” jest to, że świat nadal słucha „ludzi, którzy w większości podsycają zniszczenie planety” w Davos, a nie ludzi na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego.

W tym roku protesty odbyły się już przed dorocznym zgromadzeniem. Aktywiści klimatyczni byli wśród tych, którzy w niedzielę zablokowali drogę do miejsca wydarzenia WEF, powodując 18-kilometrowy korek. Setki osób zebrały się w Davos pod hasłem „Rozbić WEF – przejmij kontrolę!”.

„Podczas gdy wojna, faszyzm, niesprawiedliwość i kryzys klimatyczny zagrażają ludzkości, najbogatsi i najpotężniejsi klepią się nawzajem po plecach za zamkniętymi drzwiami” – powiedziała Nicola Siegrist, przewodnicząca JUSO Switzerland – młodzieżowej sekcji szwajcarskiej Partii Socjaldemokratycznej. demonstracja w niedzielę.

Jednym z głównych żądań wiecu było wprowadzenie globalnego podatku od największych aktywów w celu finansowania sprawiedliwej społecznie ochrony klimatu.