O nas
Kontakt

Polityka UE. Bruksela chce podnosić wiedzę finansową obywateli

Laura Kowalczyk

EU ministers will discuss financial education

Urzędnicy twierdzą, że słaba znajomość budżetowania osobistego i rynków finansowych wiąże się z kosztami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi.

Po przełomowym badaniu, które wykazało, że wiele osób pozostaje w tyle, jeśli chodzi o podstawową wiedzę z zakresu budżetowania, urzędnicy UE mają nadzieję, że wzmocnienie edukacji finansowej przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne.

Ministrowie spotykają się w tym tygodniu w Gandawie w Belgii, aby omówić edukację finansową, ale krytycy obawiają się, że odwróci to ich uwagę od głównego zadania, jakim jest zapewnienie bezpiecznego systemu finansowego.

„Umiejętności związane z finansami są w miarę dobre, ale nie świetne” – powiedziała TylkoGliwice Mairead McGuinness z Komisji Europejskiej.

Wciąż analizuje badanie przeprowadzone w 2023 r., które wykazało, że tylko 18% dorosłych w UE ma wysoki poziom wiedzy finansowej. Wyniki, oparte na podstawowym teście finansowym i praktykach budżetowania, były gorsze w przypadku kobiet, młodych ludzi i osób ubogich.

Tylko jeden na pięciu Europejczyków był w stanie poprawnie zidentyfikować związek między stopami procentowymi a cenami obligacji, mimo że było to pytanie wielokrotnego wyboru i zawierało cztery odpowiedzi.

McGuinness argumentował, że poprawa wiedzy finansowej poprawi odporność społeczną, ponieważ ci, którzy mądrze zarządzają swoimi pieniędzmi, mają większe szanse na awaryjną poduszkę finansową. Ale ma bolesną świadomość, że przedstawienia są mieszane w całym bloku.

„Niektóre państwa członkowskie, takie jak Dania, robią dużo, inne mniej” – stwierdziła, mając nadzieję, że negocjacje z UE sprawią, że kwestia ta znajdzie się na radarze politycznym. „Mam nadzieję, że nawiążą współpracę ze swoimi sąsiadami i innymi osobami, aby zbudować ramy, których obecnie nie mają”.

Podczas piątkowej nieformalnej dyskusji ministrowie nie osiągną porozumienia w żadnej sprawie, zauważył belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem, który będzie przewodniczył posiedzeniu jako przewodniczący Rady UE.

Van Peteghem zauważył jednak, że istnieje również potencjalna korzyść ekonomiczna, jeśli uda mu się przekonać populację niechętną ryzyku do wejścia na rynki finansowe.

„Umiejętność finansów to kluczowa dźwignia zachęcająca ludzi do działania i inwestowania oszczędności gospodarstw domowych” – powiedział TylkoGliwice.

Zacznij prosto

W zeszłym roku Belgia otworzyła sprzedaż obligacji rządowych inwestorom indywidualnym, co – jego zdaniem – skłoniło wiele osób oszczędzających w gospodarstwach domowych do ponownego rozważenia dostępnych opcji.

UE mogłaby zaoferować obywatelom lepsze informacje inwestycyjne, porównywarki cen i spójne produkty finansowe w całej UE – dodał.

Jednak według belgijskiego organu nadzoru finansowego Jean-Paula Servaisa, który może pochwalić się materiałami edukacyjnymi pobranymi 180 000 razy i witryną Wikifin, która okazała się skuteczna, kluczem jest zacząć od prostych rzeczy.

„Powód, dla którego odnieśliśmy sukces: zapewniamy informacje, których John i Mary potrzebują do codziennej pracy”, koncentrując się na podstawowym zarządzaniu budżetem, a nie na wymyślnych warunkach finansowych, takich jak inwestycje zbiorowe czy produkty strukturyzowane, powiedział Servais, który przewodniczy belgijskiemu Urzędowi ds. Usług i Rynków Finansowych.

Dla McGuinnessa promowanie wiedzy finansowej polega na powiązaniu jego zwykle zawiłej codziennej pracy – często skomplikowanych przepisów dotyczących handlu finansowego i infrastruktury – z życiem zwykłych ludzi.

Ofiara obwinia

Jednak dla innych, jak Peter Norwood z Finance Watch, jest to po prostu przesunięcie odpowiedzialności.

Edukacja jest ważna, stwierdził, ale należy skupić się na powstrzymywaniu finansistów przed sprzedażą niebezpiecznych produktów, a nie zrzucaniu winy na kupujących, którzy padają ich ofiarami.

W swoim opisie branża usług finansowych mówi decydentom: „wystarczy rozwinąć wiedzę finansową, a w zamian można złagodzić regulacje finansowe” – stwierdził Norwood w TylkoGliwice.

Jest to zgodne z niedawnymi doświadczeniami, gdzie wysiłki McGuinnessa mające na celu poprawę ochrony konsumentów dla inwestorów detalicznych skutecznie trafiły w mur. Plan zakazania pośrednikom finansowym przyjmowania zachęt finansowych do sprzedaży spotkał się z powszechną krytyką branży i obecnie wydaje się zagrożony.

Osoby, które czują się zawstydzone złożonymi produktami finansowymi, nie powinny się obwiniać, argumentował Norwood: nie dzieje się tak przez przypadek, ale zgodnie z założeniami.

„Proste produkty nie byłyby zbyt opłacalne: w tym jest problem” – powiedział.

„W najlepszym interesie branży usług finansowych leży projektowanie złożonych produktów, których ludzie nie mogą w pełni zrozumieć” – stwierdził, podczas gdy, jego zdaniem, należy od nich wymagać opracowania planów łatwiejszych i lepiej dostosowanych inwestycji.