O nas
Kontakt

Polityka UE. Banki powinny weryfikować stabilność klientów pomimo wykluczenia z należytej staranności, twierdzą ustawodawcy

Laura Kowalczyk

Banks may have to check the environmental credentials of their clients

Sektor finansowy potrzebuje osobnej ustawy, aby nałożyć obowiązki w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka po wykluczeniu z grudniowego porozumienia – wynika z projektu, do którego dostał się TylkoGliwice.

Jak wynika z projektu unijnego oświadczenia, do którego dotarł TylkoGliwice, banki powinny być zobowiązane do sprawdzania wpływu swoich klientów na środowisko i prawa człowieka.

Ustawodawcy i rządy będą nalegać na wprowadzenie większej liczby przepisów obejmujących sektor finansowy po wyłączeniu go z dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.

Dyrektywa nakłada na duże przedsiębiorstwa obowiązek audytowania swoich łańcuchów dostaw pod kątem kwestii środowiskowych i społecznych, jednak zgodnie z grudniowym porozumieniem nie będzie to obejmowało partnerów „downstream” firm finansowych.

Oznaczałoby to, że banki nie musiałyby sprawdzać danych klientów, którym udzielają pożyczek, a fundusze nie musiałyby sprawdzać firm, w które inwestują – co pozostawiło wiele osób niezadowolonych.

„Firmy finansowe, podobnie jak przedsiębiorstwa z innych sektorów gospodarki, powinny przyczyniać się do ochrony praw człowieka i środowiska, które stanowią podstawowe wartości Unii” – czytamy w projekcie oświadczenia, które ma zostać sporządzone przez Parlament Europejski i Radę i poddane konsultacjom przez TylkoGliwice.

W oświadczeniu datowanym 24 stycznia i rozesłanym urzędnikom krajowym przez Sekretariat Rady, który skupia państwa członkowskie UE, stwierdzono, że „konieczne” jest nałożenie dodatkowych wymogów prawnych, aby zapewnić sektorowi ułatwienie przejścia na zrównoważoną gospodarkę.

Projekt legislacyjny, do którego dotarł TylkoGliwice, wzywa Komisję Europejską do przesłania raportu i projektu ustawy „jak najszybciej” po wejściu dyrektywy w życie, a projekt deklaracji wzywa do formalnej aktualizacji do czerwca 2025 roku.

Byłoby to częścią aktów inauguracyjnych nowej władzy wykonawczej UE, która ma obejmie urząd w listopadzie.

Źródło poinformowane o dyskusjach potwierdziło, że deklaracja konkretyzuje zasadniczo porozumienia osiągnięte w grudniu, sugerując, że prawdopodobnie stanie się ona formalnym stanowiskiem UE w okresie poprzedzającym czerwcowe wybory.

Zarządzający aktywami i pożyczkodawcy zostali wykluczeni z zakresu dyrektywy na wniosek takich krajów, jak Francja, Niemcy i Luksemburg, które uznały, że jest ona nieodpowiednia dla finansistów i może zaszkodzić funduszom inwestycyjnym.

Jednak wykluczenie spotkało się z krytyką ze strony Franka Eldersona, nadzorcy bankowego Europejskiego Banku Centralnego, który stwierdził, że sektor ten nie powinien być traktowany w specjalny sposób, a także ze strony działaczy na rzecz ochrony środowiska, takich jak World Wide Fund for Nature.