O nas
Kontakt

Polityka UE. Dane UE pokazują, że ponad 90% najbogatszych bankierów to mężczyźni

Laura Kowalczyk

The Bank of England

Według Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego liczba bankowych milionerów rośnie, ale nie wydaje się, aby kobiety na tym korzystały.

Według danych opublikowanych w czwartek 25 kwietnia przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ponad 90% najlepiej zarabiających bankierów w UE to mężczyźni.

W przypadku firm inwestycyjnych liczba ta – uwzględniająca pracowników, którzy w 2022 r. zarobili ponad 1 mln euro – przekracza 96%, co ukazuje skalę zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć w sektorze finansowym.

Europejskie organy regulacyjne gromadzą dane na temat wysokich wynagrodzeń finansistów – kierując się obawą, że wysokie premie mogą zachęcać pracowników do ryzykownych zachowań, co może spowodować powtórkę kryzysu finansowego z 2008 r. Po raz pierwszy w historii dane uwzględniają obecnie podział ze względu na płeć namalować niepokojący obraz.

Rośnie liczba bankierów w UE zarabiających ponad 1 milion euro rocznie: w 2022 r. było ich 2000 w porównaniu z zaledwie 939 w 2014 r. (Obie dane nie uwzględniają Wielkiej Brytanii, która przed brexitem stanowi lwią część dobrze zarabiających – i w istocie Europejski trend można częściowo wytłumaczyć przeprowadzką części pracowników z Londynu na kontynent.)

Najlepiej zarabiający są skupieni w największych gospodarkach UE, gdzie znajdują się główne centra finansowe, takie jak Frankfurt, Paryż i Mediolan. W Niemczech, największym kraju świata, kobiety stanowią zaledwie 7,4% najlepiej zarabiających bankierów.

Nie będzie to zaskoczeniem dla organów nadzoru finansowego UE, które od dawna załamują ręce nad brakiem różnorodności wśród instytucji finansowych bloku.

Citigroup jako pierwszy podbiła Wall Street, mianując Jane Fraser na swoją nową dyrektor naczelną w 2020 r., a hiszpański bank Banco Santander może pochwalić się kobietą na stanowisku prezesa Any Botín – ale bank pozostaje w dużej mierze światem mężczyzn, przynajmniej na szczycie drabiny .

Według badania Bank of England z 2021 r., w którym uwzględniono członków zarządów, kierowników audytu i inne kluczowe stanowiska, tylko nieco ponad 20% kadry kierowniczej wyższego szczebla w brytyjskich bankach stanowiły kobiety, chociaż liczba ta jest ponad dwukrotnie większa niż w 2001 r.

Prawo bankowe UE uznaje, że zarządy banków są bardziej zróżnicowane – pod względem płci, wieku i pochodzenia – i działają skuteczniej, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że padną ofiarą myślenia korporacyjnego. Europejski Bank Centralny twierdzi, że przy ocenie nominacji na stanowiska kierownicze wyższego szczebla bierze pod uwagę parytet płci.

Mniej niż idealnie

Rzecznik Europejskiej Federacji Bankowej przyznał, że reprezentacja kobiet na wyższych stanowiskach w sektorze jest daleka od ideału.

Liczby „nie są wystarczająco zrównoważone”, ale „następuje zmiana” – powiedział w wywiadzie dla TylkoGliwice Gabriel Daia, szef ds. komunikacji EBF, powołując się na rosnącą liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Odkrycia prawdopodobnie wywołają falę polityczną, a niektórzy prawodawcy już nazwali dowody „niepokojącymi”.

Dane EUNB „wyraźnie pokazują, że sektor finansowy UE powinien podjąć więcej inicjatyw, aby zapewnić różnorodność i równość na wszystkich poziomach”, Kira Marie Peter-Hansen (Dania/Zieloni) powiedziała TylkoGliwice, cytując najnowsze przepisy UE mające na celu promowanie przejrzystości wynagrodzeń i zwiększenie kobiety w zarządach spółek.

Zdaniem Julii Symon, szefowej działu badań i doradztwa w grupie nacisku Finance Watch, wzrost wynagrodzeń świadczy o „hipokryzji” lobby bankowego.

Banki „w dalszym ciągu zwiększały wynagrodzenia dla swoich wysoko zarabiających pracowników i wypłacały rekordową kwotę dywidend z zysków, które w przeciwnym razie mogłyby zostać zatrzymane w celu wzmocnienia swoich możliwości kapitałowych i kredytowych” – oznajmił Symon w e-mailu do TylkoGliwice.

Według Eurostatu, organu statystycznego Komisji Europejskiej, w 2022 r. kobiety na całym rynku pracy zarabiały średnio o 12,7% mniej na godzinę niż mężczyźni – przy czym Niemcy są również jednym z krajów, które osiągają najgorsze wyniki w tym zakresie w bloku.

POPRAWKA (29 kwietnia, 16:07): poprawia imię Symona.